Modrzewnica pospolita naturalnie występuje w rejonie Europy Północnej, ale można ją spotkać także w Polsce. Jej wymagania pod względem uprawy i pielęgnacji są podobne jak w przypadku wrzosów. Ciekawostką jest to, że jej łacińska nazwa nawiązuje do mitologii greckiej. Przyjmuje się bowiem, że Andromeda była etiopską księżniczką, która przez jedną z wyroczni została przeznaczona dla morskiego potwora. Na obrazach i malowidłach królowa przedstawiana jest jako przykuta do skały z zanurzonymi w wodzie stopami. Natomiast modrzewnica zwyczajna, rosnąca na bagiennych terenach, w wodzie ma zanurzone korzenie, czyli własne „stopy”.
Modrzewnica – pielęgnacja i wymagania
Modrzewnica pospolita to gęsta, zwarta i niska krzewinka, która osiąga zazwyczaj około 20 cm wysokości. Jej korzenie są cienkie i dość kruche. Liście modrzewnicy mają ciemnozielony kolor, są ozdobne, lancetowate i skórzaste. Charakteryzują się tym, że występuje na nich nalot o niebieskosrebrzystym zabarwieniu. Liście zazwyczaj osiągają 2 do 3 cm długości. Roślina jest odporna na mróz, natomiast hodując ją w najchłodniejszych rejonach kraju warto pamiętać o jej okryciu gałązkami iglastymi w okresie zimowym.
Modrzewnica najlepiej czuje się na podłożu glebach wilgotnych, torfowych oraz o kwaśnym odczynie. Jeśli chodzi o stanowisko, to w przypadku podłoża torfowego zaleca się, by modrzewnicę sadzić na stanowiskach słonecznych, natomiast w przypadku gleb wilgotnych oraz kwaśnych wystarczające będzie stanowisko półcieniste. Jeżeli roślina ma być zasadzona na innych glebach, należy je odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu wystarczy pomieszać ziemię ogrodową z kwaśnym torfem, ewentualnie ze zmieloną korą sosnową. Aby ograniczyć parowanie wody z ziemi wystarczy glebę wysypać korą ogrodową.
Podlewanie i nawożenie
Modrzewnica pospolita w okresie letnim wymaga regularnego podlewania. W przeciwnym razie możemy ją narazić na więdnięcie i zrzucanie liści od dołu. Jeśli chodzi o nawożenie to najlepiej przeprowadzać je wioną. W tym celu warto sięgnąć po nawozy bogate w azot i fosfor. Dobrze jeśli będą to nawozy przeznaczone dla roślin wrzosowatych. Natomiast w okresie jesiennym można wybrać nawozy uniwersalne.
Kwitnienie
Kwiatostan modrzewnicy jest dość drobny. Kwiaty rośliny o dzwonkowatym kształcie mają jasnoróżowy odcień. Roślina kwitnie od maja do czerwca. W późniejszym okresie pojawiają się owoce modrzewnicy o wyglądzie torebki kulistej, w której znajdują się jajowate nasiona. Owoce na roślinie utrzymują się bardzo długo, często nawet w okresie zimowym.
Modrzewnica jest rośliną w zasadzie odporną na choroby. Natomiast może zostać zaatakowana przez mszyce oraz choroby o charakterze grzybiczym, wśród których należy wymienić mącznik prawdziwy oraz rdzę. Do ich zwalczania z powodzeniem można wykorzystać środki dostępne w sklepach ogrodniczych.
Warto pamiętać, że modrzewnica jest rośliną trującą!
Rozmnażanie
Modrzewnica pospolita najczęściej jest rozmnażana przez sadzonki, które można kupić lub pozyskać z rośliny pod koniec roku. Pędy, które są przeznaczone na sadzonki pobiera się z roślin trzyletnich, spod kwiatostanów albo z części wierzchołkowych. Najlepiej przygotować sadzonki o długości około 15 cm. W początkowym okresie modrzewnicę można uprawiać w pojemnikach. Na miejsce stałe najlepiej wysadzać je w okresie wiosennym lub letnim.
Cena jednej sadzonki waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od odmiany. Najbardziej popularnymi odmianami są: „Blue Ice”, „Nikko” oraz „Compacta”.
Modrzewnica pospolita to roślina dekoracyjna, która ze względu na niewielkie wymagania jest chętnie wybierana jako ozdoba ogrodu. Najlepiej prezentuje się na tle jałowców czy żarnowców. Ze względu na piękny wygląd nie tylko kwiatów, ale również liści, może zdobić ogród w zasadzie przez cały rok. Sadzonki modrzewnicy wysadzone w pojemnikach mogą z kolei z powodzeniem ozdabiać stoły oraz tarasy.