Ligustr pospolity sprawdzi się idealnie, jeśli szukasz ciekawego krzewu na żywopłot lub marzysz o pięknych rzeźbach w ogrodzie. Jest to piękny, wytrzymały i tolerancyjny krzew. Poznaj wymagania tej popularnej rośliny!
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to gatunek roślin należących do rodziny oliwkowatych. W naturze rośnie na terenach Europy, w tym również w Polski. Często bywa miejscem gniazdowania ptaków. Ligustr można łatwością formować, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w aranżacji ogrodów. To jednak niejedyne jego zalety. Jest również łatwy w uprawie i bardzo tolerancyjny. Szczegółowe wymagania tego krzewu poznasz już za chwilę!
Ligustr pospolity – opis
Krzew charakteryzuje się nieregularnym, jednak dość zwartym pokrojem, dzięki czemu tak świetnie sprawdza się w roli żywopłotu. Osiąga około 3 m wysokości, a jeśli nie jest pielęgnowany, może sięgać nawet 5 m. Na wyprostowanych pędach rośliny widoczne są ciemnozielone, eliptyczne liście. Są długie i grube, co potęguje dekoracyjność krzewu. Godne uwagi jest również kwitnienie ligustru pospolitego, które rozpoczyna się w czerwcu. Wówczas pojawiają się wiechowate kwiatostany, składające się z licznych, niewielkich białych kwiatów. We wrześniu dojrzewają owoce ligustru – czarne jagody, które są trujące dla ludzi.
Odmiany ligustru pospolitego
Chcesz posadzić ligustr pospolity w swoim ogrodzie? Poznaj jego najciekawsze odmiany:
- „Argenteovariegatum” – roślina rzadko występuje w ogrodach. Osiąga około 2 m wysokości, ma dwukolorowe liście – zielone na środku i kremowe na brzegach;
- „Aureum” – dorasta do wysokości 1–2 m. Ma rozłożysty pokrój i piękne, żółte liście;
- „Lodense” – niewielki, rozłożysty krzew. Jego docelowa wysokość to 0,5–1 m. Ma intensywnie zielone liście;
- „Compacta” – kolejna, niska odmiana ligustru pospolitego o ciemnozielonych liściach. Maksymalnie osiąga metr wysokości;
- „Pyramidale” – odmiana kolumnowa o liściach w kolorze ciemnej zieleni. Dorasta do 2–3 m;
- „Chlorocarpum” – ta odmiana, w przeciwieństwie do pozostałych, wydaje żółte owoce. Docelowo osiąga około 3 m;
- „Atrovirens” – ma kolumnowy pokrój, dorasta do wysokości 3–5 m. Ma ciemnozielone liście.
Uprawa ligustru pospolitego
Ligustr pospolity jest jednym z najpopularniejszych krzewów w polskich ogrodach, nie tylko ze względu na ciekawy wygląd, ale również małe wymagania. Jest odporny na mrozy i tolerancyjny pod względem kwasowości gleby. Aby jednak cieszyć się zdrowym wzrostem rośliny, najlepiej posadzić ją w przepuszczalnym, żyznym podłożu. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.
Podlewanie i nawożenie
Ligustr jest odporny na suszę, ale preferuje gleby lekko wilgotne. Dorosłe okazy nie wymagają jednak regularnego podlewania. Mają one dobrze rozwinięty system korzeniowy. Natomiast młodziutkie krzewy należy często nawadniać, ale nie przelewać. Roślina ma umiarkowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dwukrotne nawożenie w ciągu sezonu nawozem wieloskładnikowym lub kompostem będzie wystarczające.
Rozmnażanie
Istnieje kilka sposobów rozmnażania ligustru:
- wysiew nasion;
- odrosty korzeniowe, które należy oddzielić od macierzy i umieścić w świeżym podłożu;
- sadzonki pobrane z pędów – należy odciąć pęd o długości około 7 cm, oberwać dolne listki i umieścić sadzonkę w świeżym, przepuszczalnym podłożu. W trakcie ukorzeniania trzeba pamiętać o regularnym, niezbyt obfitym podlewaniu.
Przycinanie
Ligustr pospolity doskonale znosi cięcie, dlatego zabieg wykonuje się w celu rozkrzewienia, a także formowania rośliny. Najlepszy czas na przycinanie to wiosna i lato. Zalecane jest co najmniej jedno, optymalnie dwa cięcia w ciągu roku. Bardzo ważne jest radykalne przycinanie młodych sadzonek w ciągu pierwszych dwóch lat. Brak tego zabiegu będzie miał niekorzystny wpływ na wygląd dorosłych krzewów, szczególnie żywopłotu.
Choroby i szkodniki
Ligustr pospolity jest dość odporny na choroby i szkodniki. Mogą go jednak dotykać infekcje grzybicze. Pierwszym krokiem postępowania ogrodników powinno być rozpoznanie patogenu na podstawie objawów, a następnie usunięcie i zniszczenie wszystkich porażonych pędów i zastosowanie oprysku fungicydem. Po cięciu objętych infekcją części roślin należy dokładnie zdezynfekować narzędzie.
Ligustr może być obiektem ataku szkodników, takich jak przędziorki czy mszyce. W takiej sytuacji często wystarcza naturalny oprysk, jednak w przypadku sporej inwazji najlepiej sięgnąć po specjalistyczne preparaty chemiczne.
Żywopłot z ligustru – jak sadzić?
Mówi się, że ligustr pospolity jest idealny na żywopłot i rzeczywiście tak jest. Krzewy szybko rosną, ale niestety mają jedną wadę – sezonowość liści. Oznacza to, że żywopłot w czasie zimy będzie mocno przerzedzony, a jego kolor na pewno nie będzie już tak intensywny.
Zanim przystąpisz do pracy, zrusz ziemię i wyznacz linię. W tym celu na krańcach miejsca przeznaczonego na żywopłot wbij w ziemię patyki i połącz je ze sobą sznurkiem. Rośliny sadź w sposób naprzemienny, w dwóch rzędach. Odstęp pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinien wynosić około 30 cm. Pamiętaj o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu świeżo posadzonego ligustru.
Ligustr pospolity – baza ogrodowych rzeźb
Żywopłot to niejedyna popularna forma ligustru. Ogrodnicy często tworzą z niego bardziej lub mniej wyszukane kształty. Można spotkać olbrzymie kule, kolumny, spirale i wiele innych rzeźb. W dużych parkach wykonuje się z niego również labirynty. Możliwość łatwego formowania krzewów docenią w szczególności ogrodnicy, którzy pragną prowadzić estetyczny i przemyślany ogród.
Ile kosztuje ligustr pospolity?
Zaletą ligustru pospolitego jest również jego cena. W sklepach ogrodniczych i szkółkach roślin można nabyć 50 sadzonek tych krzewów w pakiecie za około 100 zł. Większe sadzonki do uprawy jako solitery kosztują około 20 zł, w zależności od odmiany.
Odporny na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza ligustr pospolity jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które marzą o pięknym żywopłocie lub żywych kolumnach w ogrodzie. Wielość odmian i ich różnorodność kolorystyczna to kolejne zalety przemawiające na korzyść obsadzenia rabaty ligustrem. Niestety, nie obejdzie się bez wad, a dla wielu będą nią opadające na zimę liście. Z tego powodu polecamy również ligustr zimozielony (jajolistny) jako alternatywę.