Badian to roślina obejmująca wiele gatunków i odmian. Znajduje powszechne zastosowanie w lecznictwie i produkcji przypraw. Jak wygląda i jakie są jej najważniejsze cechy? Przeczytaj!
Badian doskonale czuje się w lasach, ale także na terenach skalistych. Występuje w postaci krzewów albo niedużych drzew, które osiągają nie więcej niż 18 metrów wysokości. Jak smakują jego owoce i jak uprawiać roślinę, by była użyteczna? Dowiedz się więcej na ten temat!
Badian – występowanie
To roślina należąca do rodzaju cytryńcowatych, która naturalnie występuje na terenach Azji wschodniej, a także na południu kontynentu. Niektóre z jego gatunków można spotkać w Ameryce Północnej i Środkowej. Roślina ta najlepiej czuje się w otoczeniu drzew liściastych. Porasta zwykle okolice rzek, ale spotkać ją można również w bardziej skalistych miejscach.
Cechy charakterystyczne badiana
Badian to krzew lub drzewo zimozielone niewielkiej wysokości. Młode pędy zwykle nie mają liści i są charakterystycznie omszone. W ich zakończeniach wytwarzają się olejki i żywica. Liście tego gatunki przeważnie skupiają się na końcach pędów. Mogą być naprzemianległe i naprzeciwległe. Nie posiadają przylistków i zwykle są okrągłe. Blaszka liściowa jest skórzasta i cienka.
Kwiaty
Są niewielkie i występują zebrane po kilka sztuk. Mogą być zwisające lub wzniesione. Kilkanaście pręcików osadzonych jest na cienkich nitkach ułożonych pierścieniowo w szczytowej części osi. Każdy kwiat posiada od kilku do kilkunastu zalążni. W ich środku mieści się pojedynczy zalążek.
Owoce
W trakcie owocowania zalążnie przybierają kształt gwiazdy. Wewnątrz znajduje się pojedyncze nasiono z zalążkiem i bielmem. Dojrzałe owoce mogą wyrzucać z siebie nasiona na odległość nawet kilku metrów.
Badian i jego zastosowanie
Owoce i pędy badiana służą do procesu destylacji, w wyniku którego powstaje np. olejek anyżowy, często dodawany do kulinariów. Holendrzy wykorzystują owoce także jako przyprawę. Na terenie Japonii oraz Korei surowiec z badiana wykorzystywany jest często do kadzideł podczas uroczystości. Czasem roślinę stosuje się też w celach toksycznych, a konkretnie do zatruwania ryb.
Badian to nietypowa roślina, która może występować zarówno w formie krzewu, jak i drzewa, które jednak nie dorasta do 20 metrów wysokości. Ze względu na swoje cenne właściwości znalazła swoich zwolenników zarówno w kuchni. Nierzadko pojawia się też jako gatunek ozdobny.