Trawy na tarasy i balkony występują w różnych wariantach. Możemy wybrać żywe ozdobne rośliny doniczkowe, ale również sztuczną imitację trawy, którą umieścimy na podłodze. Sprawdziliśmy, które z traw na tarasy i balkony będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę!
Sztuczna trawa umieszczona na podłodze balkonów i tarasów to proste, relatywnie tanie i efektowne rozwiązanie. Podłoże takie jest przez cały rok zielone, nie wymaga strzyżenia, nawożenia i podlewania i przez długi czas zachwyca rewelacyjnym wyglądem. Trawa wykonana z tworzyw wysokiej jakości będzie do złudzenia przypominała tę prawdziwą, a w dodatku będzie wygodną wykładziną pod gołe stopy. Ale trawa na taras to nie tylko podłoże. Obecnie rynek oferuje szereg odmian traw ozdobnych, które świetnie prezentują się w donicach i pojemnikach na kwiaty. Przeczytaj nasz artykuł i daj się zainspirować!
Sztuczna trawa na taras – dlaczego warto to przemyśleć?
Sztuczna trawa na tarasy i balkony jest zielona przez cały rok. Nie wymaga przycinania, nawożenia oraz podlewania. Nie są straszne jej niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz mało żyzna gleba, a w dodatku nie choruje ani nie więdnie. Z praktycznego punktu widzenia sztuczna trawa jest świetnym izolatorem przed zimnem i wilgocią dzięki zastosowaniu gumy lub lateksu. Dobrej jakości sztuczna trawa posiada piękne i trwałe źdźbła, które potrafią do złudzenia przypominać te naturalne. To efektowne i relatywnie tanie rozwiązanie, które sprawdzi się na każdym tarasie i balkonie, niezależnie od jego ekspozycji na słońce, czy deszcz.
Sztuczna trawa na balkon i taras – którą wybrać?
Jak to zwykle bywa, im wyższa jakość tworzywa, z którego została wykonana sztuczna trawa na tarasy, tym wyższa jej cena, ale jednocześnie bardziej efektywny wygląd. W tym przypadku nie bez znaczenia jest grubość wykładziny, jej warstwa podkładowa oraz budowa źdźbeł, dlatego nie warto oszczędzać.
Trawy na tarasy i balkony powinny być wykonane z perforowanego polipropylenu wyposażonego w podkład z gumy lub lateksu. Dzięki temu stanowią odpowiednią izolację, a jednocześnie przepuszczają wodę, co zapewnia dobry wygląd oraz wydłużoną trwałość.
Na rynku dostępne są sztuczne trawy w rolkach lub płytkach przypominających puzzle. W przypadków trawy na tarasy i balkony z powodzeniem można wybrać modele o mniejszej gęstości i grubości niż te, które stosuje się w ogrodach. Wystarczy grubość około 7 milimetrów.
Jak dbać o sztuczną trawę?
Pielęgnacja sztucznej trawy nie jest wymagająca. Taka murawa nie wymaga nawożenia i podlewania. Do jej umycia wystarczy mokra gąbka lub myjka. Aby trawa wytrzymała jak najdłużej, nie przesuwała się w trakcie chodzenia i nie gromadziła wody w zakamarkach, warto odpowiednio przygotować podłoże pod jej położenie.
Do wyłożenia i utwierdzenia sztucznej trawy do twardego podłoża wystarczą kołki i wkręty. Kiedy taras ma formę ziemnego, grunt należy wyrównać i wykonać w nim odpowiednie drenaże.
Trawy ozdobne na balkon i taras – argumenty przemawiające, że to dobry pomysł
Istnieje naprawdę wiele powodów przemawiających za tym, że warto zainwestować w ozdobne trawy na balkon lub taras. Przede wszystkim są efektowne, mało wymagające i uniwersalne. Jeśli kiedykolwiek widziałeś długie źdźbła trawy ozdobnej kołyszące się na wietrze i subtelnie odbijające światło promieni słonecznych, to z pewnością wiesz, że to dobry pomysł dekoracyjny.
Trawy ozdobne występują w wielu odmianach, które wyróżniają się odmienną kolorystyką, kwitnieniem oraz wysokością. Są uniwersalnym elementem aranżacyjnym, który będzie doskonale pasował na tarasy i balkony zachowane w każdym stylu. Trawy ozdobne mogą stanowić podstawowy element dekoracyjny, ale być też jedynie uzupełnieniem dla większej aranżacji.
Trawy sadzone w skrzyniach będą stanowić doskonałą przegrodę zapewniającą odrobinę prywatności w miejskich przestrzeniach mieszkalnych, gdzie tarasy i balkony znajdują się bardzo blisko siebie. Dodatkowo niektóre odmiany traw są bardzo odporne na suszę i szybko rosną.
Trawy ozdobne w donicach – pielęgnacja
Uprawa traw ozdobnych na balkonach i tarasach wymaga wyboru odpowiedniego pojemnika. Doniczka powinna mieć prawidłowy drenaż i odpowiednią szerokość oraz głębokość, aby umożliwiać roślinie rozprzestrzenianie się i wspierać jej system korzeniowy.
Trawy ozdobne na balkon czy taras nie wymagają nawożenia. To rośliny, które koncentrują większość swojej uwagi na liściach co sprawia, że ich potrzeby żywieniowe są niskie. Przenawożenie trawy może spowodować jej zbyt szybki wzrost, który będzie wiązał się z osłabieniem i pokładaniem się pędów.
Trawy balkonowe i tarasowe zaleca się nawozić jeden raz do roku, najlepiej wczesną wiosną. Nawóz nie powinien przedostać się do kępy. Wystarczy rozsypać suchy nawóz wokół strefy korzeniowej rośliny i ją podlać. Traw świeżo posadzonych nie nawozi się w ogóle. Jeśli już zdecydujesz się na użycie nawozu, wybierz ten o wolnym uwalnianiu.
Trawy rosnące w donicach wymagają częstszego podlewania od tych, które znajdują się w glebie. Zbyt mała ilość wody może doprowadzić do przesuszania ich liści. Odmianą szczególnie wrażliwą na susze jest rozplenica japońska.
Trawy należy sadzić w donicach z otworem wentylacyjnym i co najmniej trzy razy większych od kuli korzeniowej, jaką trawa ma przy zakupie. Grubsze ścianki donic, które są dodatkowo wysadzone styropianem ułatwią roślinie zimowanie. Trawy sadzi się w ziemi uniwersalnej. Na dnie donicy warto umieścić keramzyt. Trawy ozdobne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Miskanty i rozplenice wiąże się i przycina dopiero na wiosnę. Trawy pompasowe najlepiej jest schować do piwnicy lub garażu i też przyciąć na wiosnę.
Jak widać, trawy na tarasy i balkony niejedno mają imię. Możemy wybrać sztuczną trawę na podłogę, ale również doniczkowe trawy ozdobne. Jedno jest pewne – niezależnie od dokonanego wyboru, to będzie bardzo dobra decyzja.