Aby ta efektowna roślina pokazała swoje największe walory dekoracyjne, warto o nią odpowiednio zadbać. Jednym z istotnych zabiegów jest w tym wypadku nawożenie, dzięki któremu możesz zapewnić skrzydłokwiatowi odpowiednią dawkę składników odżywczych. Jeśli nie masz większych problemów z rozwojem swojego okazu, możesz przygotować mu własnoręcznie stworzoną mieszankę z naturalnych składników.
Jaki nawóz do skrzydłokwiatu sprawdzi się najlepiej?
Przy wyborze metody nawożenia pamiętaj, że jest to roślina kwitnąca. Ten fakt determinuje składniki nawozu, które będą odpowiadać za jej prawidłowy rozwój i wypuszczanie kremowobiałych kwiatów. Z tego powodu niewskazane są środki o dużej zawartości azotu, który wpływa na rozrost masy zielonej, przez co kwitnienie może zostać osłabione.
Zamiast tego należy skupić się na aplikowaniu roślinie fosforu i azotu. W ten sposób naturalny kolor liści oraz kształt kwiatów zostaną zachowane. Poza azotem uważaj również na wapń.
Formy nawozu do skrzydłokwiatu
Najwygodniejszą w aplikacji postacią nawozu w przypadku tego gatunku są nawozowe pałeczki przeznaczone specjalnie do roślin kwitnących. Pałeczkę umieszcza się w ziemi w donicy. Do skrzydłokwiatu stosuje się też środki w formie płynnej i granulaty. Jeżeli skrzydłokwiat to nie jedyna roślina w mieszkaniu, można zastosować nawóz uniwersalny do roślin zielonych. Jedyne, o czym trzeba wtedy pamiętać, to wspomniane niepożądane składniki.
Nawóz do skrzydłokwiatu domowymi sposobami
Jeśli nie chcesz nawozić rośliny środkami chemicznymi, sprawdź, jak możesz ją pomóc w sposób naturalny. Na pewno znasz takie metody, jak skorupki jaj, fusy kawowe czy woda po warzywach. W przypadku takiego naturalnego nawozu do skrzydłokwiatu istnieje bardzo niewielkie ryzyko przekarmienia go składnikami odżywczymi. Jak zatem stworzyć mieszankę nawozową?
- na bazie wody mineralnej – należy jedynie uważać na to, by nie była to woda gazowana;
- na bazie wody po ugotowanych ziemniakach – w ten sposób wzmocnisz ziemię w donicy solami mineralnymi oraz skrobią. Pamiętaj jednak, że woda taka nie może zawierać soli;
- na bazie pozostałości po kawie – fusy z kawy uchodzą za doskonały sposób na naturalne nawożenie skrzydłokwiatu. Z takich resztek do podłoża uwalniają się stopniowo fosfor, potas oraz i magnez. Z pewnością się ono zakwasi, jednak temu gatunkowi taki odczyn nie zaszkodzi. Jedną łyżeczkę fusów zmieszaj ze szklanką wody z kranu. Taką mieszanką możesz podlać skrzydłokwiat raz na dwa tygodnie.
Kiedy aplikować nawóz?
Mieszanką zasilającą powinno się stosować w okresie między kwietniem a sierpniem co dwa tygodnie. Jesienią, gdy kończy się sezon wegetacyjny, należy zaprzestać nawożenia, by dać roślinie czas na odpoczynek. Preparaty podaje się jednocześnie z podlewaniem na lekko wilgotną ziemię. Bardzo ważne, abyś stosował się do wskazówek producenta umieszczonych na opakowaniu danego środka.
Co może się stać, jeśli zaaplikujesz zbyt dużą dawkę nawozu? Na liściach rośliny pojawią się wówczas plamy w brązowym kolorze. Będzie to dla ciebie znak, że skrzydłokwiat potrzebuje przerwy.
Stosując nawóz do skrzydłokwiatu, możesz skutecznie pomóc roślinie w rozwoju i uzyskaniu atrakcyjnych, eleganckich kwiatów. Pamiętaj, że kiedy twój okaz ładnie rośnie, nie ma konieczności wzmacniania go nawozami chemicznymi. Jeśli jednak pragniesz dostarczyć mu składników mineralnych, wykorzystaj metody naturalne. Zanim rozpoczniesz procedurę nawożenia, spróbuj przesadzić skrzydłokwiat do nieco większej doniczki, by dać mu miejsce na bezproblemowy rozrost.