Choinka, jemioła i stroik na stole lub bukiet ciętych kwiatów to wcale nie jedyne opcje na rośliny dekoracyjne i kwiaty na Boże Narodzenie. Dowiedz się, co kwitnie zimą i udekoruj swój dom na Święta żywymi ozdobami.
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, każdy pragnie, aby jego dom wyglądał odświętnie. Najlepiej, żeby każdy kąt był tematycznie wystrojony. Do tego celu świetnie sprawdzą się rośliny doniczkowe, oczywiście odpowiednio dobrane do pory roku i pasujące do wystroju. Sprawdź, jakie kwiaty na Boże Narodzenie najczęściej goszczą w polskich domach i zainspiruj się nimi do stworzenia własnej roślinnej aranżacji.
Kwiaty na Boże Narodzenie – ozdoby świąteczne do domu
W zimie dni są krótsze, doskwierają niskie temperatury i mały dostęp do światła dziennego. Skutki takiego stanu rzeczy odczuwają nie tylko rośliny, ale też ludzie. Przez ten ponury okres zwiększa się podatność na stres i często pogarsza się nastrój. Dookoła panuje jedynie mrok, szarość lub biel śniegu – brak jakiejkolwiek zieleni i innych kolorów. Dlatego warto zadbać o swoje samopoczucie dekorując najbliższe otoczenie.
Dziś przedstawiamy domowe i ogrodowe kwiaty na Boże Narodzenie, które wprowadzą w twoją codzienność odrobinę życia i koloru. Poniższe zestawienie charakteryzuje się tym, że dobrze znosi ograniczoną ilość światła i niskie temperatury, a do tego kwitnie w okresie zimowym. Poznaj najpopularniejsze kwiaty na święta i resztę zimy, które ożywią twój dom.
Wilczomlecz nadobny, poinsecja, gwiazda betlejemska
Wszystkie powyższe nazwy są określeniami tej samej rośliny. W warunkach naturalnych wilczomlecz nadobny rośnie w Ameryce Środkowej i potrafi dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Choć są to jedne z najbardziej charakterystycznych kwiatów na Boże Narodzenie, to wcale nie ich kwiatostany są tak piękne i przykuwające uwagę. Kwiaty poinsecji to małe, żółte, niepozorne kuleczki. Większość osób kojarzy raczej otaczające je jaskrawe liście – tzw. przykwiatki. Występują one w kilku różnych kolorach:
- intensywnej czerwieni – to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna i typowo świąteczna wersja;
- bieli;
- żółci i odcieniach kremowych;
- różu i bledszych czerwonych tonach;
- mieszankach, np. czerwień zakrapiana bielą – taka gwiazda betlejemska wygląda naprawdę spektakularnie.
Ten kwiat świąteczny źle reaguje na zimno i przeciągi. Koniecznie zapewnij mu odpowiednią wilgoć podłoża i nasłonecznienie. Przelanie i przesuszenie są dla niego równie niebezpieczne.
Wilczomlecz nadobny niestety dość szybko traci swoją atrakcyjność. Kwitnienie trwa kilka tygodni. Po tym czasie atrakcyjne przykwiatki bledną, a liście zaczynają opadać. Aby cieszyć się kwiatem gwiazdy betlejemskiej w następnym roku, przytnij pędy rośliny, przenieś ją w chłodne miejsce i ogranicz podlewanie. Po zimowaniu przesadź poinsecję do świeżego podłoża i postaw w ciepłym, widnym miejscu. Wznów jej podlewanie i nawożenie oraz zapewnij jej odpowiednią wilgotność powietrza.
Doniczkowe kwiaty bożonarodzeniowe – cyklamen perski
Cyklamen to dość popularny kwiat na Boże Narodzenie, choć nie ma tak typowo świątecznego wyglądu jak gwiazda betlejemska. Kwiaty tej rośliny przypominają swoim kształtem motyle w locie. Kwitną dość długo – od października do marca. Najpopularniejsze są ubarwienia: białe, różne odcienie różu i czerwieni. Przepięknie prezentują się też wersje z białym obramowaniem końcówek kwiatostanów.
