Zapamiętaj!
- Guzmania to rodzaj roślin z rodziny bromeliowatych. Pochodzi z amerykańskich lasów tropikalnych
- Ma wiele pięknych gatunków i odmian. W polskich domach często goszczą: języczkowata, „Ocean Blue”, „ Candy” i „Hope”
- Jest bezpieczna dla zwierzaków
- Jej wysokie, jaskrawe kwiaty wyrastają z liściowych rozet, z których każda kwitnie tylko raz
- Ma niewielkie wymagania – potrzebuje tylko przepuszczalnego podłoża, wilgotnego powietrza, umiarkowanego nasłonecznienia, i regularnego podlewania ⛅
- Wystarczy nawozić ją raz w miesiącu w okresie wiosenno-letnim
Guzmania jest przedstawicielką rodziny bromeliowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, a w naszym klimacie świetnie sprawdza się jako roślina doniczkowa. Ogromną zaletą guzmanii jest długi czas kwitnienia, jednak po tym zamiera. Co wówczas należy zrobić z rośliną? Dowiesz się już za chwilę!
Guzmania – kwiat
Największą ozdobą guzmanii jest wysoki, jaskrawy kwiat wyrastający z rozety zielonych liści. Kwiaty guzmanii występują najczęściej w kolorze czerwonym, różowym, żółtym i pomarańczowym.
Guzmania – rodzaje
Wśród guzmanii wyróżniamy wiele ciekawych gatunków. Najpopularniejsze z nich to:
- Guzmania monostachia;
- Guzmania eduardii;
- Guzmania lingulata;
- Guzmania musaica;
- Guzmania wittmackii.
Guzmania – uprawa
Kwiaty doniczkowe guzmania mają niewielkie wymagania. Jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki, odwdzięczą się okazałą rozetą zdrowych liści i dobrze wybarwionym kwiatostanem.
podłoże | dobrze przepuszczalne |
odczyn podłoża | lekko kwaśny |
stanowisko | słoneczne lub w świetle rozproszonym |
temperatura | pokojowa, minimum 18°C |
Guzmania – pielęgnacja
W czasie upałów warto zwrócić szczególną uwagę na wilgotność powietrza. Zwiększ ją w razie potrzeby. Jeśli guzmania stoi w miejscu bardzo nasłonecznionym, osłaniaj ją, kiedy słońce jest najmocniejsze.
Guzmania – podlewanie
Guzmania to kwiat, który nie lubi przesuszenia podłoża, jednak z drugiej strony nie toleruje zalegania wody wokół bryły korzeniowej. Z tego powodu należy podlewać ją umiarkowanie wodą miękką, najlepiej deszczówką. Warto podlewać guzmanię również do rozety, jednak jeśli woda utrzymuje się tam przez dłuższy czas, należy ją wymienić.
Guzmania – rozmnażanie
Kwiaty doniczkowe guzmania rozmnaża się poprzez odrosty rozwijające się na roślinie matecznej. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy osiągną połowę wysokości matki. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak rozmnożyć guzmanię krok po kroku:
- Przygotuj doniczkę z przepuszczalnym podłożem. Możesz od razu przygotować docelowy pojemnik, aby później nie musieć przesadzać rośliny.
- Oddziel odrost od rodziny matecznej.
- Umieść go w przygotowanym podłożu.
- Lekko podlej sadzonkę.
Guzmania po przekwitnięciu – co zrobić?
Twoja guzmania przekwitła i zastanawiasz się, co zrobić? Niestety, nie da się powstrzymać zamierania rośliny matecznej, jednak nie oznacza to, że musisz pożegnać się z kwiatem. Możesz bowiem oddzielić wytworzone odrosty i zasadzić je w przepuszczalnym podłożu – dokładnie tak, jak opisaliśmy to powyżej. Jeśli kwiat guzmanii jest już wyraźnie przekwitnięty i stracił kolor, ale odrosty nie są jeszcze zbyt duże, odetnij kwiat u podstawy. Nadal pielęgnuj roślinę, aż młode sadzonki osiągną odpowiedni rozmiar.
Guzmania – nawożenie i przesadzanie
Guzmanie nie potrzebują dużej ilości składników odżywczych, dlatego nawożenie w czasie wiosny i lata, raz w miesiącu jest wystarczające. Guzmanię można nawozić nawozem dla bromelii lub uniwersalnym. Jeśli używasz tego drugiego, zmniejsz o połowę zalecaną przez producenta dawkę.
