W ramach tego gatunku wyróżnia się długą listę odmian anturium, które mają mniejsze lub większe wymagania. Możesz zatem tak dobrać okaz dla siebie, byś miał pewność, że podołasz jego wymaganiom. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zapraszając ten tropikalny gatunek do swojego domu czy mieszkania.
Jak wygląda uprawa anturium?
W naturze anturium rośnie w lasach tropikalnych, zwykle w cieniu wysokich drzew. W związku z tym nie potrzebuje do wzrostu i kwitnienia wysokiego nasłonecznienia. Poradzi sobie na stanowisku z ograniczonym dostępem do światła. W mieszkaniu anturium może stać przy jasnym oknie, ale nie może stać w pełnym słońcu.
Zbyt ciemne stanowisko sprawi, że liście anturium wydłużą się i będą cienkie. Kwiaty natomiast nie będą miały szansy się rozwinąć.
Podłoże
Zanim wybierzesz nawóz do anturium, dowiedz się, jak rośnie w warunkach naturalnych i jaka ziemia będzie ci potrzebna w uprawie doniczkowej. To epifity, które spotkać można na ziemi albo na drzewach. Z tego powodu ich system korzeniowy nie jest szczególnie rozbudowany.
Substrat do anturium w doniczce powinien bazować na kwaśnej, torfowej ziemi z domieszką piasku, liści czy kompostu. Można też dodać do gleby porcję ziemi kwiatowej.
Kiedy podlewać i jaki nawóz do anturium wybrać?
Bryła korzeniowa anturium powinna być stale lekko wilgotna, jednak roślinie zdecydowanie nie służy przelanie, jak również zbyt długa susza. Do jej nawadniania możesz wykorzystać wodę deszczową i moczyć swój okaz przez kilka minut.
W okresie między kwietniem a sierpniem anturium wzrasta najbardziej intensywnie. W tym czasie możesz nawozić je płynnym nawozem, podając dawki z dwutygodniowym odstępem. Poza nawożeniem roślina dobrze reaguje na regularne zraszanie, ponieważ wysoka wilgotność sprzyja jej rozwojowi.
Jakie inne zabiegi przy anturium mają znaczenie?
Roślinę z powodzeniem można przycinać, ponieważ dla anturium naturalnym jest, że dolne liście łodyg z czasem obumierają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Aby natomiast zachować dekoracyjne wymiary gatunku, dobrze jest przyciąć również wierzchołek. Jak większość gatunków, anturium należy przesadzać średnio co dwa lata. Częstsze przesadzanie zaburzy gospodarkę podłoża, na skutek czego kwiat może znacznie osłabnąć. W takiej sytuacji nawet najlepszy nawóz niewiele zdziała.
Jaki nawóz do anturium wybrać? Najlepiej sprawdzi się ten w płynie. W okresie wegetacyjnym roślinę można nawozić dość często, byleby w regularnych odstępach czasu. Pamiętaj, że okazałe, skórzaste liście a anturium są wrażliwe na zanieczyszczenia. Co jakoś czas przecieraj je zatem szmatką nasączoną miękką wodą.