Ilość inspiracji na urządzenie ogródka jest bardzo duża. Nie musisz jednak porywać się na skomplikowane aranżacje. Wystarczy, że wybierzesz kolor przewodni. Jednym z rozwiązań jest biały ogród. Zobacz, jak go stworzyć i jakie kwiaty warto w nim posadzić.
Biały ogród jest idealny dla wszystkich, którzy cenią sobie estetykę, minimalizm i intensywny, ale relaksujący, kwiatowy zapach. Poza tym pozwala na wprowadzenie nieco światła na działce, co sprawdza się, szczególnie gdy podwórko przez większość dnia jest zacienione. Założenie takiego ogródka jest naprawdę proste, zwłaszcza pod względem wyboru roślin. Warto więc wiedzieć, jakie gatunki sprawdzą się najlepiej i jakie są zalety takiego rozwiązania. Przeczytaj!
Dlaczego warto założyć biały ogród?
Podstawową zaletą, która została wspomniana już na wstępie, jest fakt, że jasne kolory czynią ogródek bardziej słonecznym, rozpromieniają ciemne zakątki, a przy tym optycznie powiększają przestrzeń. Poza tym kwiaty o tej barwie cechują się niezwykłym aromatem, przypominającym najdroższe perfumy. Warto też mieć na uwadze inny plus takiego rozwiązania: biały jest uniwersalnym kolorem, który pasuje do wszystkiego. Możesz więc szaleć z dodatkami nie tylko pod względem odcieni i materiałów, ale też pod względem stylu – nie ma tu znaczenia, czy zdecydujesz się na nowoczesny styl, czy raczej na vintage. Biel w ogrodzie to zawsze elegancja i niezależnie od ilości kwiatów tworzy wrażenie minimalizmu.
Biały kolor kwiatów – co ma znaczenie?
Odcieni bieli jest tak naprawdę wiele – może być to jej podstawowy wariant, ocieplony lub ochłodzony. W grę często wchodzą więc kolory kremowe, lekko różowe czy delikatnie błękitne. Zwróć na to uwagę przed decyzją o roślinach, które będziesz sadzić. Jeśli bowiem liczysz na czystą biel, część gatunków może się po prostu nie sprawdzić. Kolejną kwestią są liście. Nie są one przecież tylko zielone. Spotka się między innymi takie w kolorze błękitnym, srebrnym, szarym czy z domieszką bieli. Srebrny, szary i niebieski podkreślą blask ogródka, co będzie widoczne szczególnie po zmroku. Biało-zielone liście wprowadzą więcej kontrastu.
Jak podbić efekt bieli w ogródku?
Jeśli chcesz, aby biel królowała i była tematem przewodnim, możesz zdecydować się na dodatki, które wzmocnią ten efekt. Przykładem jest biały płotek lub mur, który otoczy kwiaty i wydzieli przestrzeń. Dodatkowo możesz zdecydować się na zwiększenie kontrastu poprzez dodanie ciemnego tła. Jak to zrobić? Chociażby poprzez ciemny żywopłot i ściółkę czy gęsty trawnik. Możesz wybrać, na przykład, cis, bukszpan lub tuję, których zieleń jest dość chłodna. Równie dobrze sprawdzi się ciemne drewno, które można zastosować w przypadku płotu czy tarasu.
Pamiętaj, aby unikać białych elementów poza kwiatami
Nie decyduj się więc na białe czy szare ścieżki, bo to pogorszy efekt. Lepszą opcją będzie wysypanie kory ogrodowej. Poza tym w ogródku można ulokować białą pergolę, która sprawdzi się na tarasie przy ścianie czy luźno, na podwórku. Na niej można puścić pnącza, w tym hortensję pnącą, która wieczorami będzie zachwycać swoim zapachem.
Jakie kwiaty można posadzić w białym ogrodzie? Nie tylko róże!
Wybór jest tu naprawdę spory, co nie powinno dziwić, bo zapewne każdy jest w stanie wymienić kilka gatunków roślin o białych kwiatach. Ten stan rzeczy nie ułatwia planowania, bo trudno jest się zdecydować na niewielką liczbę tychże gatunków. Zbyt duża różnorodność wprowadziłaby bowiem chaos, który w przypadku białego ogrodu nie jest raczej pożądany.
Konwalia majowa
Przykładem takich kwiatów jest konwalia majowa, która wszystkim jest znana z lasów i parków. Kwitnie ona w maju i osiąga do 30 centymetrów wysokości. Dość szybko się rozrasta i nie wymaga szczególnych warunków uprawy. Jej niezaprzeczalną zaletą jest fenomenalny, intensywny zapach, wyczuwalny szczególnie wieczorem. Konwalia pasuje między innymi do ogródków w wiejskim, sielankowym stylu.
Lilia, jaśminowiec i zawilec gajowy
Równie piękny zapach roznosi lilia i jaśminowiec. Aromaty te często stosowane są w perfumach, Kwiaty tych roślin są delikatne, ale niewątpliwie zachwycają swoim wyglądem.
Kolejną opcją jest zawilec gajowy z dłoniastodzielnymi liśćmi. Najczęściej spotyka się go w lasach i przy strumykach. Nie ma mocno wyczuwalnego zapachu. Podobny do zawilca jest ubiorek wiecznie zielony, który kwitnie od kwietnia do maja i świetnie sprawdza się w skalniakach, przy murkach i między kamieniami.
Pozostałe białe rośliny do ogrodu
Bardziej dekoracyjna i typowo ogrodowa jest z kolei gęsiówka kaukaska, której promieniste kwiaty są zebrane w grona. Kwitnie z reguły dwa-trzy miesiące, od marca do maja. Nadaje się do ogródków skalnych. Gęsiówkę łatwo pomylić z jednoroczną smagliczką nadmorską, kwitnąca od czerwca do września. Oczywiście w zestawieniu tym nie może zabraknąć róży, której jedna z odmian jest biała. Tulipany natomiast będą cieszyć oko dość krótko, ale warto dla nich znaleźć miejsce w ogródku. Poza tym poleca się też tamaryszek. Duże rozmiary osiąga z kolei funkia, która posiada kwiaty od lipca do października, w związku z czym długo będzie przystrajać ogródek.
Krzewy w białym ogrodzie
W tym przypadku wybór jest równie duży. Polecanym gatunkiem jest lilak pospolity, który rośnie nawet na kilka metrów w górę. Kwitnie w maju i pięknie pachnie, a przy tym można tworzyć z niego żywopłoty. Miłośnikom kwiatów z pewnością nie jest obca hortensja bukietowa, której krzew osiąga do dwóch metrów wysokości. Należy zaznaczyć, że hortensja wymaga kwaśnej gleby, ale kwitnie dość długo, bo od lipca aż do października. Warto sadzić krzewy, które mają blade, białe lub błękitne liście.
Wiesz już, z jakich roślin możesz stworzyć biały ogród. Świetnym tłem dla kwiatów będzie dereń biały, który posiada jasne liście, które ładnie komponują się z resztą otoczenia. Niektórzy decydują się też na kalinę, ale należy pamiętać, że dość szybko się ona rozrasta, więc trzeba jej zapewnić dużo miejsca. Z drzew warto wybrać między innymi brzozę, która posiada biały pień. Wzmocni ona biel w ogrodzie i nie będzie wprowadzać niepotrzebnego chaosu.