Choć jaskry sadzi się już na wiosnę, to ich kwitnieniem można zachwycać się przez całe lato. Kwiat ten pochodzi przede wszystkim z obszaru obecnej Syrii, a także południowej Europy. Sprawdź, jakie wymagania ma jaskier azjatycki i jak go uprawiać, aby dawał piękne kwiaty.
Jak wygląda jaskier azjatycki?
Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus) to niewysoka, dorastająca do ok. 30 cm wysokości bylina. Wyrasta z bulwy. Jej cechą charakterystyczną są duże, okrągłe, pełne kwiaty. Mogą występować one w kilku kolorach, m.in. bieli, różu i żółci. Spotyka się jednak też kwiaty o dwukolorowych płatkach, które wyglądają szczególnie efektownie. Mogą mieć nawet do 8 cm średnicy! Okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Jaskry mogą być traktowane jak byliny jednoroczne albo wieloletnie, zależnie od warunków przechowywania zimą.
Jaskry od wielu lat uprawiane są w klimacie umiarkowanym. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą jeszcze z końca XVIII wieku. Wówczas rośliny te znane były jako ranunkuły. Pod tą nazwą występują m.in. w dziełach Juliusza Słowackiego.
Jaskier azjatycki – wymagania i uprawa
Jaskier azjatycki może być sadzony do gruntu albo doniczki. Dobrze rośnie w ziemi ogrodowej, o ile jest ona przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze, czyli próchnicza. Cebulę sadzi się na wiosnę, na głębokość ok. 10 cm. Stanowisko powinno być raczej słoneczne lub półcieniste. W domu najlepiej rośnie w pomieszczeniu o temperaturze ok. 18°C.
Nawożenie i podlewanie
Podlewaj roślinę regularnie, aby podłoże było lekko wilgotne, ale nie nazbyt mokre. Możesz dokarmiać jaskra azjatyckiego biohumusem. Nawóz stosuj odpowiednich proporcjach i nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Rozmnażanie i zimowanie jaskrów
Jaskier może być rozmnażany na dwa sposoby – przez jesienny wysiew nasion w szklarni oraz posadzenie przygotowanej cebulki wczesną wiosną. Bulwę warto wcześniej namoczyć, aby obudzić roślinę ze stanu spoczynku.
Możesz zimować jaskry w chłodnym pomieszczeniu. Wystarczy, że wykopiesz je z ziemi, a następnie lekko przysypiesz świeżym torfem lub trocinami część z korzeniami. Roślina pozostawiona w gruncie będzie po prostu jednoroczna – nie przetrwa zimy, bo nie jest mrozoodporna.
Jaskier azjatycki – odmiany
W sprzedaży w sklepach ogrodniczych znajdziesz różne odmiany jaskra azjatyckiego. Najczęściej różnią się one przede wszystkim kolorem kwiatów. W zależności od popularności i dostępności ich cena wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych za dziesięć cebulek. Wyróżnić można następujące odmiany:
- „Aazur Red” – o pięknych, pełnych, czerwonych kwiatach i zielonych liściach;
- „Elegance Orange” – intensywnie pomarańczowe kwiaty z jasnożółtym środkiem;
- „Elegance White” – czystobiałe kwiaty podobne do kamelii;
- „Mache Rose” – kwiaty w pełnej krasie nieco przypominają te występujące w różach pnących;
- „Pon Pon Malva” – kwiaty różowe z odcieniami zieleni u podstawy płatków, przypominające w pokroju pompony.
Teraz już wiesz, jak uprawiać tę pochodzącą z Azji roślinę. Choć najlepiej rośnie ona w doniczkach, możesz pokusić się również o uprawę w gruncie. Wystarczy, że odpowiednio zadbasz o bulwki, zapewniając im optymalne warunki wzrostu. Jaskier azjatycki jest rośliną efektowną, która doskonale sprawdza się na pierwszy plan w rabatach albo do uprawy w doniczkach w domu, na balkonie i tarasie.