Santolina cyprysikowata nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. Już na pierwszy rzut oka prezentuje się wyjątkowo, a po zasadzeniu jej na skalistym lub żwirowatym podłożu, w otoczeniu innych ciepłolubnych roślin, uzyskamy elegancki efekt, o śródziemnomorskim charakterze. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, w jakich warunkach najlepiej rośnie santolina cyprysikowata, jak odpowiednio o nią dbać i czy jej wymagania nie będą dla ciebie zbyt kłopotliwe.
Santolina cyprysikowata – występowanie
Santolina cyprysikowata (łac. Santolina chamaecyparissus) to gatunek niezdrewniałego krzewu z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, jednak można natknąć się na nią także w Europie Południowej (rejon śródziemnomorski, Francja, Jugosławia). W Polsce jest rzadko spotykana, chociaż coraz więcej osób sadzi ją w swoich ogrodach. W naturze santolina występuje na kamienistych i żwirowych podłożach, w mocno nasłonecznionych punktach.
Santolina – morfologia
Santolina jest zimnozielonym krzewem, o atrakcyjnym wyglądzie. Rośliny tworzą kuliste kępy, które dorastają do ok. 40 cm wysokości i 1 m szerokości. Jego łodygi są częściowo zdrewniałe i mocno rozgałęzione. Grzebieniasto-pierzaste liście posiadają specyficzny aromat. Krzew jest pokryty kutnerem, który chroni ją przed silnym słońcem, a ponadto nadaje jej charakterystyczny srebrzysty odcień. Na zakończeniach pędów znajdują się kwiaty o żółtym kolorze. Okres kwitnienia przypada na czerwiec-sierpień.
Jedną z charakterystycznych cech santoliny cyprysikowatej jest jej specyficzny, intensywny zapach. Prócz przyjemności, związanej z niesionym przez roślinę aromatem, pełni on również funkcję praktyczną; skutecznie odstrasza on bowiem większość owadów i szkodników.
Zastosowanie krzewinki Santolina chamaecyparissus
Santolina cyprysikowata jest ozdobną rośliną rabatową, sadzoną na obwódki oraz niskie żywopłoty. Doskonale prezentuje się również w skalnych ogrodach. Chociaż kwiaty są bardzo ładne, nie należą do zbyt okazałych, przez co niektórzy hodowcy wolą się ich pozbywać tuż przed kwitnieniem. Dzięki intensywnemu zapachowi, jaki wydziela roślina, odstrasza ona większość owadów – dla ludzi jest on z kolei bardzo przyjemny.
Uprawa i pielęgnacja santoliny
Klimat w Polsce niestety nie sprzyja santolinie cyprysikowatej. Jeżeli zdecydujesz się na posadzenie jej w swoim ogrodzie, pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach, które pozwolą na jej jak najlepszą pielęgnację:
- santolina lubi dobrze nasłonecznione i zaciszne miejsca;
- gleba, na której uprawia się santolinę, powinna być umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna;
- santolina dobrze znosi przycinanie i formowanie; warto skracać jej wysokość do 10-15 cm na wiosnę;
- w chłodniejszych rejonach Polski oraz na zimę należy ją odpowiednio zabezpieczyć, np. przy pomocy włókniny. Jeżeli podłoże jest dobrze zdrenowane, santolina ma większe szanse na przetrwanie;
- w przypadku, kiedy nie możesz pozwolić sobie na odpowiednie warunki na otwartej przestrzeni, szczególnie w okresie zimowym, spróbuj zasadzić santolinę w doniczkach i przenieść np. na oszkloną werandę. Temperatura powinna wynosić w niej 5-10 stopni Celsjusza. W ten sposób roślina ma większe szanse na doczekanie do wiosny;
- santolinę cyprysikowatą rozmnaża się z sadzonek;
- santolina wymaga pewnej uwagi, jednak warto pamiętać, że zdecydowanie lepiej znosi delikatne zaniedbanie, niż intensywne podlewanie czy nawożenie. Spróbuj zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone do tych, których doświadcza w naturze.
Santolina cyprysikowata – podsumowanie
Santolina jest rośliną dość łatwą w uprawie, chociaż wymaga bardzo konkretnych warunków. Jeżeli obawiasz się, że krzew nie przetrwa srogiej zimy, przed zasadzeniem santoliny pomyśl o zainwestowaniu w oszkloną werandę. Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości możesz spodziewać się pięknej, odpornej, wieloletniej rośliny, która nada twojej przestrzeni ciekawego charakteru.