Anturium (Anthurium), zwane również kitnią to tropikalna roślina kwitnąca należąca do rodziny obrazkowatych. Błyszczące, ciemnozielone liście rośliny i wyjątkowe kwiatostany są piękną ozdobą mieszkania. Anturium nie należy do roślin łatwych w uprawie, jednak jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, nie powinna sprawiać ci większych problemów. Poznaj najciekawsze odmiany anturium i dowiedz się, jak je pielęgnować.
Anturium – gatunki
Rodzaj anturium liczy około 1000 gatunków roślin. W uprawie doniczkowej najczęściej pojawiają się tylko niektóre z nich:
- Anthurium scherzerianum – anturium Scherzera charakteryzują jasnoczerwone liście przykwiatowe i wygięte kwiatostany;
- Anthurium clarinervium – anturium powabne, którego ciemnozielone liście zdobione są białymi żyłkami;
- Anthurium andraeanum – anturium Andrego posiada żywoczerwone liście przykwiatowe w kształcie serca i białe, żółte lub kremowe kwiatostany.
Najpopularniejsze odmiany anturium to: Champion, Black Love, Amalia Elegance, Summer Love oraz Fantasia.
Anturium – kwiat
Kwiatostany anturium to podłużne kolby, wyrastające na długich pędach rośliny. Najczęściej mają barwę białą, żółtą, kremową lub zieloną. Najpopularniejsze gatunki anturium wytwarzają grube liście przykwiatowe w kolorze czerwonym, białym, a nawet czarnym. Te elementy roślin bez wątpienia są ich największym walorem.
Anturium – uprawa
podłoże | przepuszczalne z drenażem, najlepiej ziemia do storczyków |
odczyn podłoża | kwaśny |
stanowisko | rozproszone światło |
temperatura | 20–26°C |
Anturium – pielęgnacja
W pielęgnacji anturium najważniejsze jest odpowiednie stanowisko dla rośliny. Powinno być ciepłe i wolne od przeciągów. Anturium to kwiat wrażliwy na zimno, dlatego nie należy go ustawiać bezpośrednio na chłodnej powierzchni. Wówczas najlepiej podstawić go na podstawce. Temperatura w pomieszczeniu, w którym uprawiasz anturium, nie powinna spadać poniżej 16°C.
Anturium – podlewanie
Podlewaj anturium miękką, odstaną wodą – mniej więcej dwa razy w tygodniu w czasie wiosny i lata. Jesienią i zimą wystarczy podlewanie raz na tydzień. Zanim podlejesz swoją roślinę, sprawdź, czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła już przeschnąć. Anturium nie lubi przesuszenia podłoża ani zalegania wody przy korzeniach.
Anturium – zraszanie
Anturium lubi wysoką wilgotność powietrza. Jeśli powietrze w twoim mieszkaniu jest suche, ustaw w nim nawilżacz powietrza lub regularnie zraszaj roślinę. Staraj się jednak nie moczyć przy tym liści anturium.
Anturium – nawożenie
Anturium w doniczce ma umiarkowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Najlepiej nawozić je wiosną i latem niewielkimi dawkami nawozu uniwersalnego, co 14 dni. Po posadzeniu przez kilka tygodni nie należy nawozić anturium.
Anturium – przesadzanie
Omawianą roślinę należy przesadzać do większej doniczki co roku, na wiosnę. Podczas przesadzania możesz od razu rozmnożyć roślinę. Wystarczy, że podzielisz jej pędy wraz z korzeniami.
Rozmnażanie anturium
Anturium rozmnaża się przez oddzielenie pędów z korzeniami od rodziny matecznej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej robić to już w trakcie przesadzania. Anturium można również wysiewać z nasion.
Czyszczenie liści anturium
Sercowate liście anturium niewątpliwie są ozdobą rośliny, dlatego warto regularnie czyścić je z kurzu. Taka pielęgnacja korzystnie wpłynie na rozwój rośliny.
Anturium – choroby
Anturium jest bardzo wrażliwe na chłód, dlatego znalezienie ciepłego miejsca dla rośliny z pewnością będzie elementem zapobiegania chorobom. Na jakie objawy zwrócić uwagę, uprawiając anturium?
Brązowe plamy na liściach anturium
Plamistość liści anturium może wynikać z kilku powodów. Jednym z nich może być poparzenie słoneczne, dlatego tak ważne jest ustawianie rośliny w świetle rozproszonym. Innym powodem plam na liściach rośliny może być zbyt suche powietrze i przesuszenie podłoża. Zbyt obfite podlewanie anturium prowadzi do zalegania wody w okolicy korzeni, a w konsekwencji do rozwoju choroby grzybowej. Wówczas na liściach też mogą pojawić się plamy. W przypadku infekcji należy zastosować oprysk środkiem grzybobójczym i usunąć porażone części rośliny.
Szkodniki na anturium
Anturium może być atakowane przez przędziorki, mszyce i tarczniki. Żerowanie tych owadów również wpływa na kondycję liści rośliny. Stają się żółte i powoli zamierają. Jeśli podejrzewasz atak szkodników na swoje anturium, dokładnie sprawdź liście i pędy. Oczyść je ściereczką nasączoną w wodzie z szarym mydłem.
Dlaczego anturium nie kwitnie?
Anturium to roślina chętnie uprawiana głównie ze względu na charakterystyczne kwiatostany. Czasem jednak zdarza się, że roślina nie chce zakwitnąć, mimo że jej liście prezentują się zdrowo. Brak kwitnienia anturium może być skutkiem:
- suchego powietrza;
- podlewania twardą i zimną wodą;
- nieodpowiedniego podłoża;
- za małej ilości składników odżywczych;
- zbyt ciemnego stanowiska;
- za małej doniczki.
Czy anturium jest trujące?
Anturium jest rośliną toksyczną, która nie powinna znajdować się w zasięgu dzieci i zwierząt domowych. Do przesadzania rośliny załóż rękawiczki ochronne, a po zakończeniu czynności dokładnie umyj ręce.
Anturium w doniczce – cena
Kwiaty anturium kosztują od 20 do 100 zł, w zależności od gatunku i odmiany.
Czy anturium to roślina dla ciebie?
Rozważasz zakup anturium? A może chcesz podarować roślinę bliskiej osobie, jednak nie wiesz, czy będzie odpowiednia? Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji o uprawie anturium.
Anturium – walory
- Dekoracyjne liście;
- wyjątkowe kwiatostany;
- świetnie odnajdzie się w bardzo ciepłym mieszkaniu;
- łatwo je rozmnażać;
- idealne do widnej łazienki.
Anturium – wady
- Toksyczne;
- wrażliwe na niskie temperatury.
Anturium to roślina, która nie sprawia większych problemów w uprawie. Wygląda naprawdę pięknie, dlatego rozważ jej dodanie do kolekcji domowych roślin!