Czarne kwiaty wyglądają w ogrodzie niezwykle oryginalnie i stanowią rarytas. Powszechnie kwiatowe rabaty kojarzą się z wesołymi, jaskrawymi kolorami. Dlatego rośliny o czarny kwiatach i ciemnych liściach budzą duże zainteresowanie.
Z całą pewnością czarne kwiaty są bardzo cenione i poszukiwane, ze względu na swój oryginalny wygląd. Posadzone w ogrodzie dodają mu tajemniczości, a także niewymuszonej elegancji. Świetnie podkreślają kolor innych kwiatów, na przykład w kolorze białym, działając na zasadzie kontrastu. Czarne kwiaty doskonale prezentują się obok innych roślin w rabacie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak stworzyć najciekawsze kompozycje z czarnymi kwiatami, zapraszamy do lektury.
Co to są czarne kwiaty?
Jeśli zastanawiasz się, co to tak naprawdę są czarne kwiaty, to trzeba przyznać, że w świecie roślin czerń jest raczej umowna. Ponieważ rośliny nie wytwarzają tego barwnika, jest to tylko złudzenie optyczne. W rzeczywistości kwiaty są ciemnofioletowe, głęboko czerwone lub mocno fioletowe i purpurowe. Jednak to wcale nie odbiera im uroku. Niemalże czarna barwa spowodowana jest przez antocyjany, obecne w soku komórkowych. Tłumią one zielony kolor, za który odpowiedzialny jest chlorofil. Można powiedzieć, że pełnią dla roślin taką funkcję, jak dla skóry człowieka krem z filtrem. Chronią tkanki rośliny przed poparzeniami. Nie dziwi więc fakt, że bardzo wiele gatunków czarnych kwiatów pochodzi z terenów południowych, na których panują bardzo wysokie temperatury.
Komu spodobają się czarne kwiaty?
Symbolika czarnych kwiatów może być nieco przygnębiająca. Wbrew pozorom jednak dość często wybierane są jako składnik rabat. Z pewnością takie rośliny spodobają się osobom, które cenią niestandardowe rozwiązania i mają oryginalny gust. Czarne kwiaty prezentują się niezwykle okazale, dodają tajemniczości, ale także elegancji. Świetnie też podkreślają kolor innych roślin. Sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach.
Gdzie posadzić czarne kwiaty?
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej posadzić czarne kwiaty, żeby prezentowały się jak najlepiej? Najlepiej jest postawić na pojedyncze akcenty lub niewielkie skupiska, przerywane gdzieniegdzie kwiatami o kontrastowej barwie. Czarne kwiaty posadzone w dużej grupie mogą się nie każdemu spodobać – według niektórych osób tworzą ciemne, przygnębiające plamy, które nie wyglądają dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że czarne kwiaty najlepiej prezentują się w delikatnym półcieniu, gdzie ich kolor jest mocno uwydatniony. W pełnym słońcu mogą stracić czarną barwę na rzecz przebijającej się czerwieni, brązu lub fioletu.
Do jakich kompozycji można wykorzystać czarne kwiaty?
Ogrodowe rabaty wypełnione tylko czarnymi kwiatami mogą prezentować się ekstrawagancko, chociaż oczywiście zależy to od indywidualnych preferencji i gustu. Jednak zazwyczaj czerń wygląda najpiękniej zestawiona z innymi, kontrastującymi barwami, na przykład bielą, pastelowym różowym, a także słoneczną żółcią i czerwienią. Doskonałym towarzystwem będą także kwiaty srebrne i szkarłatne, fuksjowe. Jeśli chcesz dodatkowo podkreślić czarne kwiaty, warto na podłożu wysypać biały żwir. Będzie on stanowił wspaniałe tło, które wzmocni i wydobędzie urodę roślin. Świetnie sprawdzą się także białe i szare donice.
Czarne kwiaty – rodzaje
Które rośliny kwitną na kolor, który przypomina czerń? Poniżej prezentujemy najpiękniejsze gatunki czarnych kwiatów.
