Sianie trawy to stosunkowo prosta czynność, z którą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Sprawdź, jak dobrać odpowiednie ziarna, przygotować podłoże i kiedy zabrać się za swój pierwszy wysiew.
Ogród i bezpośrednie otoczenie domu to miejsce, które kojarzy się najczęściej z piękną zieloną trawą. Zakładanie trawnika nie jest trudnym zadaniem, jednak przed jego rozpoczęciem warto zgromadzić garść przydatnej wiedzy. Sianie trawy powinno być poprzedzone dokładnym przygotowaniem podłoża. Aby młoda trawa miała szansę pięknie wyrosnąć, trzeba również odpowiednio dobrać nasiona i skrupulatnie ustalić czas wysiewu.
Przygotowanie podłoża pod wysiew trawy
Zaplanowanie lokalizacji trawnika to nie wszystko. Najważniejszym etapem prac nad wysiewaniem trawy jest skrupulatne przygotowanie podłoża.
Uprzątnięcie podłoża i zmiana jego struktury
Przygotowanie podłoża pod nowy trawnik to niewątpliwie najbardziej wymagający etap całego projektu. Zadbaj o to, aby na wybranym terenie nie pozostały żadne mechaniczne zanieczyszczenia, takie jak kamienie czy patyki. Czystą ziemię trzeba dokładnie przekopać, tak aby podłoże było rozłożone jak najbardziej równomiernie.
Na sianie trawy najlepiej przeznaczyć glebę, która jest gliniasta i piaszczysta. Jeżeli ta w twoim ogrodzie jest zbyt ciężka, warto wzbogacić ją o piasek, aby stała się bardziej przepuszczalna. Jeśli jednak ziemia jest zbyt piaszczysta, rozwiązaniem może okazać się torf.
Dopracowanie optymalnego pH gleby
W sklepach ogrodniczych dostępne są tanie i proste narzędzia, które służą do sprawdzania odczynu gleby. Wbrew pozorom pH to bardzo ważny parametr, który będzie miał ogromny wpływ na jakość trawnika. Sianie trawy najlepiej rozpoczynać w momencie, kiedy podłoże ma odczyn od 5,5 do 7,0 pH.
Jeżeli twoje podłoże nie spełnia tych warunków, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniego nawozu, który zakwasi glebę lub przeprowadzi jej wapnowanie. Po wszystkim ziemię trzeba jeszcze raz przekopać.
Ostatnie przygotowania podłoża
Po tym jak podłoże będzie już przygotowane warto odczekać mniej więcej dwa tygodnie. W tym czasie w glebie mogą pojawiać się młode chwasty. Staraj się systematycznie je usuwać. Po upływie tego czasu ziemię można już ubić. W przypadku niewielkich trawników można zrobić to za pomocą butów. Na dużych terenach najczęściej korzysta się z walców do trawy lub ciężkich wałów.
Sianie trawy – jakie ziarna warto wybrać?
Gdy podłoże jest już gotowe, można przystąpić do kolejnego ważnego kroku. Mowa oczywiście o zakupie odpowiednich nasion. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele różnych gatunków, jednak wybór nie jest aż tak oczywisty. Na początek najlepiej sprawdzą się nasiona uniwersalnych traw, które będą dobrze rosły nawet przy różnym nasłonecznieniu.
Wiele osób zastanawia się, ile trawy na m² warto wysiać. Przyjmuje się, że na obszarze jednego metra warto rozsypać od 25 do 30 gramów nasion.
Kiedy siać trawę, aby pięknie wyrosła?
Wiosna – wysiew trawy a przymrozki
Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w sianiu trawy, często zastanawiają się, kiedy dokładnie zasiać swój pierwszy trawnik. Zazwyczaj zaleca się wysiać trawę wiosną, kiedy odpowiednia jest zarówno wilgotność powietrza, jak i gleby. Trzeba jednak uważać na to, aby nie narazić świeżo wysianego trawnika na przymrozki. Staraj się zaplanować sianie trawy na okres od końca kwietnia do początku czerwca. Zwracaj uwagę na prognozy pogody. Zbyt intensywne opady deszczu mogą wypłukać umieszczone w ziemi nasiona.
