Palczatka Gerarda to ozdobna trawa, która może dodać charakteru twojemu ogrodowi. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, w jaki sposób o nią dbać! Poznaj także inne ciekawe odmiany tego gatunku.
Palczatka Gerarda to jedna z popularnych ozdobnych traw. Należy ona do rodziny wiechlinowatych, a pochodzi z gorących terenów Azji Południowej.
Palczatka – charakterystyka gatunku
Palczatka to wieloletnia, zielona i kępiasta roślina. W zależności od odmiany może ona osiągnąć nawet do 1,5 m wysokości. Jest to dekoracyjna trawa, którą warto osłaniać na zimę, ponieważ słabo znosi temperatury poniżej 8°C. Palczatka ceniona jest przede wszystkim za uzyskiwany z niej olejek lemongrasowy zawierający fenole i fitoskładniki. Jej charakterystyczny zapach skutecznie odstrasza komary. Wykorzystywana jest również w:
- kosmetyce – pielęgnuje skórę, zapobiega jej wiotczeniu i oczyszcza ją;
- kuchni azjatyckiej – jako przyprawa;
- medycynie – wspomaga leczenie chorób płuc, malarii, grypy i cukrzycy.
Palczatka Gerarda – jak wygląda?
Jedną z odmian tego gatunku jest palczatka Gerarda. Jest to wysoka trawa dorastająca do 1,5 m wysokości. Wyróżnia się bujnymi i efektywnymi kępami. Jej liście mają głęboki zielony kolor i bardzo często przewieszają się. Są one długie i wąskie. Co więcej, jesienią robią się one czerwone, a nawet czarne – jednak tylko w przypadku pierwszych chłodów. Kwiatostany palczatki Gerarda mają oryginalny wygląd. Są to wiechy o palczastym kształcie w kolorze purpury. Okres kwitnienia rozpoczyna się w sierpniu i trwa do października.
Jakie wymagania uprawowe ma palczatka Gerarda?
Zastanawiasz się, czy palczatka Gerarda jest trudna w uprawie? Nie jest to wymagająca roślina. Bardzo dobrze znosi warunki klimatyczne naszego kraju. Jest odporna na suszę.
Stanowisko
Stanowisko palczatki Gerarda powinno być słoneczne, ale roślinę warto trochę osłonić od bezpośrednich promieni słonecznych.
Podłoże
Ta ozdobna trawa lubi żyzne i wilgotne gleby, ale radzi sobie w każdym podłożu – od umiarkowanie ubogiego do umiarkowanie żyznego.
Zastosowanie
Palczatkę można posadzić na rabatach, w ogrodach naturalistycznych, na żywopłoty, jako kompozycje w donicach, czy też jako zieleń przydrożną.
Inne odmiany palczatki
Oprócz palczatki Gerarda wyróżnić można także:
- palczatkę miotlastą – ma rozłożyste kępy i srebrzysto-niebieskie ubarwienie, osiąga od 50 do 100 cm wysokości, jest mrozoodporna;
- palczatkę kosmatą – jej liście są szaro-zielone i pokryte są długimi, pojedynczymi włoskami, lubi bardzo słoneczne miejsca;
- palczatkę szorstką – ma pomarańczowe i czerwone kwiaty w kształcie rurek oraz podwójnie pierzaste zielone liście, należy ją okrywać na zimę;
- palczatkę cytrynową – nazywana też trawą cytrynową – jej liście są najbardziej aromatyczne.
Jeśli chcesz, aby palczatka Gerarda zdobiła twój ogród, to zapewnij jej odpowiednie warunki do rozwoju. Roślina nie jest wymagająca, więc z pewnością nie będziesz miał problemów z jej uprawą.