Najbardziej znanym gatunkiem rośliny jest oliwnik wąskolistny, który pochodzi z terenów Azji. Istnieje jeszcze kilka innych interesujących odmian, jednak różnią się one między sobą wyglądem owoców i czasem innych części rośliny. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w uprawie oliwnika, sprawdź, kiedy kwitnie i jakiej gleby potrzebuje, by obficie owocować.
Oliwnik – co to za roślina?
Oliwnik to rodzaj krzewów i drzew należących do rodziny oliwnikowatych. W jej ramach występuje wiele ciekawych gatunków, m.in.:
- oliwnik wąskolistny;
- oliwnik wielokwiatowy;
- oliwnik baldaszkowy;
- oliwnik srebrzysty;
- i wiele innych.
Kilkadziesiąt gatunków oliwnika występuje naturalnie w Azji, Ameryce Północnej, ale także w Europie. Co ciekawe, niektóre oliwniki uprawia się także w Polsce.
Naturalne występowanie krzewów i drzewek
Oliwnik to roślina, która będzie się w stanie rozwinąć na podłożu suchym, wręcz pustynnym i stepowym. Można ją spotkać także na terenach skalistych. Ze względu na swoje właściwości i budowę oliwnik poradzi sobie w ubogiej w składniki odżywcze glebie.
Jak wygląda drzewko i krzew oliwnika?
Oliwniki to zwykle krzewy albo niewysokie drzewa z cierniami. Ich pędy są srebrzyste albo brązowe. Liście są skrętoległe i w zależności od dokładnej odmiany mogą być zimozielone lub opadać na zimę. Zarówno na pączkach, jak i na liściach znajdują się łuski i tarczki.
Kwiaty
Można je dostrzec w kątach liści. Występują pojedynczo albo w grupach, rosnąc na krótkopędach. Charakteryzują się silnym zapachem i mogą występować w kolorach:
- żołtym;
- białym;
- kremowym.
Kwiaty oliwnika mają rurkowaty albo dzwonkowaty kształt i są obupłciowe.
Owoce
Oliwnik posiada tzw. owoc pozorny, czyli nibypestkowiec. W tracie owocowania rozwija się kielich w którym z kolei powstaje nibyowocownia. Może ona wyglądać różnie. Czasami będzie sucha, a w niektórych gatunkach soczysta i mięsista w kolorze czerwonym.
Jak należy uprawiać oliwnik?
Oliwnik nie ma specjalnie skomplikowanych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Będzie się rozwijał zarówno w podłożu żyznym, jak i ubogim w składniki odżywcze, np. piaszczystym czy kamienistym. Jeżeli jednak mówić o jego preferencjach, najlepiej czuje się w glebie suche, lekkie i wapienne. Najmniej lubi ziemię gliniastą i podmokłą. Może stanowić składnik roślinności miejskiej, ponieważ doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami w takich miejscach.
Oliwnik nie potrzebuje przycinania. Wystarczy jedynie usuwać uschnięte lub uszkodzone gałęzie. Jedna rzecz, o której należy pamiętać w uprawie oliwnika, to dobrze nasłonecznione stanowisko. W miejscach zacienionych także będzie się rozwijać, jednak zdecydowanie słabiej. To roślina ciepłolubna.
Oliwnik i grożące mu choroby
Jest to gatunek dość wysoko odporny na działanie szkodników i rozmaitych schorzeń. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oliwnik zostanie posadzony w zbyt wilgotnej glebie, gdzie będzie mu zagrażać choroba grzybowa. Pierwsze objawy będą widoczne na liściach, dzięki czemu w porę będzie można zastosować specjalne środki do ochrony roślin.
Rozmnażanie oliwnika
To dosyć prosty zabieg. Jeśli chcesz uzyskać młodą roślinę, możesz to zrobić przez siew nasion. Kiedy dojrzeją, należy wyciągnąć je z soczystej okrywy, przepłukać i niemal od razu umieścić w gruncie. Jeśli jednak przed wysianiem nasiona mają być przechowywane w suchych warunkach, przed zasianiem należy je stratyfikować przez około 12 miesięcy.
Oliwnik można rozmnażać także latem. Pobrane wówczas sadzonki należy umieścić w ukorzeniaczu, a następnie w ciepłym inspekcie. Jeśli chcesz rozmnożyć oliwnika zimą, musisz wykorzystać zdrewniałe sadzonki. Najpierw należy je naciąć, a następnie przechować w ukorzeniaczu do wiosny.
Zastosowanie rośliny
Oliwnik ma przede wszystkim wiele walorów ozdobnych jako roślina ogrodowa. Można go uformować jak estetyczny żywopłot, ale także jako soliter, czyli pojedyncze drzewo ozdobne sadzone na trawniku. Bardzo dobrze oliwnik komponuje się z takimi roślinami, jak:
- jarzębina;
- tamaryszek;
- perukowiec.
Pędy drzewka wykorzystuje się często w bukietach, czyli także w celach ozdobnych.
Krzew oliwnika ma także zastosowanie w lecznictwie i dietetyce. Owoce oliwnika to bogate źródło witamin z różnych grup. Najwięcej jest w nich:
- tokoferolu;
- karotenu;
- witaminy C;
- tiaminy.
Oliwnik to także wysoka zawartość potasu, sodu, magnezu, fosforu czy wapnia. Ekstrakt z kwiatów i liści oliwnika to doskonały sposób na wszelkie działania antyoksydacyjne. Ze względu na liczne fenole oraz flawonoidy wyciąg z oliwnika skutecznie chronią komórki przed uszkodzeniami wynikającymi z procesu starzenia się organizmu. Warto sięgnąć po oliwnik również w przypadku stanów zapalnych i bólowych. Dowiedziono, że jego działanie jest porównywalne z niektórymi znanymi lekami o podobnym działaniu.
Z przeprowadzonych badań wynika, że oliwnik zawiera w sobie substancje wykazujące także działanie przeciwnowotworowe, np. w przypadku raka jelita grubego.
Oliwnik to oryginalne drzewko lub krzew, który nadaje się także do uprawy w ogrodzie lub donicy. Jeśli jesteś początkującym hodowcą roślin, bez problemu poradzisz sobie z jego uprawą. Pamiętaj tylko o tym, żeby zapewnić mu jak najbardziej słoneczne stanowisko, ponieważ oliwnik to roślina zdecydowanie ciepłolubna. Warto korzystać także ze szczególnych właściwości, jakie owoce i kwiaty oliwnika wykazują względem organizmu człowieka.