Zapamiętaj!
- Psianka Rantonettiego, znana jako szafirowa burza, to krzew kwitnący na niebiesko lub fioletowo
- Pochodzi z ciepłej Ameryki Południowej – w Polsce trzeba ją chować do domu na zimę ❄️
- Pasuje jej ziemia dla roślin kwitnących z warstwą drenażu
- Od czerwca do sierpnia stosuj nawóz dla roślin kwitnących (przynajmniej raz w tygodniu)
- Podlewaj, gdy górna warstwa ziemi przeschnie – w lecie nawet codziennie
- Przycinaj drzewko na wiosnę. Wielu posiadaczy utrzymuje kuliste korony u swoich szafirowych burz ✂️
- Odcięte pędy możesz potraktować jak sadzonki
Psianka szafirowa burza (Lycianthes rantonnetii) to roślina z rodziny psiankowatych. Rodzaj psianka jest bardzo zróżnicowany i pożyteczny dla człowieka. Należy do niego wiele roślin ozdobnych, jak i warzyw, np. pomidory i ziemniaki. W przeciwieństwie do nich szafirowa burza jest jednak trująca. Roślina zwana jest też psianką Rantonneta, a po angielsku „blue potato bush” (niebieski krzew ziemniaczany). Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, m.in. z Paragwaju, dlatego bywa nazywana też psianką paragwajską.
Jak wygląda psianka szafirowa burza?
Psianka szafirowa burza jest krzewem lub niskim drzewem, które dorasta maksymalnie do 2 m wysokości. Gatunek rośnie bardziej do góry niż wszerz. Średnica korony rzadko przekracza 1 m. Roślina wypuszcza ciemnozielone, owalne liście o ostrych końcach, które nie opadają na zimę.
Przydomek „szafirowa burza” wziął się od kwiatów, które są największą ozdobą rośliny. Pojawiają się obficie (o ile roślina jest zadbana) od czerwca do października. Są średniej wielkości, mają intensywną fioletową barwę płatków i żółty środek.
Psianka szafirowa burza – stanowisko i wymagania
W polskich warunkach psiankę szafirową burzę uprawia się w donicach tak, aby móc schować ją do ciepłego pomieszczenia na czas zimy. Roślina musi stać w słonecznym miejscu, które nie będzie narażone na silne podmuchy wiatru.
Psianka szafirowa burza wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby. Odpowiednia będzie ziemia dla roślin kwitnących z dodatkiem materiału, który zwiększa drenaż, np. żwiru. Doniczka dla rośliny musi mieć otwory odpływowe.
Psianka szafirowa burza – nawożenie
Psianka szafirowa burza potrzebuje nie tylko żyznej gleby, ale też zasilania jej nawozem. Jeśli zaniechasz tej czynności, roślina nie zakwitnie obficie. Odpowiednim środkiem jest nawóz do roślin kwitnących. Psiankę szafirową burzę nawozi się często, przynajmniej raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że kiedy roślina skończy kwitnąć, a nawet wcześniej (w sierpniu), trzeba dać jej odpocząć i zaprzestać tej czynności.
Pielęgnacja psianki szafirowej burzy – podlewanie
Podlewanie rośliny powinno być średnio intensywne. Oznacza to, że można pozwolić przeschnąć górnej warstwie ziemi przed kolejnym nawadnianiem. Latem, na mocno słonecznym stanowisku może to jednak oznaczać codzienne podlewanie. Na czas zimowania, można znacznie ograniczyć tę czynność. Raz w tygodniu lub rzadziej zdecydowanie wystarczy.
Psianka szafirowa burza – przycinanie
Roślina może rozrastać się dość nieregularnie, dlatego ważne dla zachowania jej ładnego kształtu jest odpowiednie przycinanie. Psianka szafirowa burza pozbawiona cięcia nie będzie też tak intensywnie się rozkrzewiać i kwitnąć. Tę czynność wykonuje się co roku, na wiosnę, skracając pędy o połowę lub nieco krócej. Jesienią można wykonać dodatkowe cięcie tak, aby zmniejszyć wielkość krzewu na czas jego zimowania.
Ogrodnik Leszek radzi…
Psiankę szafirową burzę można łatwo kształtować. Wiele osób uprawia ją w formie drzewka z kulistą koroną – da się to zrobić, jeśli roślina wykształca wyraźny pionowy pień. Równie dobrze sprawdzi się w aranżacjach z podobnymi lub kontrastującymi kwiatami. Polecam łączyć ją z psianką jaśminową (białe kwiaty), werbeną (drobniejsze fioletowe kwiaty) lub rudbekią (żółte kwiaty z czarnymi środkami).
Psianka szafirowa burza – rozmnażanie
Odcięte fragmenty rośliny można łatwo wykorzystać do rozmnażania psianki szafirowej burzy. Sadzonki warto umieścić w ukorzeniaczu, a następnie wsadzić do podłoża do roślin kwitnących, najlepiej z dodatkiem żwiru. Na koniec trzeba je obficie podlać. Roślinki powinny się przyjąć w ciągu kilku tygodni.
Psianka szafirowa burza – gdzie kupić?
Przed rozmnażaniem trzeba jednak zdobyć pierwszy egzemplarz rośliny. Sklepy stacjonarne dość rzadko prowadzą jej sprzedaż, ponieważ roślina nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. Znaleźć ją można jednak w sklepach internetowych i czasem w większych marketach budowlanych. Cena psianki szafirowej w postaci sadzonek waha się między 15 a 30 złotych.
Psianka szafirowa burza to efektownie wyglądająca roślina o uroczych kwiatach. Aby jednak ładnie kwitła, trzeba o nią skrupulatnie dbać. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Psianka szafirowa burza nadaje się nie tylko dla najbardziej doświadczonych ogrodników.
Najczęściej zadawane pytania
Czy psianka jest jadalna?
Nie! Psianki doniczkowe, w tym szafirowa burza, są trujące. Dotyczy to zarówno ich owoców, jak i części zielonych.
Kiedy przycinać psiankę?
Najlepiej na wiosnę, zanim zacznie wypuszczać pączki. Na jesieni można dodatkowo przyciąć pędy, aby łatwiej przezimować roślinę w domu.
Kiedy kwitnie psianka?
Od czerwca do września. Dotyczy to psianki szafirowej burzy i innych ozdobnych gatunków.
Czy psianka jest wieloletnia?
Tak. Psianka szafirowa burza jest krzewem, który może żyć wiele lat. W zimie trzeba ją chronić przed mrozem.
Jak zimować rośliny w domu?
Zimowanie szafirowej burzy jest proste. Wystarczy przenieść ją do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura 5–10ºC (z dostępem do światła), podlewać co kilka tygodni i nawilżać powietrze wokół niej. Można ją także przezimować bez światła i z minimalnym podlewaniem w temperaturze 0–4ºC.