Życica trwała, znana także jako rajgras angielski, jest bardzo powszechną trawą, którą powszechnie można spotkać na łąkach i pastwiskach. Zdecydowanie mniej popularna jest wśród właścicieli przydomowych ogrodów, którzy często traktują ją jak chwast. Może wpływać negatywnie na strukturę trawnika i tworzyć nieestetyczne luźne przestrzenie.
Życica trwała – opis i charakterystyka
Jak rozpoznać, że na twoim trawniku pojawiła się życica? Bardzo charakterystyczną cechą tej trawy są luźne kępki, które widocznie odstają od pozostałych odmian.
Pod wpływem długotrwałego działania promieni słonecznych życica ma skłonność do przesychania, co wygląda szczególnie nieatrakcyjne. Ten gatunek ma także skłonność do wybarwiania się na czerwono, co również jest bardzo dobrze widoczne.
Gatunek dorasta do 30 cm wysokości i ma bardzo rozwinięty system korzeniowy. Można rozpoznać ją po płaskich kwiatostanach, które w większości przypadków mają formę łukowatych kłosów. Po ich przekwitnięciu pojawiają się owoce z ogromną ilością nasion. Dzięki nim trawa rozsiewa się samodzielnie.
Życica trwała – wymagania i uprawa
Życica trwała to bardzo typowa i mocno pospolita trawa łąkowa. Bardzo lubi żyzne gleby bogate w azot i umiarkowanie wilgotne. Optymalny odczyn podłoża wynosi do 6 do 6,7 pH.
Zdecydowanie źle znosi natomiast skrajne warunki atmosferyczne. Doskwiera jej zarówno susza, jak i nadmierne deszcze. Także długie przebywanie pod śniegiem uszkadza pędy.
Gatunek uchodzi za agresywny i bardzo silnie terytorialny. Rzeczywiście, trawa to rozrasta sie bardzo szybko i niekoniecznie jest to z korzyścią dla właścicieli ogrodów. Na domiar złego jest odporna na udeptywanie. W przypadku dużych problemów z jej nadmiernym rozrastaniem się można skorzystać z dostępnych w sklepach herbicydów nieselektywnych. Rozwiązanie takie uznaj jednak za ostateczne.
Siew zaleca sie przeprowadzić w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Można również siać ją wiosną razem z wczesnymi odmianami jęczmienia. Na jeden hektar trzeba przygotować około 15 kg nasion.
Życica trwała – zastosowanie na pastwiskach
Życica trwała, w przeciwieństwie na przykład do kostrzewy czerwonej, jest gatunkiem typowo pastewnym, a nie ozdobnym. Ze względu na swój rozbudowany system korzeniowy tworzy gęstą i zwartą darń.
Jest lubiana przez rolników, ponieważ wyróżnia się bardzo dużą smakowitością. Wypasane zwierzęta hodowlane chętnie ją jedzą, a przy okazji otrzymują również porcję bardzo cennych składników odżywczych, przede wszystkim rozpuszczalnych w wodzie węglowodanów. Gatunek cechuje także bardzo wysoka strawność.
Niewątpliwą zaletą tego gatunku trawy jest fakt, że przy prawidłowym użytkowaniu w szybkim tempie wysiewa się sama. Dobrze zadarnia, jest odporna na choroby a przy tym może długo leżeć pod śniegiem i nadal zachowywać swoje składniki odżywcze.
Życica w ogrodzie – czy to ma sens?
Zdecydowanie gorzej postrzegają ją ogrodnicy, którym zależy przede wszystkim na kwestiach estetycznych. Z ich perspektywy życica stanowi niezbyt atrakcyjny wizualnie chwast. Wyjątkiem są tutaj ogrody wiejskie, naturalistyczne, czy leśne.
Uprawianie tej rośliny w ogrodzie raczej nie jest niczyim celem. Jeżeli jednak chcesz, aby twoja przestrzeń maksymalnie przypominała dzikie łąki i pastwiska, możesz oczywiście zdecydować się na jej wysianie. Ta luźnokępkowa roślina nie ma szczególnych wymagań.
Nasiona życicy niezależnie od jej odmiany sprzedawane są przede wszystkim w sklepach z materiałami dla rolników. Z reguły raczej nie znajdziesz jej w typowych mieszankach z trawami ozdobnymi.
Życica trwała – odmiany
Życica trwała (Lolium perenne) to trawa pastewna, która występuje w bardzo wielu różnych odmianach. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę kilku tych najciekawszych:
- Maja – bardzo odporna zarówno na suszę, jak i na niskie temperatury;
- Malowana – zalecana do koszenia i użytkowania pastwiskowego;
- Naki – wczesna odmiana o cechach gazonowych;
- Marysieńka – odporna na susze, charakteryzuje się dużą trwałością runi;
- Artemis – wyróżnia się przede wszystkim wysokim plonem nasion;
- Arka – późno wzrasta, ale jest bardzo odporna na choroby;
- Anna – odmiana typowo pastewna. Rośnie szybciej od innych, świetnie zadarnia i jest bardzo smaczna.
Podsumowanie
Życica trwała (Lolium perenne) to wieloletnia i dobrze zadarniająca trawa, która jednak wykorzystywana jest przede wszystkim na łąkach i pastwiskach. Na uwagę zasługuje jej bardzo wysoka strawność i ogrom składników odżywczych, które może przynieść zwierzętom.
W ogrodach przydomowych najczęściej traktowana jest jak chwast. Jest dosyć inwazyjna. Chętnie rośnie w żyznych glebach na słonecznych lub zacienionych stanowiskach. Występuje w bardzo wielu różnych odmianach.