Głóg dwuszyjkowy to roślina ozdobna, która z powodzeniem sprawdzi się niemal w każdym ogrodzie. Suszone liście i owoce głogu mają sprawdzone działanie lecznicze. Przeczytaj, czym charakteryzuje się ten krzew!
Głóg dwuszyjkowy – opis ciernistego krzewu
Drzewo głogu dwuszyjkowego to ponad 4-metrowy okaz, który tworzy widowiskową koronę kwiatową. Charakteryzuje się obecnością licznych cierni, ok. 5-centymetrowych liści o różnych kształtach i niewielkich kwiatów, które formują się w baldachogrona. Dzięki temu głóg dwuszyjkowy prezentuje się nadzwyczaj okazale i przyciąga uwagę kulistą koroną mieniącą się barwami od bieli po róż. Dla miłośników pięknych krzewów ogrodowych stanowi w zasadzie nieodłączny element aranżacji przestrzeni okołodomowej.
Głóg dwuszyjkowy „Paul’s Scarlet” i inne popularne odmiany
Oczywiście głóg dwuszyjkowy nie występuje wyłącznie w jednym typie. Istnieje sporo odmian, które różnią się od siebie głównie barwą kwiatów i obecnością owoców. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się:
- Głóg dwuszyjkowy „Paul’s Scarlet” – odmiana angielska, która pozbawiona jest owoców. Jej piękne ciemnoróżowe kwiaty są charakterystyczne wśród innych odmian. Cieszy się bardzo dużą popularnością wśród ogrodników;
- Głóg dwuszyjkowy „Plena” – ta odmiana występuje wyłącznie w postaci białych pełnych kwiatów. Z czasem pod wpływem zmiany pory roku, ten głóg ozdobny wybarwia się w odcień bladoróżowy;
- Głóg dwuszyjkowy „Gireoudii” – przyozdabia aleje wokół domu kwiatami o barwie białej, które podczas lata i jesieni zmieniają się w czerwone. Ten efektowny kolorystycznie taniec jest dodatkowo podkreślany pojawiającymi się wyraźnymi owocami.
Głóg dwuszyjkowy – krzew o niewielkich wymaganiach stanowiskowych
Głóg to krzew, który lubi słoneczne miejsca, ale udaje mu się kwitnąć również w cieniu. Oczywiście najbardziej efektownie radzi sobie na słońcu, bo rozwija wtedy zdecydowanie bardziej obfite baldachogrona. Głóg dwuszyjkowy nie jest wybredny co do gleby. Przyjmie się zarówno na żyznej glebie kwasowej, jak i alkalicznej. Bardzo ważne jest to, by podłożenie nie było zbyt piaszczyste, bo tam krzew nie będzie miał dobrych warunków do wzrostu i kwitnienia. Dobrze jest przemyśleć miejsce wsadzenia głogu, ponieważ nie lubi on przesadzania. Ma na to wpływ rozwinięty system korzeniowy.
Głóg na pniu – najlepsze miejsca dla drzewka
Wybierając do ogrodu głóg na pniu, zapewniasz sobie niesamowite walory estetyczne. Roślina ta zwykle osiąga 4 metry wysokości, a jej bujna miododajna korona aż roi się od niewielkich stworzeń latających. W jej cieniu znajdą też miejsce niewielkie ptaki. Głóg ozdobny może być sadzony wzdłuż wjazdu na posesję, przy altanie, a nawet w donicy na tarasie. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się głóg na pniu, który od razu zaprezentuje swoją gęstą koronę. Nawet jeśli planujesz posadzić go blisko ruchliwej ulicy, nie martw się – głóg jest odporny na zanieczyszczenia.
Głóg ozdobny i jego pielęgnacja
Wielu fanów głogu dwuszyjkowego ceni jego odporność na cięcie. To powoduje, że świetnie sprawdza się w roli krzewu na żywopłot. Można go dowolnie formować i ciąć często, pamiętając jednak, że powoduje to spowolnienie kwitnienia.
Sadzenie głogu w przydomowym ogrodzie
Kupując głóg jako drzewo, zwykle otrzymasz roślinę nieprzekraczającą 1 metra wysokości. Kluczowe dla jej przyjęcia i ukorzenienia się jest wykopanie odpowiednio głębokiego i szerokiego dołka. Powinien on swobodnie pomieścić cały system korzeniowy rośliny. Głóg dwuszyjkowy bardzo lubi, gdy ziemia w dołku jest zruszona, bo to ułatwia mu rozwinięcie korzeni. Można oczywiście dostać na rynku również nasiona, ale proces hodowania rośliny od samego początku będzie procesem długotrwałym i niekoniecznie skazanym na sukces.
Czy głóg dwuszyjkowy jest rośliną trującą?
Jedną z właściwości głogu ozdobnego jest jego leczniczy charakter. Głównym źródłem cennych składników są suszone kwiatostany, liście i owoce. Zawierają flawonoidy, garbniki, witaminy i związki purynowe. Bardzo często stosuje się je w formie herbatek, naparów, nalewek i win. Głóg dwuszyjkowy wspiera organizm w stanach podwyższonego ciśnienia tętniczego, przy wysilonym mięśniu sercowym i zaburzeniu jego pracy oraz nerwicach. Pozytywne skutki stosowania głogu są długotrwałe.
Głóg traktowany jest jako krzew pospolity. Jednak nie można zaprzeczyć, że jest wyjątkowo pięknym i okazałym drzewkiem w przydomowym ogrodzie. Jeśli chcesz nabyć sadzonkę głogu dwuszyjkowego, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 30–60 zł za sztukę. Mowa oczywiście o osobnikach, które są gotowe do posadzenia w donicach lub prosto do gruntu. Możesz mieć pewność, że dzięki tej roślinie przestrzeń przydomowa nabierze niespotykanych dotąd barw i uroku.