Ogród holenderski jest perfekcyjnie przemyślaną kompozycją. Styl ten powstał około XV wieku. Miłośnicy przyrody idealnie rozmieszczają każdą roślinę na niewielkiej powierzchni. Uzyskują w ten sposób ciekawe kompozycje na ograniczonym obszarze. Jak zaprojektować ogród? Jakich roślin użyć? Przeczytaj o tym!
Niderlandy to kraj klimatu umiarkowanego, podobnie jak Polska. Tym samym bez problemu możesz zainspirować się tamtejszymi ogrodami. Ogrody holenderskie są uważane za najpiękniejsze roślinne aranżacje. Rośliny cebulowe pięknie zakwitną odpowiednią porą, a ty możesz napawać wzrok pięknym widokiem.
Ogród w stylu holenderskim
Holenderskie ogrody są niewielkie, ale za to bardzo wzniosłe. Nie ma tu miejsca na nieprzemyślane ruchy. Każda roślina ma swoje miejsce w ogrodzie. Wnętrze wypełniają kwiaty cebulowe, żywopłoty, murki, fontanny i oczka wodne. Przez ograniczoną przestrzeń, projektanci tego rodzaju ogrodów, wykorzystują możliwie jak najwięcej miejsca. Używają także ze sztuczek powiększających przestrzeń. Często porównuje się holenderski styl z francuskim. Niewiele różnią się między sobą, francuski styl wyróżnia się przestrzennością.
Projekt
Projekt ogrodu holenderskiego nie jest taki łatwy. Musisz zachować balans. Podczas tworzenia takiej aranżacji zasadź jak najwięcej krzewów oraz kwiatów, a tym samym nie przytłocz za bardzo przestrzeni i zachowaj porządek. Ozdoby w takim ogrodzie nie powinny być zbyt kolosalne, należy stawiać na mniejsze dekoracje. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie luster, które powiększą zieloną przestrzeń. W ogrodzie holenderskim nie ma płotów i murów, zastępują je naturalne żywopłoty. Imponująco wygląda to z lotu ptaka. W pełni możesz zobaczyć, że rośliny układają się w symetryczne wzory.
Rośliny w ogrodzie holenderskim
Holandia to prawdziwe królestwo tulipanów. Niderlandy często kojarzą się z nimi. Wykorzystując wyłącznie tulipany, może zostać wprowadzona monotonność w ogrodzie. Warto zdecydować się dodatkowo na inne rośliny, np. cebulowe i nie tylko. Najczęściej wykorzystywane to:
Sadząc różne kwiaty, uzyskasz niepowtarzalny efekt tęczy.
Do holenderskiego ogrodu wybiera się żywopłoty i bukszpany. Zieleń fantastycznie dopełnia się z wielobarwnymi kwiatami. Równo przycięte krzaki idealnie komponują się z nierównomierną roślinnością.
Dekoracje
Ogród holenderski jest podzielony na 3 części:
- rekreacyjną;
- użytkową;
- ozdobną.
Do każdej z nich powinna prowadzić ścieżka wybudowana z dużych i symetrycznych kamieni lub wyznaczona wyłącznie z trawy. Wykorzystanie małej kostki brukowej może zepsuć cały spektakularny efekt.
Stawy i oczka wodne nie mogą zajmować zbyt dużo przestrzeni. Wizualnie i praktycznie zmniejszą ogród.
Nie wprowadza się dużych roślin, stawia się na małe, karłowate krzewy. Łatwo je uformować na kształt topiar. Topiary to drzewa i krzewy wystylizowane na dany kształt, np. koła, spirale, rzeźby, stożki. Stanowią żywe pomniki. Ich kształt zależy od twoich preferencji i umiejętności.
Holenderskie sadzenie roślin cebulowych
Holendrzy wymyślili swój sposób na odpowiednie sadzenie roślin. Dzięki niemu kwiaty powalająco zakwitają w różnych porach roku.
Najpierw na głębokość kilku centymetrów wykopują dołki na cebule. Następnie nasączają je wodą i dopiero wtedy sadzą rośliny w grupach. Istotne jest, aby pomieszać rośliny z różnym czasem kwitnienia. W ten sposób uzyskasz stale kolorowy ogród.
Ogród holenderski jest nadwyraz estetyczny, wszystko jest w nim zaplanowane. Odpowiedni dobór roślin sprawia, że panuje tam harmonia. Każdy miłośnik elegancji i roślinności, powinien zdecydować się projekt takiego ogrodu.