Kiedy kosić trawę? to pytanie zadaje sobie wielu nowych właścicieli ogrodów. Koszenie jest ważnym elementem pielęgnacji. Żeby jednak przynosiło dobre skutki, trzeba wykonywać je umiejętnie i w odpowiednim czasie.
Krótko przystrzyżony trawnik jest od lat symbolem statusu materialnego. Wiele osób dąży do tego, aby ich tereny zielone były idealnie wyrównanie, w związku z czym często je skraca. Inni z kolei cenią sobie naturalistyczne ogrody i za koszeniem nie przepadają w ogóle. Kto w tym sporze ma rację? Jeżeli zastanawiasz się, kiedy kosić trawę i o jakich zasadach pamiętać poniższy artykuł odpowie na wszystkie twoje wątpliwości.
Kiedy kosić trawę? Wybierz odpowiednią porę
Jeżeli dopiero co skończyłeś prace nad zakładaniem trawnika z pewnością zastanawiasz się, kiedy kosić trawę. Pierwsze koszenie trzeba przeprowadzić w momencie, kiedy źdźbła będą miały wysokość około 10 cm. Nie zaleca się koszenia wcześniej, ponieważ może to zaburzyć wzrost roślin.
Wbrew pozorom bardzo ważna jest pora dnia, którą wybierasz na koszenie trawnika. Najlepiej robić to rano albo wieczorem, kiedy rośliny są najbardziej jędrne. Koszona trawa jednak nie powinna być mokra, ponieważ wtedy będzie kleiła się do noży. To z kolei może uszkodzić kosiarkę. Unikaj także upałów.
A kiedy przeprowadzić ostatnie koszenie? Zazwyczaj wykonuje się je w okolicach października. Jest to ważny element pielęgnacji trawnika i przygotowywania go do zimy. Zdecydowanie nie powinno się zostawiać na zimowe miesiące trawy dłuższej niż 8 cm. Wówczas może ona gnić pod śniegiem, będzie także narażona na różnego rodzaju choroby grzybowe.
Wczesną wiosną konieczne jest przycinanie darni. Wertykulacja sprawi, że nawóz będzie lepiej wnikał w glebę a trawnik będzie w o wiele lepszej kondycji podczas słonecznych miesięcy.
Jak często warto kosić trawę?
Moda na naturalistyczne i wiejskie trawniki doprowadziła do konfliktu między zwolennikami koszenia a jego całkowitymi przeciwnikami. Oprócz pytania kiedy kosić trawę pojawia się więc także to o częstotliwość koszenia. Jaka będzie najbardziej optymalna?
W istocie wszystko zależy od rodzaju trawnika. Te ozdobne, w których źdźbła nie powinny wyrastać na wysokość wyższą niż 4 cm trzeba ścinać nawet dwa razy w tygodni. Raz w tygodniu trzeba natomiast skosić teren rekreacyjny. Na łąkach i w ogrodach naturalistycznych trawę kosimy raz – dwa razy w roku.
Jaka wysokość koszenia będzie optymalna?
Nie ma wątpliwości, że regularne koszenie dopasowane do rodzaju trawnika będzie sprzyjało wzrostowi trawy i jej ogólnej kondycji. Pozwoli także pozbyć się chwastów, które zabierają substancje odżywcze bardziej pożytecznym roślinom ogrodowym.
Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: na jaką wysokość właściwie kosić trawę? Optymalne jest przycinanie trawy do 1/3 wysokości źdźbeł. Nigdy nie należy kosić więcej niż połowę ich wysokości. W nowych posiadłościach panuje ostatnio moda na bardzo krótkie trawniki (takie o długości 2-3 cm). Z perspektywy dobrostanu roślin nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Jeżeli zdecydujesz się na posiadanie tak krótkiej murawy, musisz konieczne zadbać o rej regularne i obfite nawadnianie. Najlepiej także, aby po takim trawniku nikt nie chodził.
