Roślina ta uwielbia ciepło. Nieliczne gatunki rosną również na wyspach pacyficznych (od Samoa po Celebes i Nową Gwineę). Rozróżnia się około 200 rodzajów tej rośliny. W Polsce najbardziej popularnymi rodzajami są helikonia dziobata, bihai, wagneriana, stricta, latispatha, augusta, metallica, cellinsiana, indica. W naszym klimacie głównie jest traktowana jako roślina doniczkowa.
Jak pielęgnować tą roślinę?
Ze względu na swoje pochodzenie roślina ta kocha ciepło. Trzeba o tym pamiętać przez cały rok. W okresie letnim należy zapewnić jej temperaturę w okolicach 24–27 stopni Celsjusza. Zimą temperatura może być trochę niższa, ale nie może spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Niższa temperatura niestety nie pozwoli rozwijać się temu gatunkowi i może doprowadzić do uśmiercenia naszego kwiatu. Helikonie potrzebują bardzo dużo światła. Liście rozrastają się za pomocą kłączy. Kwiaty są przepiękne, składają się z barwnych kolorów w kształcie łódki.
Helikonia dziobata
Przypomina wyglądem bananowca, gdyż posiada duże, szerokie liście, osadzone na długich sztywnych ogonkach. W naturalnym środowisku helikonia dorasta do 3–4 metrów wysokości, ale w domowych warunkach w doniczce osiąga mniejsze rozmiary. Jej największą ozdobą są piękne i bujne kwiaty. Żeby cieszyła oko musi być odpowiednio pielęgnowana. Pierwotne pąki kwiatowe są małe i niepozorne, ale otaczają je barwne i okazałe podkwiatki, wyglądające na atrakcyjne i egzotyczne. Są one czerwone z żółtym zakończeniem, łukowate i zebrane po kilkanaście w długi, zwisający kwiatostan.
Helikonia papuzia
Jest ona mniejsza od helikonii dziobatej, gdyż w naturze ma zaledwie od 2–3 metrów wysokości. W wersji doniczkowej zaledwie od 1 do 2 metrów. Mocno rozrasta się na boki, wiec potrzeba dużo miejsca, aby miała swobodny rozwój. Jej liście także przypominają bananowca, jednakże są smuklejsze niż u swojej siostry. Największą różnicą miedzy nimi, jaką możemy zaobserwować, są kwiaty. W odmianie dziobatej kwiaty rosną do dołu, z kolei w papuziej rosną do góry. Mają postać wzniesionych kłosowatych kwiatostanów, złożonych z kilku łódkowatych pomarańczowych podkwiatków.
Jak rozmnażać gatunek?
Choć uprawa tego rodzaju jest trudna i nie każdy ogrodnik sobie z tym poradzi, to rozmnażanie jest bardzo proste. Liście szybko rozrastają się na boki, dlatego bez problemu można je podzielić podczas wiosennego przesadzania. Dzięki temu uzyskamy młode sadzonki. Helikonia potrzebuje dużo światła, ale należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie stawiać jej w okresie letnim za szybą południowego okna. Przez wysoką temperaturę od okna można poparzyć liście. Jeżeli nie mamy innego wyjścia, należy przysłonić okno cienką firanką, co ochroni przed zbyt gorącymi promieniami słonecznymi.
Hodowanie w doniczce – wyzwanie czy przyjemność?
Tak naprawdę wyhodowanie helikonii w doniczce jest bardzo trudne i pracochłonne. Bardziej niż warunki domowe toleruje szklarnię lub ogrzewany ogród zimowy, gdzie można zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, temperaturę i światło. Możemy oczywiście spróbować hodować w domu, ale efekt może być inny od spodziewanego.
W sklepach jest wiele dostępnych odmian w wersji sztucznej, w przystępnych cenach, które upiększą nasze mieszkanie i nie sprawią aż tyle trudności w uprawie. Helikonia z pewnością warta jest uwagi!