Tymotka łąkowa to wieloletnia trawa spotykana na pastwiskach i łąkach. Wymaga umiarkowanego użytkowania. Jak wygląda? Do czego jest wykorzystywana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Tymotka łąkowa jest pospolitym gatunkiem traw używanym najczęściej jako pokarm dla zwierząt. Preferuje gleby wilgotne i zasobne w mangan. Jest podatna na zachwaszczenie i ciężko toleruje zasolenie gleby. Dowiedz się o niej więcej!
Tymotka łąkowa – charakterystyka
Tymotka łąkowa (Phleum pratense) zwana jest również brzanką pastewną. To jedna z najpopularniejszych traw łąkowych i pastewnych w Polsce. Najczęściej wyróżnia się 17 gatunków pokrewnych. Należy do wysokich traw luźnokępowych. Tymotka może dorastać od 80 cm do 150 cm. Na wierzchniej warstwie darni wytwarza niewielką kępę korzeni. System korzeniowy jest wiązkowy. Korzenie przybyszowe dorastają nawet do 75 cm głębokości. Gdy nasiona są dojrzałe, łatwo wypadają z łusek. Plantacja skierowana na produkcję nasienną nie może dopuścić do dojrzewania trawy.
Wygląd
Tymotka łąkowa posiada długą, prostą, twardą i gładką łodygę. Przy podstawie wytwarza kuliste pogrubienie. Szarozielone liście i zwijają się w pąki. Po rozwinięciu są lancetowate, szorstkie i matowe. Wytwarza kłosokształtną wiechę o grubości 1 cm, która zwęża się ku górze. Wiecha może mieć różnorodną długość, od 2 do 30 cm. Kłosy są krótkie i jednokwiatowe oraz mają ościste wyrostki.
Cechy trawy łąkowej
Tymotka łąkowa jest trawą odporną na udeptywanie. Jest mrozoodporna, dobrze znosi podmoknięcie i jest odporna na suszę. Gleba nie musi być pierwszej jakości, a niedobór cynku i magnezu nie wpływa na rozwój trawy. Pomimo że dobrze znosi brak niektórych składników w glebie, jest wrażliwa na niedobór manganu. Pożądany skład chemiczny składa się z boru, molibdenu i manganu. Może rosnąć w cieniu i bez problemu odrodzi się po niskim i częstym koszeniu.
Odmiana pastewna w miejscach żyznych i bogatych w azot zostaje szybko zastąpiona innymi roślinami. Najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnych terenach. Nie rozrasta zbyt wiele odrostów, a jej system korzeniowy jest słaby. Późną porą rozpoczyna wiosenną wegetację. Nie powinieneś sadzić jej na glebach torfowo-murszowej i mułowo-glejowej niezasobnych w wilgoć.
Zastosowanie
Różne odmiany tymotki łąkowej mają odmienne zastosowania. Trawa pastewna jest chętnie zjadana przez zwierzęta gospodarstwa domowego. Możesz wykorzystać je też do zakładania trawników i w bukieciarstwie. Nadaje się także na skarpy.
Tymotka łąkowa jest łatwa w uprawie. Jest to roślina przydatna w prowadzeniu gospodarstwa, ale nadaje się też jako dekoracja i uzupełnienie bukietów.