Głóg to roślina o wielu cennych właściwościach prozdrowotnych. Zawiera szereg niezbędnych dla organizmu witamin. Dlatego też, z dojrzałych owoców można przygotować zdrowe i smaczne przetwory. Kiedy zbierać głóg na nalewkę? Odpowiednia pora to jesień i wiosna, ponieważ trunek możesz przygotować zarówno z kwiatów, jak i owoców. Szczegóły w dalszej części artykułu.
Kiedy zbierać głóg na nalewkę?
Nalewkę z głogu możesz zrobić wiosną – z kwiatów rośliny, a także jesienią – z owoców. Jak się okazuje, taki trunek ma wiele prozdrowotnych właściwości. Głóg zawiera spore ilości witaminy C. Jest również bogaty w antyoksydanty, które hamują procesy starzenia się organizmu, wspomagają działanie układu odpornościowego, a także zapobiegają rozwojowi komórek nowotworowych. Przetwory z głogu są polecane osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia.
Głóg – kiedy zbierać owoce?
Owoce głogu dojrzewają końcem września i na początku października. Te zdatne do zbioru charakteryzują się intensywną, czerwoną barwą. Warto zwrócić uwagę na wygląd owoców, ponieważ ich dojrzałość zależy od wielu czynników. Doświadczeni ogrodnicy radzą, by ze zbiorami głogu wstrzymać się do pierwszych przymrozków. Lekko przemrożone owoce tracą cierpkość, a zyskują słodycz. Jeżeli z jakichś powodów trzeba zebrać je szybciej, można przemrozić je w zamrażarce. Efekt będzie wówczas zbliżony.
Kwiat głogu – kiedy zbierać?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nalewkę można przygotować również z kwiatów głogu. Te pojawiają się na krzewach w maju, a czasem na początku czerwca. Wówczas można je zbierać na nalewkę. W zależności od odmiany rośliny, kwiaty głogu mogą przybierać barwę białą, kremową lub różową. Z całą pewnością warto uprawiać głóg, ze względu na cenne właściwości i przepiękne, obfite kwitnienie.
Jakie przetwory można zrobić z głogu?
Nalewka to nie jedyny domowy produkt, który można przygotować z głogu. Owoce świetnie nadają się na soki, dżemy i konfitury. Kwiaty z kolei można suszyć, by w późniejszym czasie robić z nich aromatyczne i zdrowe herbatki. Należy je przechowywać w suchym, ciemnym miejscu. Owoce głogu można jeść na surowo. Lepiej jednak przyrządzić przetwory, które są o wiele smaczniejsze.
Głóg a dzika róża
Ze względu na podobieństwo owoców, głóg często bywa mylony z dziką różą. Ponadto wiele osób uważa, że to ta sama roślina o innych nazwach. Nie jest to do końca prawda, ponieważ głóg i dzika róża istotnie należą do tej samej rodziny różowatych, jednak są to odmienne gatunki. A jak rozpoznać, z czym mamy do czynienia? Owoce dzikiej róży są większe i mają włochate orzeszki. Różnice widoczne są też w budowie łodyg i liści. U dzikiej róży liście są złożone z kilku listków o ząbkowanych brzegach. Liście głogu są z kolei pojedyncze.