Kozłek lekarski, powszechnie zwany walerianą to środek, które znajduje zastosowanie w medycynie konwencyjnej i ziołolecznictwie od wielu lat. To ceniona roślina dwuletnia, która w naszym kraju rośnie dziko – można ją spotkać m.in. na terenach wilgotnych. Jeśli chodzi o kozłek lekarski, uprawa nie jest trudna, aczkolwiek jeśli ma być efektywna, to trzeba zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Przeczytaj, czym dokładniej jest kozłek lekarski!
Co to jest kozłek lekarski?
Kozłek lekarski wywodzi się z rodziny kozłkowatych i bardzo często spotykany jest pod innymi nazwami takimi jak waleriana lub kocia trawa. To popularna roślina, która dorasta nawet do 2 m wysokości. W pierwszym roku tworzy rozetę liści, a w drugim – długą, wzniesioną łodygę zakończoną kwiatostanami.
Korzeniem kozłka lekarskiego jest dość krótkie kłącze wraz z korzonkami i rozłogami. Wyróżnia się on nieprzyjemnym zapachem. Czas kwitnienia przypada na okres od czerwca do sierpnia – wtedy właśnie wytwarza lejkowate kwiaty przybierające barwę białą lub bladoróżową o niewielkich rozmiarach i o charakterystycznej woni. Owocem są niełupki – drobne, nagie lub owłosione, choć zdecydowanie najistotniejszym organem są kłącza.
Kozłek lekarski – uprawa
Jedną z roślin o umiarkowanych wymaganiach glebowych jest kozłek lekarski. Uprawa tego zioła powinna odbywać się w miejscu nasłonecznionym na żyznej, przepuszczalnej i zwapnowanej glebie. Jeśli chcesz uprawiać kozłka lekarskiego w suchym ogrodzie, to dobrym wyborem będzie stanowisko wilgotniejsze w półcieniu. Najczęściej uprawa odbywa się z rozsady, przygotowanej w sierpniu. Rozsady przesadza się na miejsca stałe tuż pod koniec września, nie zapominając o ich dużych rozmiarach, zachowując ok. 50 cm odległości między nimi. Nasiona nie powinny być przykryte, wschodzą po około 2–3 tygodniach od siewu.
Jak pielęgnować kozłka lekarskiego?
Kozłek lekarski nie jest trudny w pielęgnacji. Do zabiegów, jakich wymaga, zalicza się głównie:
- podlewanie – niezbyt częste;
- nawożenie;
- odchwaszczanie;
- usuwanie pędów kwiatostanowych (dopiero w drugim roku).
Najlepszym czasem na zbiór surowca jest jesień, po wcześniejszym usunięciu części nadziemnej. Później należy dokładnie oczyścić i rozdrobnić kłącza, które można suszyć.
Jakie właściwości ma kozłek lekarski?
Jeśli chodzi o kozłek lekarski, uprawa i pielęgnacja jest banalnie prosta. Jakie jednak ma właściwości? Roślina ta ma wiele właściwości leczniczych. W medycynie wykorzystuje się ją m.in. do leczenia bezsenności, czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Waleriana bywa również pomocna dla kobiet, które zmagają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Uprawa kozłka lekarskiego umożliwia także stworzenie cennego wywaru do przemywania skóry trądzikowej. Ta roślina jest też składnikiem perfum, które dzięki wyjątkowej właściwości zioła, mają doskonały piżmowy zapach. Powszechnie wykorzystywana jest również do celów kulinarnych, a także jako dekoracja w ogródkach.
Chcesz uprawiać w swoim ogrodzie kozłek lekarski? Uprawa jest nietrudna, lecz musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które przedstawiliśmy ci powyżej. Powinieneś się zainteresować tą rośliną, ponieważ może pomóc ci z nagromadzonym stresem, a oprócz tego znajduje zastosowanie w kuchni! Co ważne jednak: po walerianę nie powinny sięgać ciężarne, karmiące piersią i dzieci poniżej 12. roku życia. Już dziś rozważ uprawę tego zioła w swoim ogródku!