Zapamiętaj!
- Palma areka (Areca dypsis) to roślina tropikalna pochodząca z Madagaskaru
- Świetnie sprawdza się w uprawie pokojowej, a jej wymagania są niewielkie
- Jej największym walorem są wznoszące się ku górze pierzaste liście
- W warunkach domowych palma ta osiąga około 1–2 metrów wysokości
- Najważniejsze w uprawie areki jest odpowiednie podłoże i stanowisko
Areka – odmiany
Mianem palmy areka określa się wiele gatunków roślin, jednak w uprawie domowej szczególną popularnością cieszą się dwie odmiany:
- areka żółtawa (Dypsis lutescens);
- palma betelowa, areka katechu (Areca catechu).
Areka katechu w uprawie doniczkowej osiąga nieco większe rozmiary od areki żółtawej.
Ciekawostka dla Rośliniarzy
Czy wiesz, że palma jest symbolem sukcesu i zwycięstwa? Już w Starożytnej Grecji i Rzymie kojarzono ją z boginiami Nike i Wiktorią, które symbolizowały triumf.
Palma areka – uprawa
podłoże | żyzne, dobrze przepuszczalne |
odczyn podłoża | lekko kwaśny |
stanowisko | jasne; rozproszone światło |
temperatura | pokojowa; temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C |
Palma areka – pielęgnacja
Jak pielęgnować rośliny areca? Nie mają one specjalnych wymagań, jednak lubią wysoką wilgotność powietrza. Jeśli powietrze w twoim mieszkaniu jest suche, nie zapomnij o zraszaniu areki. Możesz również ustawić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza.
Jak przygotować podłoże pod palmy doniczkowe?
W uprawie palmy areki ogromne znaczenie ma podłoże. Jeśli odpowiednio je przygotujesz, areka odwdzięczy się pięknymi i zdrowymi liśćmi. Zbyt ścisłe podłoże i brak drenażu to prosty sposób na przelanie rośliny lub – co – gorsza – pojawienie się infekcji grzybiczej. Jeśli chcesz przygotować podłoże dla swojej palmy areki, postępuj według naszej instrukcji:
- Przygotuj ziemię przeznaczoną dla palm.
- Zmieszaj odpowiednią ilość ziemi z piaskiem i perlitem.
- Na dno doniczki wsyp warstwę keramzytu.
- Wsyp do pojemnika przygotowaną wcześniej ziemię i przesadź palmę.
Palma areka – podlewanie
Areka żółtawa lubi również wysoką wilgotność podłoża, dlatego podlewaj ją umiarkowanie co 2–3 dni. W czasie jesieni i zimy należy podlewać rzadziej, raz na tydzień. Do podlewania najlepiej sprawdzi się miękka woda, czyli przegotowana i ostudzona.
Areka – rozmnażanie
Arekę rozmnaża się przez podział pędów, dlatego najlepiej zrobić to w trakcie przesadzania. Przedstawiamy szczegółową instrukcję:
- Przygotuj doniczki z dobrze przepuszczalnym podłożem.
- Otrzep roślinę z ziemi, tak aby korzenie były dobrze widoczne.
- Oddziel wybrane pędy od rośliny matecznej łącznie z korzeniami.
- Umieść sadzonki w przygotowanych pojemnikach i podlej je niezbyt obficie.
Palma doniczkowa areka – nawożenie
Palma doniczkowa areka nie ma dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze, dlatego wystarczy nawozić ją w czasie wiosny i lata, raz w miesiącu nawozem uniwersalnym lub dedykowanym palmom. Dopiero co posadzonych roślin nie należy nawozić przez kilka tygodni.
Palma areca – przesadzanie
Areka nie wymaga corocznego przesadzania. Najlepiej zrobić to, gdy tego wymaga, czyli kiedy korzenie przerastają dno doniczki. Palma areka najlepiej czuje się w wąskich, ale wysokich doniczkach. Pamiętaj, by wybrać doniczkę przynajmniej o kilka centymetrów wyższą i szerszą od poprzedniej.
Palma areka – jak dbać?
Oto kilka wskazówek jak dbać o palmę doniczkową areka:
- pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza i podłoża areki;
- co jakiś czas sprawdzaj stan liści. Zwracaj szczególną uwagę na żółknięcie i szkodniki;
- jeśli końcówki liści areki są przesuszone, obetnij je;
- regularnie oczyszczaj liście palmy. Możesz wycierać je ściereczką lub dla własnej wygody zrobić roślinie prysznic;
- nie ustawiaj areki w przeciągu – roślina bardzo tego nie lubi.
Palma areka – problemy w uprawie
Najczęstszym problemem w uprawie areki jest zasychanie końcówek liści. Świadczy to o zbyt niskiej wilgotności podłoża i powietrza. Suche końcówki palmy areki najlepiej obcinać.
