Ta wielichowata trawa naturalnie występuje na terenie Azji. W Polsce coraz częściej uprawia się ją jako ozdobną roślinę ogrodową. Jest na tyle trwała, że kwitnie nawet do późnej jesieni, a nawet początków zimy. Doskonale wygląda w ogrodach naturalistycznych.
Miskant cukrowy to gatunek bardzo ekspansywny. Jeśli zdecydujesz się umieścić sadzonki w swoim ogrodzie, musisz kontrolować jego rozrost. Ta trawa ozdobna równie często porasta parki, miejskie trawniki, nawet w pobliżu ruchliwych jezdni. Uprawa i pielęgnacja miskanta nie jest skomplikowana, ale należy zadbać o odpowiednie warunki dla niej, by ten bylinowy gatunek zawsze prezentował się dekoracyjnie.
Charakterystyczne cechy miskanta cukrowego (Miscanthus sacchariflorus)
Ta ekspansywna trawa osiąga wysokość maksymalnie 3 metrów. Jej liście są sztywne i dosyć długie (mają ok. 60 cm). Na blaszkach znajduje się charakterystyczny brązowy pasek, a jesienią ta barwa obejmuje całą roślinę
Wiechowate, puszyste kwiatostany miskanta robią wrażenie. Ich kolor jest srebrzysty, różowy albo filoletowy. Utrzymują się na pędach nie tylko latem, ale również jesienią i zimą (to gatunek mrozoodporny).
Miskant cukrowy – sadzenie, uprawa i pielęgnacja
Wysokie kępy trawy lubią stanowiska dobrze nasłonecznione, z lekkim półcieniem i odpowiednio osłonięte od wiatru. Jeśli chodzi o podłoże, zapewnij jej ziemię lekką, żyzną, piaszczystą i o wysokiej przepuszczalności.
Ten atrakcyjny gatunek nie potrzebuje złożonej pielęgnacji. Jeśli jednak susza trwa przez dłuższy czas, należy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to zwłaszcza młodych egzemplarzy. W przypadku miskanta cukrowego warto stosować także nawożenie. Najbardziej wskazane są tutaj nawozy z wysoką zawartością potasu czy fosforu. W okresie wiosennym należy pilnować przycinania suchych liści.
Miskant posiada rozbudowany system korzeniowy, dlatego jego rozmnażanie jest możliwe poprzez podział rozłogów. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić w kwietniu i maju. Jeśli chodzi o nasiona tego gatunku, nie należy się ich spodziewać w polskich warunkach klimatycznych.
Miskanty w ogrodzie. Jakie mają zastosowanie?
Jako gatunek dekoracyjny miskanta można wykorzystać na rabatach w ogrodach w różnych stylach, na przykład orientalnym, naturalistycznym czy leśnym. Można sadzić go pojedynczo oraz grupowo, tworząc atrakcyjne żywopłoty i szpalery. Dobrze komponuje się w towarzystwie takich gatunków, jak:
- rudbekia;
- rozchodniki;
- jeżówka.
Ta ozdobna trawa pięknie prezentuje się jako dodatek do suchych bukietów zarówno jeśli chodzi o kwiaty, jak i liście. Co ciekawe, źdźbła miskantów można barwić na dowolne kolory, dzięki czemu ususzone stanowią modną dekorację mieszań czy tarasów w stylu boho. W ogrodzie można ją posadzić także w pobliżu oczek wodnych i innych strumieni, gdzie skutecznie wzmocni ich brzegi.
Miskant cukrowy to jeden z najpopularniejszych gatunków traw wytwarzający atrakcyjne, srebrzystobiałe kwiaty. Zaschnięte źdźbła odznaczają się wysokimi walorami dekoracyjnymi, co można wykorzstać m.in. w aranżacji wnętrz. Nie ma wysokich wymagań w uprawie i pielęgnacji, choć warto regularnie go podlewać i zapewnić mu stanowisko słoneczne.