Zapamiętaj!
- Pieris japoński (Pieris japonica) to wolno rosnący, półcienisty krzew, który preferuje glebę bogatą w próchnicę i o kwaśnym odczynie.
- W naturze osiąga kilka metrów, wytwarzając wydłużone, skórzaste liście, które nie opadają na zimę oraz kwiaty o delikatnym zapachu.
- Wymaga składników pokarmowych właściwych dla roślin z rodziny wrzosowatych oraz ściółki z torfu lub kory drzew iglastych.
- Potrzebuje częstego, ale umiarkowanego podlewania i w razie potrzeby przycinania.
- Popularne odmiany to Carnaval, Debutante, Valley Rose, Valley Valentine, Variegata i Little Heath.
Pieris japoński (Pieris japonica) lubi kwaśne gleby. Może rosnąć w półcieniu, co sprawia, że jest cennym gatunkiem do obsadzania kłopotliwych stanowisk w ogrodzie. Pieris japonica odznacza się też powolnym wzrostem. Kilkuletnie krzewy osiągają wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Dowiedz się więcej o tej ciekawej roślinie.
Pieris – krzew na kwaśne gleby
Gatunek preferuje gleby zasobne w próchnicę. Najlepiej rośnie na ziemi o odczynie kwaśnym. Jeśli chcesz posadzić go na działce, warto przygotować odpowiednio ziemię i wymieszać ją z torfem, który zakwasi środowisko, napowietrzy glebę i sprawi, że składniki pokarmowe i woda będą lepiej zatrzymywane. W związku z tym staną się one bardziej dostępne dla rozrastających się korzeni młodej rośliny.
Wygląd
Pieris w naturze występuje w Japonii i osiąga wysokość kilku metrów. Krzew wytwarza podłużne, skórzaste liście, które nie opadają na zimę. Młode blaszki liściowe mają kolor czerwony, a z czasem przyjmują barwę zieloną. Jesienią pieris japoński wytwarza pąki kwiatowe, które zimują na roślinie i rozwijają się w kolejnym roku na wiosnę. Kwiaty są niewielkie, zebrane w wiechy. Swoim wyglądem przypominają nieco kwiaty borówki wysokiej. Wydzielają delikatny i przyjemny zapach.
Pieris japoński – uprawa i wymagania
W uprawie pierisów japońskich dość istotne jest dostarczenie roślinom składników pokarmowych. Z uwagi na to, że rośliny te mają specyficzne wymagania co do odczynu podłoża, należy stosować tylko te nawozy, które są przeznaczone dla roślin z rodziny wrzosowatych. Dookoła posadzonych okazów powinna być rozłożona ściółka z kory drzew iglastych lub z lubianego przez pierisy torfu. Zapobiega ona zachwaszczaniu, zakwasza glebę i ogranicza parowanie.
Podlewanie
Rośliny te są dość wrażliwe na suszę. Jest to czynnik, który może poważnie zaszkodzić zarówno młodym, jak i dorosłym egzemplarzom. Pieris japoński w uprawie wymaga regularnego i umiarkowanego nawadniania. Przed utratą wody trzeba zabezpieczać nasadzenia zarówno w sezonie wegetacyjnym, jak i jesienią oraz zimą. Krzewy nie zrzucają liści, więc również ta pora roku niesie ze sobą ryzyko odwodnienia korzeni – szczególnie w przypadku suchej jesieni i bezśnieżnej zimy. W okresie spoczynku większość gatunków roślin liściastych pozbywa się liści i ogranicza swoje funkcje życiowe do minimum.
Pieris japoński – przycinanie
Rośliny zwykle same tworzą luźny pokrój, dlatego przycinanie pierisa japońskiego nie jest zabiegiem obowiązkowym. Na bieżąco usuwaj uszkodzone, słabe lub przemarznięte pędy. Cięcie można przeprowadzać po kwitnieniu lub jesienią.
Pieris japonica w kompozycjach ogrodowych
Pieris to gatunek idealny do sadzenia w pojemnikach. W ten sposób można łatwo i efektownie udekorować taras, schody i wejście do domu. Kompozycje w ogrodzie najlepiej jest tak planować, aby składały się z różnych odmian pierisa albo z gatunków roślin, które nie zrzucają liści na zimę. Taki dobór sprawi, że twoje wrzosowisko będzie prezentować się jako spójna i ciekawa całość. Ułatwi to też samą uprawę, ponieważ rośliny takie, jak wrzosy, wrzośce, różaneczniki oraz azalie mają podobne wymagania co do gleby i warunków hodowli. Na takiej rabacie można też stosować nawóz do roślin wrzosowatych i kwasolubnych.
Pieris japoński – odmiany polecane do ogrodu i na taras
Dekoracyjność krzewów z rodziny wrzosowatych jest wynikiem ciekawych i kolorowych kwiatów oraz ciemnozielonych liści, które u różnych odmian mogą mieć interesujące przebarwienia. Różnobarwne płatki oraz liście to cecha, którą różnią się od siebie poszczególne odmiany pierisa japońskiego. Popularne i polecane do ogrodu rośliny w kolejności od najwyższej do najniższej to:
- „Carnaval” – odmiana osiągająca 150 cm wysokości, o białych kwiatach i czerwonych liściach ze srebrno-białymi brzegami:
- „Debutante” – rosnący do 100 cm, z brunatnoczerwonymi kwiatami, które wiosną przebarwiają się na biało;
- „Valley Rose” – osiągający 100 cm wysokości. Młode liście początkowo są jasnozielone, z czasem ciemnieją. Odmiana wytwarza pąki kwiatowe barwy czerwonobrązowej, a wiosną na pędach rozwijają się kwiaty w kolorze różowym;
- „Valley Valtentine” – roślina kwitnąca na ciemnoróżowo. Blaszki młodych liści są czerwone, a następnie przebarwiają się na zielono;
- „Variegata” – nieco niższa roślina (osiąga 80 cm wysokości) o zielonych liściach obrzeżonych kremową obwódką;
- „Little Heath” – karłowata roślina (maksymalnie 50 cm wysokości) o zwartym pokroju. Młode liście mają kolor różowy, z czasem przebarwiają się na zielono. Ta odmiana toleruje większe nasłonecznienie.
Zadbaj o odpowiedni dobór gatunków i odmian na swoim ogrodowym wrzosowisku. Pieris japoński doskonale wpisuje się w taką kompozycję. Dobrze skomponowana rabata roślin wrzosowatych znajdująca się w półcieniu wygląda bardzo efektownie. Gdy urozmaicisz swoją kolekcję roślin ogrodowych w pierisy, stworzysz kącik, który świetnie będzie się prezentować zarówno w nowoczesnych ogrodach, jak i w bardziej naturalistycznych aranżacjach.