Niektóre kwiaty spotykane w kwiaciarni można z powodzeniem uprawiać też w domu. Eustoma wielkokwiatowa to jedna z roślin, które świetnie nadają się do hodowli na niewielką skalę – w donicach na parapecie lub na tarasie. Jak wygląda?
Jest to roślina, która kwitnie na przełomie wiosny i lata aż do jesieni. w korzystnych warunkach może osiągąć wysokość 50 cm. Pędy pokryte są wysmukłymi lancetowatymi liśćmi. Charakterystyczne spore kwiaty wyglądem przypominające róże występują w różnych wariantach kolorystycznych. Płatki mogą być gładkie, z kolorową obwódką, lub wielobarwne. Na jednej roślinie zwykle pojawia się od kilku do kilkunastu kwiatów.
Eustoma wielkokwiatowa w pojemnikach – wymagania i podstawy pielęgnacji eustomy
Rośliny na kwiat cięty, takie jak eustoma, można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach. Nawet początkujący hodowca może poradzić sobie z tym zadaniem, jeśli będzie przestrzegał podstawowych zasad pielęgnacji tego gatunku.
Idealne stanowisko – dużo rozproszonego światła
Odpowiednie warunki dla tego gatunku to stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. W uprawie domowej najlepiej będzie ustawić pojemniki z eustomami na parapecie wschodnim lub zachodnim. Rośliny te nie lubią intensywnego, bezpośredniego nasłonecznienia. Skrzynki możesz też ustawić na podłodze w pewnym oddaleniu od okna południowego. Eustomy lubią rozproszone światło – na jego niedobory reagują zmniejszeniem intensywności kwitnienia.
Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym i zimą
Optymalna temperatura dla eustomy wielkokwiatowej to około 20°C w sezonie wegetacyjnym. Z kolei zimą gatunek ten musi przejść w fazę odpoczynku. Aby mu to zapewnić, należy obniżyć znacznie temperaturę. W tym okresie nie powinna ona przekraczać 12°C.
Żyzne i przepuszczalne podłoże zasobne w składniki pokarmowe
Eustoma grandiflorum wymaga bardzo żyznego podłoża. Można je stworzyć samodzielnie, mieszając 4 części ziemi uniwersalnej i 1 część wolnego od zanieczyszczeń piasku. Aby zapewnić dobrą przepuszczalność podłoża, dno pojemnika musi być wysypane warstwą drenażu (np. keramzytu, żwiru lub fragmentów gliny), konieczne są też otwory, aby nadmiar wody mógł odpłynąć do podstawki.
Nawadnianie eustomy w uprawie domowej
Dostarczanie odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych ma ogromne znaczenie dla zdrowia roślin domowych. Wynika to z faktu, iż okazy rosnące w pojemnikach nie mogą pobierać wody i składników mineralnych z gleby, a zasoby wilgoci i minerałów w podłożu szybko się kończą. Regularne i umiarkowane podlewanie jest niezwykle istotne w uprawie eustomy wielkokwiatowej. Najlepiej jest ją nawadniać odstaną wodą wtedy, gdy warstwa podłoża w pojemniku lekko przeschnie. Zarówno przelanie rośliny, jak i dopuszczenie do wyschnięcia bryły korzeniowej sprawi, że stanie się ona podatna na choroby i nie będzie kwitnąć.
Jak nawozić eustomę wielkokwiatową w doniczce?
Nawozić należy około 2 razy na miesiąc. Dokarmianie roślin zacznij wiosną i stosuj aż do zakończenia kwitnienia. Do tego celu możesz użyć hummusu. Zwróć uwagę na mieszanki z podstawowymi składnikami: azotem, potasem i fosforem. Dobrze nadają się nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Stosuj tylko taką ilość, jaką zaleca producent i nie przekraczaj dopuszczalnej dawki, ponieważ nadmierne nawożenie może skutkować zasoleniem podłoża i prowadzić do osłabienia roślin.
