Kalina koralowa diametralnie zmienia się w zależności od pory roku. Latem, w okresie jej zakwitania, na świat wydaje kwiaty zebrane w duże i kuliste baldachogrona. Na jesień wytwarza czerwone owoce, które chętnie są zjadane przez ptaki.
Kalina koralowa to krzew liściasty o interesujących kwiatkach. Największy rozwój kaliny koralowej przypada na maj. To wtedy zaczynają zakwitać baldachogrona białych kwiatów. Ponadto zwykle trzyma się w dobrej kondycji, nie atakują ją robaki i choroby oraz jest mrozoodporna. Jakie wymagania ma kalina? Czy jej owoce są jadalne dla ludzi? Sprawdź!
Charakterystyka kaliny koralowej
Kalina koralowa (Viburnum opulus) to sporej wielkości krzew, wywodzący się z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Naturalnie występuje w Azji mniejszej, Ameryce Północnej i Europie, w tym w Polsce. Spotkasz ją na terenach podmokłych, wilgotnych. Posiada ponad 400 gatunków. Korona tworzy nieregularny pokrój i ugina się pod kulistymi kwiatostanami. Rozrasta się do 4 m wysokości. Jest chętnie uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. Odporność na zanieczyszczone powietrze sprawia, że jest wykorzystywana w architekturze miejskiej w parkach.
Wygląd kaliny koralowej
Kalina koralowa to roślina o luźnym i krzaczastym pokroju. Kora kaliny ma barwę szarą, jest lekko spękana i pokrywają ją delikatne przetchlinki. Młode pędy są delikatne i pokrywa je niewielkie owłosienie. Liście są duże, mają 10 cm długości i 8 cm szerokości. Są szerokojajowate i ząbkowane na brzegach. Z wierzchu są ciemnozielone, a pod spodem wyróżnia się jaśniejszy kolor. Również są pokryte niewielkim meszkiem. Wraz z czasem dojrzewania, liście jesienią przebarwiają się na intensywny fioletowy kolor, wręcz purpurowy.
Kwiaty
Pojedynczy kwiat kaliny koralowej, to niewielki kwiatuszek z pięcioma płatkami. Wytwarzany zapach przez kwiatki nie jest zbyt przyjemny, ale zwabia wiele owadów.
Owoce kaliny koralowej
Owoce kaliny koralowej to kuleczki niewielkich rozmiarów o intensywnie czerwonej barwie. Są osadzone na szypułkach po przekwitnięciu kwiatków. To nie tylko ozdoba krzewu, możesz je wykorzystać do potraw. W surowym stanie wykazują trujące właściwości. Przed spożyciem poddaj je obróbce termicznej.
Uprawa
Kalina koralowa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, znosi półcień. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Może zakorzenić się w ziemi piaszczystej, ale nie toleruje suszy. Roślina jest odporna na mróz i rzadko kiedy atakują ją szkodniki.
Pielęgnacja
Pielęgnacja kaliny nie jest skomplikowana. Jeśli zadbasz o jej nawodnienie, będziesz przestrzegał kilku zasad, na pewno wyrośnie w twoim ogrodzie. Kalina koralowa nie wymaga przycinania i nie lubi być pozbawiania pędów, zwłaszcza przed kwitnieniem. Jeśli chcesz uporządkować jej wygląd, zdecyduj się na cięcie po przekwitnieniu. Co kilka lat warto ją profilaktycznie prześwietlić. Raz na jakiś czas zasil drzewko kompostem lub obornikiem. Podlewanie gra główną rolę w jej pielęgnacji. Kalina koralowa nie toleruje suszy. W czasie upalnego lata powinieneś obficie ją podlewać, częściej niż podczas normalnych dni.
Rozmnażanie
Rozmnażanie kaliny koralowej może odbyć się na 3 sposoby: poprzez sadzonki, odrosty korzeniowe lub z nasion.
Rozmnażanie poprzez sadzonki i odrosty korzeniowe
Dzielenie sadzonki i odrosty korzeniowe jest jednym z łatwiejszych sposobów na rozmnażanie tej rośliny. Dzięki od razu gotowym sadzonkom nie musisz długo czekać, aż roślina zacznie kiełkować.
Rozmnażanie z nasion
Rozmnażanie poprzez nasiona zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Nasionko potrzebuje około roku, aby zacząć kiełkować. Cały proces trwa długo, zanim roślina osiągnie optymalną wielkość.