Zadbaj o kierunek koszenia
Wiesz już jak często i kiedy kosić trawę. Teraz warto rozwiać kwestię kierunku jej koszenia. Wbrew pozorom ma to dosyć duże znaczenie. Kierunek koszenia zawsze powinien być odwrotny do poprzedniego. W praktyce jeżeli prowadzisz kosiarkę spalinową na osi wschód–zachód, to przy następnym koszeniu wybierz kierunek północ-południe.
Najbardziej skuteczne jest tak zwana metoda „na zakładkę”. Dzięki niej nie zostawia się niedokoszonych pasów. Dobrym pomysłem będzie zaczynanie od jednej krawędzi trawnika i kierowanie się do kolejnej.
Jak zadbać o trawnik już po koszeniu?
Pokos może zostawić pozostawiony na trawniku tylko wtedy, kiedy koszenie w sezonie odbywa się bardzo regularnie a wysokość trawy nie przekracza 3 cm wysokości. We wszystkich pozostałych przypadkach skoszoną trawę trzeba usunąć. W przeciwnym razie będzie rozkładała się i powodowała gromadzenie się filcu. Ostatnie koszenie trawy w sezonie zawsze powinno być zakończone dokładnym wygrabieniem trawnika.
Czym kosić trawnik?
Ważnym pytaniem tuż obok tego kiedy kosić trawnik jest to, czym to robić. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modelów kosiarek. Którą wybrać? Jeżeli masz niewielki trawnik możesz z powodzeniem zdecydować się na ręczną kosiarkę behenową. To proste i stosunkowo tanie urządzenie, które nie zajmuje miejsca w garażu i jest łatwe w obsłudze.
W przypadku większych przestrzeni dobrym rozwiązaniem może okazać się kosiarka elektryczna. Jej przewód może jednak nie wystarczać lub przeszkadzać podczas pracy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z kosiarki spalinowej. W ofercie wielu sklepów dostępne są także kosiarki samojedne, które nie potrzebują twojej pomocy do koszenia trawnika.
W niektórych przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się kosiarki z rozdrabniarką. Dzięki nim pozostałości ściętej trawy nie trzeba całkowicie usuwać z murawy, ponieważ nie grożą pojawienie się grubej warstwy filcu, która zaszkodzi trawnikowi.
Do kiedy kosić trawę?
Sezon na koszenie trawy trwa mniej więcej od marca do października. Ostatnie koszenie warto przeprowadzić w ramach przygotowywania podłoża do zimy. Sprawi ono, że nawożenie trawy będzie bardziej efektowne a ona sama na wiosnę będzie wymagała o wiele mniej pracy.
Ostatniego koszenia nie warto zaniedbywać. Przystrzyż źdźbła trawy do wysokości około 5 centymetrów. Następnie cały trawnik postaraj się bardzo dokładnie wygrabić usuwając większość zanieczyszczeń mechanicznych, liści, czy patyków.
Odpowiednie koszenie trawy jest ważne
Przycinanie trawnika to nie tylko kwestie estetyczne. Kosząc w odpowiednich momentach i w prawidłowy sposób dbasz o swoją trawę i sprawiasz, że lepiej rośnie. Bez regularnego i optymalnego przycinania będzie ona niestety mniej zdrowa a wchłanianie są składników odżywczych z nawozów stanie się znacznie ograniczone. Nawet podlewanie dawno niekoszonej trawy może całkowicie mijać się z celem.
Kiedy kosić trawę? Podsumowanie
Trawę kosimy w takiej częstotliwości, jakiej wymaga jej funkcja użytkowa. W przydomowych ogrodach, w których lubimy spędzać aktywnie czas wystarczy koszenie dwa razy w sezonie. Najlepiej robić to wieczorem lub rano, kiedy już opadnie rosa. Mokra trawa lub taka zbyt spalona słońcem będzie zdecydowanie gorzej się cięła, co ma negatywny wpływ nie tylko na kwestie estetyczne.