Żółte lub brązowe plamy na liściach areki mogą świadczyć o poparzeniu. W takiej sytuacji koniecznie przestaw roślinę w miejsce, w którym światło jest bardziej rozproszone. Poparzonych liści areki nie da się uratować, dlatego najlepiej je usunąć.
Palma areca – choroby
Czarne, szare i brązowe plamy na liściach areki mogą oznaczać przelanie i infekcję grzybiczą. W takiej sytuacji zwróć uwagę, czy w podłożu nie zalega zbyt duża ilość wody. Często konieczne okazuje się przesadzenie rośliny i zastosowanie preparatów grzybobójczych. Porażone liście palmy należy usunąć.
Areka – szkodniki
Więdnące, pomarszczone, a czasem także pożółkłe liście palmy areki mogą być objawem ataku szkodników. Najczęściej są to przędziorki, wełnowce, tarczniki i wciornastki. Jeśli zauważysz owady na liściach i pędach swojej rośliny, zastosuj oprysk z wody i szarego mydła. Dokładnie oczyść liście, a w razie konieczności zastosuj preparat przeciw szkodnikom.
Warto pamiętać, że atakom szkodników sprzyja suche powietrze. Jeśli podniesiesz jego wilgotność, szybciej uporasz się z inwazją. Regularne zraszanie rośliny jest więc profilaktyką przeciw szkodnikom.
Swojska porada
Zapobiegawczo możesz posypać podłoże cynamonem. Ma on właściwości grzybobójcze. Możesz też spróbować oprysku z cynamonu na przędziorki.
Palma areca oczyszcza powietrze
Jeśli szukasz pięknej, dużej rośliny oczyszczające powietrze, palma areka sprawdzi się idealnie. Dobrze jest ustawić ją w sypialni, gdzie czyste powietrze jest szczególnie ważne. Areka nie tylko oczyszcza powietrze, ale również podnosi jego wilgotność!
Czy palma areka kwitnie?
Aby wytworzyć kwiaty, palma areka potrzebuje stałej, wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. W uprawie domowej trudno zapewnić jej takie warunki. Nie powinieneś spodziewać się kwitnienia.
Czy palma areka jest trująca?
Areka nie jest rośliną trującą. Na spokojnie może znaleźć się w pobliżu dzieci i zwierząt.
Palma areka w salonie i nie tylko
Palma areka to roślina, która idealne sprawdzi się zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Pokaźne rozmiary rośliny sprawiają, że idealnie wypełnia one duże pomieszczenia. Warunkiem oczywiście jest, aby wnętrze było widne. Dobrym miejscem dla areki będzie stanowisko przy oknie, jednak powinna być od niego oddzielona firanką. Ze względu na charakterystyczny, tropikalny wygląd, areka świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu urban jungle. Latem arekę możesz wystawić na taras lub balkon.
Palma areka – cena
Zastanawiasz się, ile kosztuje palma areka? Niewielkie rośliny kosztują 20–50 zł. Za arekę o wysokości około metra trzeba zapłacić 100–200 zł.
Palma areka podsumowanie
Zastanawiasz się, czy areka to roślina dla ciebie? Chcesz ją podarować bliskiej osobie i nie wiesz, czy będzie odpowiednia? Poniżej przedstawiamy podsumowanie informacji dotyczących uprawy areki.
Palma areca – walory
- Piękne pierzaste liście;
- świetnie wypełnia duże przestrzenie;
- łatwa w uprawie;
- oczyszcza powietrze;
- poprawia wilgotność powietrza;
- bezpieczna dla zwierząt domowych.
Palma areca – wady
- Wrażliwa na przeciągi, brak światła i przesuszenie;
- nie nadaje się do małych i ciemnych pomieszczeń.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego Palma Areka usycha?
Palma areka usycha gdy ma za mało wilgoci. Rozwiązaniem jest zraszanie rośliny, lub zakup nawilżacza powietrza.
Jak poznać, że palma jest przelana?
Po korzeniach – korzenie zdrowej palmy są jasne. Jeśli korzenie Twojej palmy są brązowe i bardzo miękkie, oznacza to, że palma została przelana.
Czym się różni Areka od Chamedora?
Wyglądem, Chamedora jest trochę ciemniejsza od Areki, a Areka jest smuklejsza. Jeśli chodzi o upodobania, Areka preferuje dużo światła, podcza gdy Chamedora woli półcień.
Jak szybko rośnie Areka?
Stosunkowo szybko, zwłaszcza w skali roku. Jednak, jeśli hodujemy palmę od małego, dopiero po kilku latach możemy spodziewać się okazałego rozmiaru.