Ogród ziołowy nie jest trudny w wykonaniu. Nie potrzeba tu dużych nakładów pracy ani specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Dowiedz się, jak urządzić taki ogródek i jakie rośliny wybrać, aby był nie tylko praktyczny, ale też ładny.
Chcesz posiadać własny ogród ziołowy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nie masz się czego obawiać, bo bez trudu sobie z tym poradzisz! Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie miejsce, wybrać zioła i dowiedzieć się, jak je pielęgnować. Uwierz, że nie ma nic mniej wymagającego niż taki ogród! Sprawdź!
W jakim miejscu zrobić ogród ziołowy?
W tym kontekście masz do wyboru dwie możliwości: albo wysiać zioła na przeznaczonej do tego celu grządce, albo posadzić je pomiędzy innymi roślinami na rabacie. Oczywiście należy mieć na uwadze to, aby do ziółek był odpowiedni dostęp – w końcu co jakiś czas będziesz je zrywać, dlatego bez sensu byłoby je schować w trudno dostępnym miejscu. Świetnym rozwiązaniem jest założenie takiego ogrodu w okolicy tarasu. Dlaczego? Ponieważ zioła wspaniale pachną i niosą swój aromat nawet przy niewielkim wietrze. W związku z tym wtedy ogród będzie nie tylko praktyczny, ale też bardzo sprzyjający relaksowi.
Sadzenie ziół w doniczkach
Jeżeli natomiast nie masz zbyt wiele miejsca na podwórku, zasadź zioła w doniczce. To też ułatwi ich pielęgnację i w razie czego będziesz mógł je schować do domu czy garażu.
O czym warto pamiętać przed założeniem ogrodu ziołowego?
Podstawową zasadą jest dobrze nasłonecznione miejsce. Zioła potrzebują dużo światła, aby prawidłowo się rozwijać. Minimalny czas nasłonecznienia powinien wynosić sześć godzin w ciągu dnia. Bez tego rośliny wypuszczą znacznie mniejsze liście, a przy tym stają się mniej aromatyczne.
Część ziół wywodzi się z krajów, w których panuje ciepły klimat. Przykładami są majeranek czy rozmaryn. Stanowisko, na którym je posadzisz, powinno być odpowiednio oświetlone oraz osłonięte przed wiatrem. Z kolei mięta czy estragon nie mają zbyt dużych wymagań i bez problemu będą rosnąć nawet w zacienionych miejscach.
Podłoże
Przed stworzeniem ogrodu ziołowego trzeba przygotować ziemię. Zacznij od jej przekopania i rozbicia, by pozbyć się grudek, które będą blokować kiełkowanie nasion i wzrost korzeni. Jeśli widzisz, że na twoim podwórku ziemia nie jest zbyt bogata, zmieszaj ją z bardziej żyzną ziemią ogrodniczą lub wykorzystaj kompost. Nie ma tu jednak wygórowanych wymagań – najważniejsze, aby ziemia nie była ciężka i gliniasta. W innym wypadku lepiej wybrać posadzenie ziół w donicy lub na podwyższonej rabacie. Na koniec usuń wszelkie chwasty.
Zioła w ogrodzie – jakie uprawiać?
Możliwości jest tu naprawdę wiele, ponieważ klimat w Polsce nie przeszkadza w uprawie tych roślin. Stawiaj więc przede wszystkim na te zioła, których rzeczywiście będziesz potrzebować w kuchni lub których aromat lubisz. Wśród najchętniej wybieranych jednorocznych ziół znajdziesz, między innymi, bazylię, koper, cząber, kolendrę, trybulę i ogórecznik. Z kolei w przypadku wieloletnich będą to: lubczyk, mięta, estragon, rozmaryn i lawenda. Warto uprawiać też szałwię lekarską czy lebiodkę pospolitą. Wiele z tych ziół ma nie tylko właściwości smakowe i zapachowe, ale też lecznicze.
Uprawa ziół – jak to robić?
Jeżeli to dopiero twoje początki przygody z ziołami, nie porywaj się od razu na ich samodzielny wysiew. Wystarczy, że kupisz takie w doniczkach i przełożyć je w sezonie do gruntu. Możesz oczywiście spróbować swoich sił w sadzeniu tych roślin od zera. Zioła kupisz w każdym ogrodniczym czy zielarskim sklepie, a często nawet w marketach. Na opakowaniach znajdziesz instrukcję, zgodnie z którą musisz postępować, by rzeczywiście twój wysiłek przyniósł efekt.
Wysiew ziół najlepiej zrobić w rzędach w gruncie lub na specjalnie do tego przeznaczonym rozsadniku. Z rozsady z reguły uprawia się melisę, szałwię, bazylię, tymianek czy majeranek.
Jak dbać o zioła w ogrodzie?
Samo zasadzenie ziół to jedno, ale później trzeba o nie jeszcze zadbać. Na szczęście nie jest to nic trudnego. Tak naprawdę poza usuwaniem chwastów nie będzie potrzebna żadna ingerencja. Odchwaszczanie jest naprawdę ważne i staraj się wykonywać je regularnie, ponieważ „intruzy” potrafią zabrać ziołom nie tylko przestrzeń, ale także wodę i składniki mineralne z gleby.
Podlewanie nie musi być tu częste. Jest to istotne latem, kiedy panują duże upały. Wówczas najlepiej robić to rano lub wieczorem. Nawozy możesz sobie całkowicie odpuścić, jeśli przed wysiewem przygotowałeś glebę. Czasem jednak dobrze jest zastosować biohumus lub zwykły obornik.
Przycinanie ziół
Tym, o czym należy pamiętać, jest przycinanie ziół. Pozwoli to listkom się rozrastać, a roślinom rozkrzewiać. Dzięki temu zbiory będą o wiele większe, a przy tym po każdym podcięciu zioła możesz wykorzystać w kuchni.
Jak założyć ogród ziołowy?
Zioła sadzi się w rzędach bądź na kwaterach 1 × 1 m. Często umieszcza się je pomiędzy warzywami czy kwiatami, ale założenie ogrodu ziołowego jest takie, aby przeznaczyć specjalne, osobne miejsce. To zminimalizuje też rozrost chwastów, które pomiędzy innymi roślinami mogą pozostać niezauważone, a na zioła wpływają niestety bardzo negatywnie.
Najlepszą opcją jest po prostu zrobienie grup sadzonek ziołowych, by ułatwić sobie do nich dostęp. Intensywnie rozrastające się zioła, takie jak szałwia, mięta czy oregano, wymagają dużo miejsca, dlatego przy ich nadmiernym rozroście konieczne będzie usunięcie części z nich.
Wiesz już, jak z powodzeniem uprawiać zioła. Ogród ziołowy możesz założyć na podwyższonej rabacie. Dzięki temu będziesz mieć lepszy dostęp do ziół podczas pielęgnacji. Inną ważną zasadą jest umiejscowienie ziół jednorocznych na innej kwaterze niż te kilkuletnie.