Ogród leśny to idealny projekt dla ogrodników, którzy kochają zapach i atmosferę lasu. Jeśli ty również do nich należysz, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak taki ogród stworzyć.
Ogród leśny to przestrzeń, w której dominuje zieleń i cień. Pojawiają się liczne drzewa i krzewy, dlatego styl ten polecany jest przede wszystkim dla posiadaczy dużych działek. Jednak taki ogród to nie tylko piękna przestrzeń, ale również zrównoważony ekosystem, który odnajduje swoje miejsce w projektowaniu permakulturowym. Zatem ogród leśny to idealna propozycja dla osób, które pragną żyć w zgodzie z naturą i czerpać z korzyści, jakie niesie. To sprawia, że jego zakładanie nie może ograniczać się do przypadkowych nasadzeń.
Piętrowy ogród leśny – roślinność
Aby jak najlepiej odwzorować krajobraz leśny w swoim ogrodzie, należy mieć na uwadze, że rośliny rosną tam warstwowo. Poniżej znajdziesz nasze propozycje gatunków roślin mogą znaleźć się na poszczególnych piętrach twojego ogrodu:
- Duże drzewa: klony, brzozy, wierzby, dęby, sosny, świerki, jodły, graby, wiązy, buki, olchy, modrzewie, cisy.
- Podszyt, czyli niższe drzewa i krzewy: azalie, ostrokrzew, jałowce, dereń, kalina, jaśminowiec, jarzębina, leszczyna, różaneczniki, bez czarny, porzeczki, maliny, borówki, berberysy, hortensje.
- Runo leśne: paprocie, tawuły, funkie, wrzosy, zawilce, konwalie, fiołki, poziomki, mech, trawnik, bluszcz pospolity, cebulice, kopytniki, dąbrówka rozłogowa.
- Ściółka: liście, kora, gałęzie.
Ogród leśny – krok po kroku
Zanim przejdziesz do planowania ogrodu leśnego, zastanów się, czy ma być to las iglasty, czy też liściasty. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie parametry gleby musisz uzyskać, aby uprawiać konkretne rośliny.
Projekt ogrodu leśnego
Przed przystąpieniem do prac odtwórz plan swojego ogrodu na kartce. Na podstawie przedstawionych powyżej warstw lasu zaprojektuj rabaty. Na tym etapie zaplanuj również ścieżki i elementy małej architektury. A jeśli już są one obecne w twoim ogrodzie, postaraj się właściwie połączyć je z nasadzeniami.
Przygotowanie podłoża
Przed sadzeniem drzew, krzewów i bylin należy dobrze przygotować podłoże. Ziemię należy przekopać i zasilić kompostem. Jeśli w twoim ogrodzie występują już drzewa, krzewy czy zdrowy trawnik, nie usuwaj ich. Zastanów się, jak możesz wkomponować je w planowaną aranżację.
Sadzenie roślin w ogrodzie leśnym
Jeśli podłoże w twoim ogrodzie jest już odpowiednio przygotowane, możesz przejść do kolejnego etapu – sadzenia roślin. Kolejność czynności powinna odbywać się zgodnie z warstwami leśnymi, a więc najpierw wysokie drzewa, później warstwa podszytu, czyli krzewy, a następnie byliny, kwiaty i odpowiedniki mchu. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu dopiero co posadzonych roślin.
Pielęgnacja ogrodu leśnego
W ogrodzie leśnym pozwalamy naturze toczyć się własnym życiem. Dlatego też formowanie roślin zdecydowanie należy sobie odpuścić. Do zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy jedynie lekkie przycinanie roślin, które tego wymagają, obserwację, czy nie atakują ich szkodniki oraz nawadnianie podczas suszy.
Ogród leśny – dodatki i architektura
Zakładając ogród leśny, warto pomyśleć o stworzeniu strefy relaksu, w której znajdzie się altana czy same meble ogrodowe. Najlepiej jednak w tej kwestii wybierać wyłącznie naturalne materiały, na przykład drewno i wiklinę. Kieruj się zasadą, że powinien dominować tutaj krajobraz lasu, a w nim przecież trudno o liczne budowle. Nie należy również wprowadzać zbyt wielu dodatków czy dekoracji.
Ogrodowe inspiracje
Dysponując odpowiednią przestrzenią, leśny ogród możesz stworzyć na kilka sposobów. Oto kilka z nich:
- Otocz swój dom ogrodem leśnym, wykonując nasadzenia roślin przy płocie, pozostawiając przed domem miejsce na trawnik. To sposób dla ogrodników, którzy martwią się, że w ogrodzie leśnym będzie doskwierał im brak słońca. Przed domem mogą wówczas znaleźć się meble ogrodowe, z kolei część leśna będzie idealnym schronieniem na upały.
- Kolejny pomysł to opcja dla wielbicieli spacerów, bowiem w ogrodzie leśnym możesz stworzyć aleje. Aby zrealizować taki projekt, rozpocznij od wyznaczania ścieżek. W roli nawierzchni najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, jak żwir, kamienie, pieńki drzewa czy nawet kora. Dopiero później zaplanuj nasadzenia roślin.
- Trzecią opcją jest stworzenie pojedynczej rabaty leśnej, w której znajdą się kolejno drzewa, krzewy, byliny, rośliny cebulowe i trawnik. Ta propozycja sprawdzi się dla posiadaczy nieco mniejszych ogrodów, którzy również chcą na co dzień cieszyć się klimatem lasu.
Dla kogo ogród leśny?
Leśny ogród polecany jest przede wszystkim dla posiadaczy dużych działek oraz tych, którzy pragną zacienić swoją przydomową przestrzeń. Oczywiście będzie również odpowiedni dla osób, które po prostu lubią klimat i otoczenie lasu. Kto powinien zrezygnować z takiego projektu? Z pewnością miłośnicy licznych roślin kwitnących i dużej ilości słońca w ogrodzie. Nie sprawdzi się również dla ogrodników, którzy lubią ozdabiać rabaty licznymi dekoracjami ogrodowymi.
Jak widać, założenie ogrodu leśnego nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Trzeba jedynie dobrze zaplanować ten projekt. Należy jednak pamiętać, że zanim ogród leśny przybierze pożądany wygląd, może upłynąć wiele lat. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie gatunki drzew liściastych lub iglaków wybierzesz na najwyższe partie ogrodu.