Jednym z najbardziej znanych ziół o działaniu uspokajającym i wyciszającym jest melisa. Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana, dlatego wiele osób decyduje się na jej rozpoczęcie we własnym ogródku. Sprawdź, jakie są wymagania melisy!
Wśród popularnych roślin leczniczych znajduje się melisa. Uprawa tego zioła jest bezproblemowa, a w dodatku melisa świetnie wpływa na umysł i ciało. Dlatego bardzo często jest wykorzystywana jako składnik herbat oraz wielu leków. Warto jednak wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka odmian melisy. Przeczytaj, czym dokładniej jest melisa i jak możesz ją uprawiać!
Melisa i jej wiele odmian
Najczęściej spotykamy się z melisą lekarską, czyli gatunkiem byliny wywodzącym się z rodziny jasnotowatych. Można ją spotkać praktycznie na całym świecie! Osiąga wysokość nawet 60 cm. Znajduje zastosowanie w łagodzeniu stanów bólowych, a także rewelacyjnie wycisza. Inną odmianą jest melisa cytrynowa, która wyróżnia się głównie znakomitym aromatem. Niezwykły cytrynowy zapach można poczuć zwłaszcza na świeżo zerwanych liściach. Ta odmiana znajduje zastosowanie m.in. przy leczeniu nerwicy, czy bezsenności.
Melisa – uprawa w doniczce
Wśród ziół, które możesz uprawiać w doniczce, znajduje się melisa. Uprawa jej jest dość prosta, choć musisz zadbać o to, by miała zapewnione najlepsze warunki do rozwoju. Hodowla melisy w doniczce wymaga zastosowania gleby wapniowej z wysoką zawartością próchnicy. Można ją uprawiać zarówno na lekko zacienionych, jak i słonecznych parapetach. Pamiętaj również o tym, aby zasadzić nasiona na głębokość ok. 2 cm w ziemi.
Uprawa melisy w ogródku
Inną możliwością jest uprawa melisy w ogrodzie. W takim wypadku również powinieneś zadbać o to, aby posadzić melisę w odpowiednio ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Ważna jest też jej ochrona przed wiatrem.
Jak podlewać i nawozić melisę?
Jedną z roślin, która lubi wilgoć, jest melisa. Uprawa będzie efektywna, jeśli nie będziesz zapominał o codziennym nawadnianiu. Istotny jest także stan podłoża – gleba powinna być wilgotna, ale absolutnie nie może być mokra (gdy do tego dopuścisz, to niestety zioło będzie gnić). Uprawiając melisę, możesz również zdecydować się na jej nawożenie co dwa tygodnie (od maja do lipca). Najlepiej będzie, jeśli będziesz wybierać do tego produkty naturalne – np. wyrób z pokrzywy. Oprócz tego zadbaj o systematyczne przycinanie melisy.
Jak widać, idealnym przykładem rośliny o wielu zastosowaniach i nieskomplikowanej uprawie, jest melisa. Uprawa możliwa jest np. w doniczce lub w ogródku. Możesz ją wykorzystać do przygotowania wielu pysznych dań, czy ziołowych herbat, albo hodować jako roślinę ozdobną.