Woda w ogrodzie to świetne rozwiązanie. Pomoże dbać o roślinność, a przy tym nawilży i oczyści powietrze. Właśnie dlatego warto stworzyć ogród wodny. Dowiedz się, jak to zrobić i które gatunki roślin będą najlepsze.
Mimo że ogród wodny to dość duża inwestycja, z pewnością jest ona warta poświęconej pracy. Tworzy bowiem niepowtarzalny klimat, pięknie wygląda, a przy tym powoduje, że powietrze ma świeży zapach. Poza tym kto nie lubi relaksującego rechotu żab za oknem? Zanim jednak podejmiesz decyzję o takim zaaranżowaniu swojego podwórka, powinieneś dowiedzieć się, jak należy to zrobić i zerknąć na najważniejsze porady.
Gdzie założyć zbiornik wodny w ogrodzie?
Stworzenie oczka wodnego czy nawet stawu w obrębie podwórka wymaga przemyślenia dokładnej lokalizacji. Chodzi przede wszystkim o to, aby znajdowało się ono w dobrze widocznym miejscu, by mogło cieszyć oko. Poza tym absolutnie nie wykopuj zbiornika w pobliżu drzew. Dlaczego? Ponieważ ich korzenie często uszkadzają dno akwenu wodnego, a na domiar złego jesienne liście będą lądować w wodzie, co przysporzy ci wiele dodatkowej pracy. Zresztą jesienią i zimą dobrze jest przykrywać oczko wodne folią, by nie wpadały tam śmieci.
Należy pamiętać o jednym, bardzo istotnym aspekcie. Zbiornik musi być zgodny z obowiązującym prawem. Co to znaczy? W szczególności to, że jeśli oczko nie będzie przekraczać powierzchni 30 metrów kwadratowych, wówczas nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Jeżeli zaś chcesz nieco większy akwen, musisz zgłosić to we właściwym organie administracji, a wcześniej także przygotować projekt i zdobyć pozwolenie wodno-prawne.
Jaką formę może mieć ogród wodny?
Tak naprawdę wszystko zależy od twojej wyobraźni. Możesz stworzyć oczko, które będzie odwzorowywać akweny spotykane w naturze, ale równie dobrą opcją jest zrobić to na kształt równego basenu. Najlepiej dopasować to stylem do tego, jak wygląda sam dom i taras, by nie wprowadzać zbędnego chaosu. Ponadto jeśli twój ogród ma geometryczny styl, zdecyduj się raczej na symetryczne, zadbane oczko. W głębi działki natomiast można wybrać te bardziej naturalne formy. Niektórzy też decydują się na kaskady i większe stawy – wiele zależy od tego, jak dużą masz działkę.
Jakie rośliny wodne posadzić w stawie?
Samo założenie akwenu nie pozwala jeszcze mówić o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia. Do tego bowiem potrzebne są jeszcze różnego rodzaju rośliny. Sprawiają one, że wszystko wygląda bardziej naturalnie, roznoszą piękny zapach i sprzyjają relaksowi. Kiedy więc ogród jest gotowy, można zacząć sadzić roślinność.
Polecamy między innymi rośliny wodne, które mogą zajmować 30% lustra wody – im więcej ich jest, tym trudniej dbać o oczko. Sama liczba gatunków też jest ważna. W celu zachowania równowagi posadź kilka rodzajów roślinności, w tym bagienną, przybrzeżną, wymagającą płytkiej wody, tę do głębokiej wody, a także rośliny podwodne i pływające. Żeby je wszystkie pomieścić i zapewnić im optymalne warunki, należy w akwenie stworzyć stopniowane półeczki, na których stać będą rośliny. Sadzawka jest rewelacyjnym środowiskiem dla lilii wodnych. Wiele gatunków znajdziesz w sklepie ogrodniczym.
Jakie dodatki wybrać?
Łącząc ze sobą pewne elementy, spowodujesz, że ogród będzie mieć spójny charakter. Jeśli chodzi o ogród wodny, z dodatków najlepiej sprawdzą się wszelkie mostki, kładki i altanki. Oprócz tego warto zamontować podest, dzięki któremu bez problemu dojdziesz do wody, jeżeli jest ona zlokalizowana w pobliżu domu. Zastąpi to typowy taras, a ponadto na takim podeście możesz umieścić meble ogrodowe, stół i krzesła, kreując przestrzeń do relaksu oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Do tego wszystkiego możesz dodać fontannę, w której z pewnością doskonale będą bawić się ptaki. Urozmaici to też po prostu krajobraz.
Ogród wodny to ciekawy pomysł na aranżację przestrzeni, jeśli podoba ci się motyw wody i wodnej roślinności. Jeśli zastosujesz się do kilku ważnych wskazówek, stworzysz w swoim ogrodzie niepowtarzalny klimat z wodą w roli głównej.