Czarny tulipan Queen of Night
Najpopularniejsze rodzaje tulipanów to żółte i czerwone, jednak wśród nich znajduje się prawdziwy czarny diament. Znaleźć go można w dobrych sklepach ogrodniczych. Barwa, chociaż tak naprawdę jest fioletowo-bordowa, jest wyjątkowo głęboka. Cebulki tulipanów Queen of Night sadzi się jesienią, od września do października. Kwiaty preferują glebę piaszczystą i ciepłe stanowisko. Czas kwitnienia przypada na maj. Czarne tulipany nie są wymagające, a ich uprawa jest łatwa. Najistotniejsze jest regularne podlewanie i nie dopuszczenie do przesuszenia.
Czarna malwa
Malwy to kwiaty uważane za tradycyjne, kojarzą się z polską, sielską wsią. Jednak w wersji czarnej wyglądają wprost zachwycająco i są bardzo modne. Te wysokie rośliny mogą osiągać nawet do dwóch metrów. Dzięki temu doskonale sprawdzają się posadzone bezpośrednio przy ścianie budynku. Czarne kwiaty malwy kwitną od czerwca do sierpnia. Świetnie poradzą sobie na stanowiskach zacienionych.
Szachownica perska oraz szachownica kostkowata
Czarne kwiaty tych roślin wyglądają naprawdę spektakularnie. Charakteryzują się dzwonkowatym, opadającym w dół kształtem i fioletowymi kwiatami, które wpadają w odcień bordo. Kolor jest tak głęboki, że łudząco przypomina czarny. Pomimo, że prezentują się wręcz bajkowo, rzadko można spotkać w ogródkach, ze względu na specyficzny zapach, który przeszkadza wielu osobom.
Czarny bratek Black King
Czarne płatki bratków Black King prezentują się naprawdę wyjątkowo. Roślina wprawdzie jest niewielkich rozmiarów, ale kwitnie przepięknie. Dzięki temu bratki często stają się gwiazdami rabaty, a jeśli dodamy do nich czarną odmianę, efekt końcowy będzie spektakularny. Black King kwitnie od marca do kwietnia.
Czarne kwiaty surfinii
Czarne kwiaty surfinii świetnie sprawdzają się w donicach razem z innymi, kolorowymi kwiatami. Ich pięknem można cieszyć się już od czerwca. Kwitną aż do pierwszych chłodniejszych dni. Kolor jest niezwykle intensywny i do złudzenia przypomina czarny.
Czarne rośliny doniczkowe
Jeśli chodzi o czarne kwiaty, dostępne są także gatunki doniczkowe. Posiadają one ciemnozielone, prawie czarne liście.
Alocasia Black Velvet
Alokazja to kwiat doniczkowy. Posiada wyjątkowe, welwetowe liście. Ich ciemnozielona barwa przypomina niemal czarną. Kontrastujące, białe nerwy, którymi są poprzetykane, dodają im niezwykłego uroku. Warto jednak pamiętać, że alokazja jest wymagająca, jeśli chodzi o jej uprawę i pielęgnację. Przed zakupem trzeba się do tego odpowiednio przygotować.
Ficus elastica Abidjan
Fikus Abidjan to jeden z najpopularniejszych czarnych kwiatów doniczkowych. Jego intensywnie czarne liście wyrastają ze zdrewniałej łodygi. Całość prezentuje się naprawdę przepięknie. Jednak fikusy są dość skomplikowane w uprawie.
Na jakie okazje sprawdzają się czarne kwiaty?
Czarne kwiaty niektórym kojarzą się z roślinami cmentarnymi i bez wątpienia świetnie sprawdzają się w takiej roli. Wyglądają dostojnie i elegancko, doskonale pasują na ostatnie pożegnanie. Ale bukiety z czarnymi kwiatami wybierane są nie tylko na cmentarz. Bardzo podobają się także osobom, które mają oryginalny gust i lubią rozwiązania, które się wyróżniają. Z pewnością czarne kwiaty nie są dla wszystkich, ale to właśnie sprawia, że ich wartość rośnie.
Czarne kwiaty są piękne i wyjątkowe. Pomimo tego, że ich kolor jest pewnego rodzaju iluzją, to wcale nie odbiera im uroku, a wręcz jeszcze mocniej podsyca tajemniczość. Wśród wielu gatunków większość jest naprawdę prosta w uprawie. Warto więc posadzić je w ogrodzie lub na balkonie i cieszyć się ich oryginalną prezencją.