Szkodniki i choroby oraz ich zwalczanie
Mszyce, przędziorki i wciornastki to typowe szkodniki atakujące uprawy kwiatów doniczkowych. Jeśli na powierzchni liści zaobserwujesz delikatną nić lub niewielkie owady żerujące na blaszce liściowej czy na pędach, spróbuj je zmyć za pomocą wody. Jeśli to nie pomoże, możesz zastosować środki ochrony roślin przeznaczone do usuwania szkodników na roślinach domowych. Gdy na powierzchni gleby pojawi się szary nalot, w miarę możliwości usuń go za pomocą łyżki, a następnie posyp podłoże niewielką ilością startego cynamonu.
Kwiat eustomy – co robić, by roślina wytworzyła pąki kwiatowe?
Na wytwarzanie kwiatów eustomy wpływa kilka podstawowych czynników. Głównym jest zapewnienie roślinie optymalnych warunków wzrostu i rozwoju. Jeśli zależy ci na obfitym kwitnieniu, musisz stosować się do poniższych wskazówek. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie stanowisko. Gatunek ten będzie słabo kwitł na parapecie północnym, dlatego warto zapewnić mu wystarczające ilości światła. Zbyt rzadkie podlewanie to kolejny czynnik ograniczający kwitnienie. Pamiętaj o tym, aby regularnie dostarczać swoim okazom odstaną i miękką wodę o temperaturze pokojowej. Nawożenie fosforem i potasem sprawia, że pędy są silne, a na ich końcach wytwarza się duża liczba kwiatów eustomy.
Eustoma w ogrodzie – stanowisko i pielęgnacja
Uprawa eustomy w ogrodzie udaje się na glebach umiarkowanie wilgotnych, na stanowisku jasnym lub półcienistym i w miejscu osłoniętym od wiatru. Rośliny osiągają do 60 cm, co należy uwzględnić, planując miejsce ich sadzenia. Długi okres kwitnienia sprawia, że jest to doskonała ozdoba ogrodu. Z uwagi na to, że eustoma zwykle nie powtarza kwitnienia, można ją traktować jako roślinę jednoroczną i po zakończeniu sezonu usunąć ją z grządki. Nadaje się na obwódki i część kompozycji z roślin o podobnym pokroju.
Odmiany Eustoma grandiflorum do uprawy amatorskiej
Mnogość odmian w obrębie gatunku sprawia, że w uprawie domowej możesz cieszyć oczy kwiatami o różnej barwie płatków. Jeśli jesteś fanem tych roślin, być może uda ci się stworzyć wyjątkową kolekcję. Do uprawy amatorskiej polecane są różne odmiany eustomy: karłowate, wysokie i barwne, doniczkowe i ogrodowe. Większość z nich świetnie nadaje się na kwiat cięty. Długo stoją w wazonie i zarówno ich kwiaty, jak i liście mogą być używane do tworzenia romantycznych kompozycji roślinnych. Ciekawe odmiany to np. „Pics” o dwubarwnych kwiatach, „Corelli” o pełnych kwiatach i pofalowanych płatkach czy „Super Magic” o dużych i pełnych kwiatach.
Eustoma – sadzonki i wysiew nasion
Eustomę sadzi się do gruntu w drugiej połowie maja, gdy nie występują już przymrozki. Możesz też spróbować przenieść do ogrodu roślinę, która do tej pory rosła w doniczce. Zastanawiasz się, jak siać eustomę? Kupione w sklepie ogrodniczym nasiona wybranej przez ciebie odmiany należy zasiać zimą w pojemnikach do przepuszczalnego, próchnicznego podłoża i przykryć folią. Wiosną siewki można pikować, a następnie latem przenieść je do skrzynek docelowych lub do gruntu.
Kwiaty eustomy charakteryzują się wyjątkowo eleganckim wyglądem. Możesz uprawiać je w warunkach domowych lub w ogrodzie. Przekonaj się, że hodowla kwiatów ciętych nie jest trudna, jeśli znasz podstawy ich pielęgnacji. Wybierz odpowiednie stanowisko, pamiętaj o regularnym, niezbyt obfitym nawadnianiu i obserwuj, jak na twoim parapecie rosną ozdobne, kolorowe kwiaty idealne na bukiet.