Rajgras wniosły (Arrhenatherum elatius) in. rajgras francuski, owsik wyniosły to roślina zaliczana do traw pastewnych. Rośnie przede wszystkim na łąkach. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie ma zbyt wygórowanych wymagań glebowych. Najczęściej bywa wykorzystywana do renowacji łąk. Wchodzi w skład mieszanki różnych gatunków traw wykorzystywanych do tego celu.
Rajgras wyniosły – charakterystyka rośliny
Rajgras wyniosły to bylina, która charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Roślina wypuszcza dwa rodzaje pędów – pędy wegetatywne i pędy generatywne. Jasnozielone i błyszczące źdźbła trawy osiągają długość 100 – 160 cm. System korzeniowy rośliny jest silnie rozwinięty, przez co dobrze znosi ona suszę. Jej kwiatostan tworzy wiecha, która w czasie kwitnienia trawy staje się rozpierzchła i osiąga ok. 30 cm długości.
Rajgras wyniosły – wymagania i warunki wzrostu
Rajgras wyniosły należy do grupy traw niezwykle trwałych. Szybko wzrasta tuż po wysiewie. Okres jego wegetacji przypada wczesną wiosną. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, dając obfite plony. Skoszona bardzo gęsto i szybko odrasta. Wykształca ulistnione pędy wegetatywne. W trakcie całego okresu wegetacji, który kończy się jesienią może odrastać nawet czterokrotnie.
Rajgras wyniosły – zastosowanie
Roślina ta jest bogata w białka, których zawartość sięga aż 14%, cukrów zaś ok 19%. Ogólna strawność trawy sięga aż ok. 62%. Źdźbła oraz blaszki liściowe rośliny zawierają witaminę C. Ze względu na te właściwości bylina zaliczana jest do roślin pastewnych.
Rajgras wyniosły to popularna roślina, gęsto porastająca łąki. Szybkie tempo wzrostu, niskie wymagania glebowe i duża odporność na niekorzystne warunki sprawia, że trawa ta bywa wysiewana na łąkach w celu ich renowacji. Bywa wykorzystywana również jako trawa pastewna.