Monstera dubia nie jest zwyczajną monsterą. Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, że należy do tej samej rodziny. Owszem, jest pnączem, ale nie wytwarza charakterystycznych dużych liści z dziurami. Jest bardzo rzadka, tym samym także droga – kosztuje kilkaset złotych. Zdecydowanie uwagę zwracają piękne, srebrne rysunki nerwów na zielonym tle liści. Monstera dubia cechuje się charakterystycznym sposobem wspinania po podporze. Przypomina bluszcz – ciasno oplata drabinki lub paliki. Jak ją podlewać? Gdzie postawić? Jakiego użyć podłoża? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz!
Monstera dubia – uprawa
Pomimo że jest to roślina kolekcjonerska, nie jest wymagająca w uprawie. Poradzi sobie z nią nawet początkujący miłośnik kwiatów. Szybko rośnie, ale ze względu na sposób pięcia się po podporze, nie potrzebuje dużej ilości miejsca. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji monstery.
Monstera dubia – stanowisko
Monstera dubia najlepiej będzie czuła się w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła. Zdecydowanie nie polubi się z bezpośrednio działającymi na nią promieniami słonecznymi, ponieważ mogą one powodować palenie liści, które będą brązowieć i obumierać. Dobrze przyjmie się także w miejscu lekko zacienionym, lecz niedobór światła może zahamować jej wzrost.
Wilgotność powietrza i temperatura dla monstery
Naturalnym środowiskiem występowania omawianej monstery jest Brazylia, Peru i Honduras – miejsca ciepłe, w których powietrze jest wilgotne. W domu monstera też najlepiej poczuje się w takich warunkach, lecz ma wysokie możliwości dostosowania się. Optymalną temperaturą do wzrostu i rozwoju rośliny jest 20–24°C. Jeśli masz w domu nawilżacz powietrza, postaw monsterę tuż obok. Możesz też spryskiwać ją miękką, przegotowaną wodą lub umieścić obok doniczki kuwetę z keramzytem zalanym wodą. Zbyt suche powietrze może powodować zasychanie końcówek liści.
Monstera dubia – podlewanie
Monstera dubia potrzebuje regularnego podlewania umiarkowaną ilością wody. Zdecydowanie lepiej zniesie chwilowe przesuszenie niż przelanie. Nie możesz dopuścić, by woda zalegała w doniczce czy podstawce, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Od wiosny do jesieni podlewaj ją raz w tygodniu, zimą możesz ograniczyć podlewanie i dostarczać roślinie niewielkiej ilości wody raz na 2 tygodnie.
Monstera dubia – przesadzanie
Przesadzanie roślin jest ważne, ponieważ rozrastają się ich korzenie oraz zużywane są składniki mineralne, dlatego konieczna jest większa doniczka i nowa, żyzna ziemia. Monstera dubia potrzebuje przesadzania raz w roku, gdy jest młoda. Starsze okazy wystarczy przesadzać raz na 2–3 lata. Najlepiej robić to na początku wiosny, przed wejściem rośliny w fazę intensywnego wzrostu.
Podłoże dla monstery
Najlepszą ziemią dla monstery będzie podłoże dobrze przepuszczalne. Możesz kupić w sklepie specjalną ziemię dla monster lub samodzielnie przygotować taką mieszankę. Ziemię uniwersalną zmieszaj z keramzytem, perlitem, korą, chipsami kokosowymi i piaskiem. Jest to tak zwany bigos, w którym korzenie monstery nie będą narażone na stojącą wodę oraz będą miały swobodny dostęp powietrza.
Monstera dubia to niezwykła roślina kolekcjonerska. Nie jest tak łatwo dostępna, jak inne monstery, jest też zdecydowanie droższa, jednak zupełnie wyjątkowa. Na pierwszy rzut oka nie przypomina klasycznej monstery, w dodatku specyficznie pnie się po desce. Na pewno będzie niecodzienną ozdobą w twoim domu.