Róże miniaturowe zagościły w naszych domach i ogrodach stosunkowo niedawno. Uprawia się je w doniczkach. Mają pokrój niewielkiego krzewu z dużą liczbą drobnych, wonnych kwiatów w kolorze czerwonym, różowym, pomarańczowym czy białym. Jakie są najciekawsze odmiany? Jak pielęgnować róże miniaturowe? Jak sadzić róże w doniczce? W jakich warunkach je zimować? Przeczytaj artykuł, a poznasz zasady pielęgnacji tych roślin.
Odmiany róż miniaturowych
W sprzedaży znajdziesz wiele odmian róż miniaturowych, które nadają się do uprawy w domu, ogrodzie czy na balkonie. Poniżej przedstawiamy kilka odmian odpornych na mróz i szkodniki.
- Róże miniaturowe „Biedermeier” – mają duże (jak na odmianę miniaturową), pełne i kuliste kwiaty o kremowo-różowych płatkach. Kwitną od czerwca do września. Jeśli uprawiasz je w ogrodzie, pamiętaj o okryciu na zimę. Tak przygotowane przetrwają temperatury do -25°C.
- Róże miniaturowe „Lupo” – wytwarzają drobne, pojedyncze karminowo-różowe kwiaty o średnicy około 3 cm. Są odporne na choroby oraz mróz (nawet do -29°C). Kwitną od czerwca do października, a jesienią wytwarzają drobne, czerwone owoce. Zostały nagrodzone wieloma medalami.
- Róże miniaturowe „Roxy” – mają pełne fioletowe, płaskie kwiaty, które nie tracą barwy nawet w okresie przekwitania. Są odporne na mrozy i szkodniki. Dorastają do 40 cm.
Róże okrywowe
Róże miniaturowe okrywowe to świetny wybór do ogrodu. Często można spotkać je także na skwerach. Pokrywają całe połacie i nie wymagają ingerencji ogrodnika. Są bardzo odporne – nie trzeba ich okrywać na zimę, a cięcie można ograniczyć do usuwania zniszczonych pędów. Wśród nich wyróżniamy kilka rodzajów:
- róże okrywowe płożące – niskie, szeroko rozpostarte;
- róże okrywowe o pokładających się pędach;
- róże ogrodowe wyprostowane – o licznych, rozgałęziających się pędach.
Wszystkie te róże miniaturowe do ogrodu będą jego niezwykłą ozdobą.
Jak dbać o róże w doniczce?
Ogrodowe róże miniaturowe, szczególnie okrywowe, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. O róże domowe należy dbać w nieco inny sposób. Wymagają bardzo jasnego stanowiska, ale nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie mocnych promieni słonecznych. Narażona na ostre słońce róża w doniczce usycha. W lecie możesz ją wystawiać na balkon czy taras.
Podlewanie i nawożenie róży miniaturowej
Podłoże róży doniczkowych powinno być stale wilgotne, lecz nie mokre. Podlewaj ją, gdy wierzchnia warstwa zaczyna przysychać. Ważne jest także częste zraszanie, dzięki któremu liście nie zaczną zasychać, a roślina będzie dłużej kwitnąć. Poza podlewaniem pamiętaj też o nawożeniu róż domowych. Najlepszy będzie bogaty w mikroelementy nawóz do róż.
Jak sadzić róże w doniczce?
Róże miniaturowe będą dobrze rosnąć w zwykłej ziemi uniwersalnej lub kwiatowej. Jeżeli zdecydujesz się hodować ją na stałe w domu, pamiętaj o przesadzaniu raz na dwa lata. Po pierwszym roku uprawy w pomieszczeniu możesz także przesadzić różę miniaturową do gruntu. Jeżeli zimowała w temperaturze pokojowej, zrób to dopiero około połowy maja, gdy masz pewność, że nie będzie przymrozków. Na zimę możesz ją wykopać lub odpowiednio okryć, aby zabezpieczyć przed śniegiem i mrozem.
Dlaczego róża w doniczce usycha?
Jeśli pielęgnujesz róże domowe zgodnie z powyższymi zasadami, a one usychają, może to oznaczać, że przechodzą w naturalny stan spoczynku. Dzieje się tak po przekwitnięciu rośliny. Jeśli chcesz, aby znowu zakwitła, zapewnij jej odpowiednie warunki:
- umieść ją w jasnym pomieszczeniu z temperaturą 0–7°C;
- po dwóch miesiącach zwiększ temperaturę otoczenia do około 15°C;
- po wznowieniu wzrostu przenieś różę do domu.
Jeśli kochasz kwiaty, to róże miniaturowe będą świetną dekoracją domu, balkonu i ogrodu. Możesz otaczać się nimi wszędzie i tym samym liczyć na długie coroczne kwitnienie. Wystarczą, że wiesz, jak dbać o róże w doniczce, oraz zapewnisz im dobre warunki.