Guzmania – choroby
Kwiaty doniczkowe guzmania są odporne na choroby i ataki szkodników, ale mogą się na nich pojawiać. Sprawdź, co oznaczają niektóre objawy.
Guzmania – suche, pożółkłe liście
Takie objawy mogą świadczyć o przesuszeniu podłoża lub powietrza. Zwróć uwagę na te parametry. Wilgotność powietrza możesz zwiększyć poprzez zraszanie, ustawienie miski z wodą obok rośliny. Zastosowanie nawilżacza powietrza także będzie dobrym pomysłem.
Guzmania – szkodniki
Na liściach i pędach guzmanii mogą pojawiać się tarczniki, wełnowce czy przędziorki. Owady łatwo usuniesz, jeśli wytrzesz liście ściereczką nasączoną wodą z szarym mydłem. Jeśli inwazja owadów jest intensywna, zastosuj preparat przeciw szkodnikom.
Guzmania – plamy na liściach
Jeśli na liściach guzmanii pojawiają się brązowe plamy, możliwe, że doszło do poparzenia słonecznego. Szare plamy na liściach guzmanii mogą świadczyć o chorobie grzybowej. Jeśli roślina została przelana, należy umieścić ją w suchym, przepuszczalnym podłożu. Konieczne może być także zastosowanie środków grzybobójczych.
Frizea lub guzmania – co wybrać?
Obie rośliny – zarówno guzmania, jak i frizea – należą do rodziny roślin bromeliowatych. W związku z tym sposób uprawy i wymagania będą podobne. Jeśli zastanawiasz się, jaki kwiat wybrać do swojego wnętrza, kieruj się głównie wyglądem rośliny. Jeśli chodzi o frizeę, jej kwiat przypomina kłos zboża, z kolei większość odmian guzmanii ma kwiaty w formie otwartej rozety. Poszczególne rodzaje mogą też różnić się wyglądem liści.
Porady Rośliniary
Frizea i guzmania to nie jedyne bromeliowate (ananasowate), które warto mieć w domu! Równie pięknie prezentuje się echmea – różowy lub jasnofioletowy kwiat na tle plamistych, zielonych liści. Jeśli zaś szukasz małej rośliny do kolekcji, polecam skrytokwiat. Osiąga zaledwie 10–20 cm wysokości.
Czy guzmania jest trująca?
Guzmania nie jest toksyczna dla zwierząt domowych. Jeśli masz w domu ciekawskiego kota, to on może zaszkodzić roślince, nie odwrotnie!
Bromelia: guzmania – podsumowanie
Łatwość uprawy czyni guzmanię bardzo popularną rośliną doniczkową. Jeśli do swojej domowej dżungli pragniesz wprowadzić trochę koloru, guzmania to kwiat właśnie dla ciebie. Ogromną zaletą rośliny jest również to, że oczyszcza ona powietrze.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego guzmania usycha?
Usychanie guzmanii jest naturalne po przekwitnięciu. Jeśli natomiast twoja roślina usycha wcześniej, przyczyną może być niska wilgotność powietrza. Postaw ją na podstawce z kamykami i wodą lub spryskuj jej liście – to powinno pomóc jej odżyć.
Co zrobić, żeby bromelia zakwitła?
Jeśli masz nową rozetę bromelii, która jeszcze nie zakwitła, może to zająć 2–3 lata. Czasami nie dzieje się to nawet wtedy – pomóc może stymulacja etylenem. Etylen wydzielają m.in. dojrzewające jabłka i banany. Możesz poukładać je w pobliżu rośliny w porze spodziewanego kwitnienia.
Ile czasu kwitnie guzmania?
Kwiat guzmanii utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.
Jaka ziemia dla guzmanii?
Guzmania potrzebuje lekkiego podłoża, które przepuszcza powietrze do korzeni. Polecamy ziemię torfową, kwiatową lub dla storczyków z domieszką mchu torfowca i warstwą drenażu na dnie.
Jak rozmnażać guzmanie?
Poczekaj, aż roślina przekwitnie, a jej odrosty (młode rozety) ukorzenią się. Wtedy możesz je oddzielić od starej guzmanii i zasadzić w nowych doniczkach.