Choroby i szkodniki atakujące kalinę koralową
Kalina stosunkowo rzadko bywa atakowana przez nieprzyjaciół. Najpopularniejsze szkodniki i choroby to:
- mszyce – mszyce najczęściej atakują różnorodne rośliny, jedną z nich jest kalina. Spotkasz je wiosną. Tworzą skupiska na młodych pędach, które niedawno zaczęły się rozwijać. Zamierają wierzchołki, powodują deformację liści, osłabiają wzrost rośliny;
- mączniak prawdziwy – to choroba grzybowa. Atakuje wyłącznie rośliny liściaste. Jej typowym objawem jest biały, mączny nalot, jakby wymieszany z wodą. Osłabia roślinę;
- rdza – rdza jest również chorobą grzybową. Jej nazwa zaczerpnięta została z charakterystycznych objawów. Przebarwia liście rośliny na rdzawo-pomarańczowy kolor.
Odmiany kaliny koralowej
Kalina koralowa posiada wiele odmian, które są do siebie podobne i równie dobrze prezentują się w ogrodzie. Są to:
- „Onondaga” – odmiana o kwiatach w dwóch barwach. Wewnętrzne płatki są barwy czerwonej, a z zewnątrz oplatają je inne białe kwiatki. Jest niesamowicie dekoracyjna;
- „Aureum” – młode liście rozwijają się w złotym kolorze, dopiero z czasem zmieniają barwę na jasnozieloną;
- „Park Harvest” – posiada ozdobne liście w barwie złotożółtej, a nawet purpurowo nabiegłych;
- „Pink Sensation” – kwiaty są kuliste w kolorze różowym;
- „Xanthocarpum” – owoce kaliny nie są czerwone a złotożółte;
- „Roseum” – najstarsza odmiana kaliny. Odpowiednie kwiaty zebrane są w ogromne kuliste kwiatostany. Roseum nie zawiązuje owoców;
- „Compactum” – karłowata odmiana, która dorasta do 2 m wysokości. Na jesień liście barwią się na ognisty, pomarańczowo-czerwony kolor;
- „Nanum” – jedna z najmniejszych odmian tych roślin. Dorasta maksymalnie do 60 cm. Sporadycznie spotyka się, aby kwitła i owocowała. Poleca się wykorzystać ją do niskich żywopłotów.
Zastosowanie
Kalina koralowa jest wykorzystywana do dekoracji nie tylko w ogrodach, ale i w miejskich parkach. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Ponadto jej interesujące, przebarwiające się liście i układ kwiatów przyciąga wzrok przechodniów.
Niskie odmiany bez problemu wykorzystasz na podwórku jako naturalne ogrodzenie. Ususzone gałązki z owocami świetnie prezentują się w wazonie jako dodatek do suchego bukietu.
Kalina koralowa – właściwości
Oprócz walorów estetycznych kalinę wykorzystuje się do wytwarzania pożywienia. Ludzie, a zwłaszcza dzieci, nie powinni spożywać nieprzygotowanych owoców. Zjedzenie zbyt dużej ilości drażni przewód pokarmowy i wywołuje mdłości, wymioty i biegunkę. Ich cierpki, słodki, a zarazem gorzki smak odwodzi od pomysłu zjedzenia ich w większej ilości. Surowe owoce po przemarznięciu są smacznym pożywieniem dla ptaków. Koniecznie po przemarznięciu, ponieważ wtedy znika ich gorzki posmak.
Przetwory z owoców kaliny koralowej
Z owoców kaliny możesz zrobić smaczne przetwory, do wykorzystania podczas pieczenia placków, robienia naleśników czy kanapek
W lecznictwie produkuje się wyciąg z kory kaliny, owoców i kwiatów.
- wyciąg z kory działa przeciwbólowo, przeciwkrwotocznie, przeciwskurczowo i uspokajająco;
- owoce wzmacniają mięsień sercowy, a także wykazują działanie moczopędne;
- odwar z kwiatów poleca się stosować przy biegunkach, jako środek napotny i wykrztuśny. Dobrze działa na trawienie.
Kalina koralowa to interesujący krzew. Ładnie wygląda latem i zimą, a na dodatek możesz korzystać z dobrodziejstw w postaci wywarów, dżemów i innych przetworów z jej owoców.