Cyklameny potrzebują sporej ilości światła, ale źle znoszą bezpośrednie promienie słoneczne. Dobrze radzą sobie w chłodnych pomieszczeniach. Wystarczy im maksymalnie 18 stopni Celsjusza w dzień i około 10 stopni w nocy. Należy je podlewać dość często, nie dopuszczając do przesuszania się podłoża. Najlepiej lać wodę na podstawkę, nie po roślinie ani jej liściach. Przekwitłe i zwiędłe fragmenty powinno się od razu usuwać.
Szlumbergera – grudnik, kaktus bożonarodzeniowy
Szlumbergera to kolejna popularna doniczkowa dekoracja świąteczna. Charakteryzuje się specyficznym pokrojem – nie pnie się w górę, a raczej pokłada się i zwisa. Posiada mięsiste, błyszczące, ciemnozielone liście zakończone ostrymi ząbkami przypominającymi kolce kaktusa. Na ich końcach zawiązują się podłużne kwiatostany w kształcie wiszących dzwoneczków. Te kwiaty na Boże Narodzenie występują w kolorach: kremowym, różowym lub czerwonym.
Choć w Polsce szlumbergera uchodzi za kwiat bożonarodzeniowy i typowo zimowy, pochodzi ona z ciepłych, brazylijskich tropików. Kwitnie pod koniec listopada i w pierwszej połowie grudnia, co czyni z niej idealną ozdobę do domu na okres zimowy.
Grudnik wymaga jasnego, półcienistego stanowiska i temperatury wahającej się maksymalnie pomiędzy 6 a 20 stopniami Celsjusza. Potrzebuje stale wilgotnego, lecz nie zbyt mokrego podłoża. Dobrze reaguje na dokarmianie nawozem kwiatowym. Źle znosi zmianę miejsca – po przestawianiu może zrzucać swoje piękne kwiaty.
Świąteczna roślina do ogrodu – ostrokrzew kolczasty
Choć nie znajduje się on na liście bożonarodzeniowych kwiatów doniczkowych, ciężko wyobrazić sobie bez niego idealną, świąteczną atmosferę. Ostrokrzew to ozdobny krzew ogrodowy niemalże tak nierozerwalny z okresem Bożego Narodzenia jak choinka. Jego głównymi walorami nie są kwiaty, a jaskrawoczerwone (trujące) owoce, które pięknie kontrastują z głęboko zielonymi liśćmi i białym śniegiem. Ostrokrzew dość dobrze znosi mrozy, choć przy bardzo dużych mrozach warto je okryć specjalną płachtą. Można trzymać je w ogrodzie lub w dużej doniczce na balkonie lub tarasie.
Kwiaty świąteczne – azalia
Uprawa tej rośliny możliwa jest zarówno w warunkach domowych, jak i ogrodowych. Dostępna jest w wersji pojedynczych lub pełnych kwiatów. Można ją formować w kształt miniaturowego drzewka bądź rozłożystego krzaczka. Niektóre odmiany tych kwiatów na Boże Narodzenie kwitną już od października aż do maja. Ozdobą tej rośliny są kwiaty w przeróżnych kolorach – czerwonym, fioletowym, pomarańczowym, żółtym, białym, różowym.
Podczas kwitnienia, azalia potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła i wody. Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi doniczka nie powinna przekraczać 18 stopni. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie jest to roślina jednoroczna. Aby zapewnić, że zakwitnie w kolejnym sezonie, należy umożliwić jej spoczynek po przekwitnięciu. Wymaga wówczas mniej światła i wody oraz chłodniejszej temperatury.
Zima wcale nie musi wiązać się z brakiem roślinności. Jak widzisz, istnieją kwiaty na Boże Narodzenie, które ożywią twój dom lub mieszkanie w okresie świątecznym i przez resztę ponurej zimy. Rośliny doniczkowe to świetny pomysł na naturalne dekoracje. Pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji, aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej – nawet w kolejnych latach.