Późne lato i jesień
Na wiosnę warunki do siania trawy ogrodowej są sprzyjające. Nie da się jednak ukryć, że w tym czasie zachodzi również pewna tendencja do ekstremalnych warunków pogodowych. Intensywne deszcze i wiatry mogą zniszczyć delikatne młode źdźbła. Właśnie dlatego kolejnym rekomendowanym przez specjalistów czasem na sianie trawy jest okres między końcówką sierpnia a początkiem października.
Wówczas ciągle jeszcze jest ciepło, jednak bardzo rzadko występują zarówno upały, jak i bardzo intensywne deszcze. Wybierając moment na obsiewanie, zwróć jednak uwagę na klimat w twoim regionie. Siew jesienny ma sens tylko wtedy, kiedy nie jest jeszcze zbyt chłodno. W przeciwnym wypadku trawa nie zdąży się ukorzenić.
Sianie trawy – jak to zrobić?
Technika wysiewania trawy
Sam moment wysiewania trawy nie jest szczególnie skomplikowany. Jeżeli masz już za sobą przygotowanie gleby i wybór nasion z tą czynnością na pewno poradzisz sobie bardzo szybko i bez żadnych problemów.
Najłatwiej będzie podzielić trawnik na kwadraty o długości boku jednego metra lub jego wielokrotności. W zależności od wielkości kwadratów przelicz potrzebną ilość nasion. Do wyznaczania granic możesz użyć na przykład sznurka. W ten sposób twój przyszły trawnik zostanie obsiany równomiernie.
Sianie krzyżowe
Najbardziej rekomendowaną przez specjalistów metodą jest tak zwane sianie krzyżowe. Na czym polega? Nasiona rozkładaj równomiernie za pomocą dłoni cały czas w jednym kierunku. Kiedy dotrzesz do granicy kwadratu, zacznij siać w prostopadłym kierunku. Jeżeli nie masz doświadczenia i boisz się, że posiejesz trawę nierównomiernie, możesz skorzystać z siewnika. Jego obsługa nie jest trudna, a znacznie ułatwia założenie trawnika.
Pielęgnacja i podlewanie trawy po wysiewie
Kiedy cały trawnik zostanie już wysiany, trzeba sięgnąć po grabie i metodycznie przykryć nasiona ziemią. Kolejny krok to bardzo delikatne utwardzenie ziemi i podlanie jej równomiernym strumieniem. Zaleca się codzienne nawadnianie świeżo wysianej trawy przez pierwsze tygodnie. Najlepiej robić to wieczorem, tuż przed zachodem słońca.
Ile kosztuje zakładanie trawnika?
Zakładanie trawnika na własną rękę nie jest kosztowne. Kilogram uniwersalnych ziaren trawy to wydatek około 10 złotych. Jeżeli zdecydujesz się na siewnik, zapłacisz, w zależności od modelu i rozmiaru od 50 do 200 złotych. Do tego trzeba jeszcze dodać koszt dopracowania podłoża, który szacuje się na około 5 złotych na metr kwadratowy.
Zdecydowanie droższe jest zatrudnienie ekipy, która założy ci trawnik z siewu. W takim wypadku ceny różnią się w zależności od regionu. Średni koszt to jednak 10 złotych za jeden metr kwadratowy powierzchni.
Jak dbać o młody trawnik?
Trawa szybko rośnie, dlatego już po krótkim czasie będziesz cieszył się pięknym zielonym dywanem. Na początku trzeba dbać o codzienne podlewanie, jednak kiedy murawa podrośnie do około 10 centymetrów, możesz przeprowadzić pierwsze koszenie. Powinno ono być jak najbardziej delikatne.
Odpowiednie przygotowanie podłoża i wybór ziaren to klucz do pięknego i zielonego trawnika. Sianie trawy nie jest trudne, dlatego pamiętając o kilku najważniejszych zasadach, z pewnością sobie z nim poradzisz. Jeżeli jednak nie masz na to ochoty, możesz wynająć specjalną ekipę, lub zdecydować się na trawnik z rolki.