Kalina wonna (Viburnum farreri) to krzew z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Chociaż jej ojczyzną jest Azja, chętnie uprawiana jest również w innych rejonach świata. Poznaj bliżej ten ciekawy gatunek!
Jeżeli chciałbyś posiadać w swoim ogrodzie nieduży, ale wyjątkowo urodziwy krzew o pięknie pachnących kwiatach, kalina wonna będzie doskonałym wyborem! Pochodzi z północnych Chin, dlatego adaptacja jej do polskich warunków wymaga trochę pracy. Jest to jednak roślina bardziej odporna na mróz niż niektóre jej krewniaczki. W dalszej części artykułu najdziesz więcej szczegółów na temat jej uprawy.
Kalina wonna – opis rośliny
Kalina wonna jest niskim krzewem, który z reguły nie dorasta wyżej niż do 2 metrów. Wyróżnia ją nieregularny, luźny i rozłożysty pokrój. Jej pędy są sztywne i wzniesione. Po przełamaniu wydzielają charakterystyczny zapach, który przez wiele osób określany jest jako nieprzyjemny.
Liście tej rośliny są ząbkowane na brzegach. Mają jajowaty kształt i dobrze widoczne nerwy. Z początku są zielonoczerwone, jednak z nadejściem jesieni ciemnieją i mogą stać się ciemnobrązowe lub brunatne. Największą ozdobą tego krzewu są jednak jego kwiaty.
Wiechowate kwiatostany są luźne i nieco zaokrąglone. Kwiaty kaliny są pięciopłatkowe, jasnoróżowe i dosyć drobne. Roślina kwitnie bardzo wcześnie, jeszcze przed pojawieniem się liści, dlatego wczesną wiosną możemy obserwować nagie pędy obsypane różowymi kwiatami.
W naturalnym środowisku po przekwitnieniu roślina wytwarza owoce, które mają kulisty kształt i czerwoną barwę. W polskim klimacie jest to jednak zjawisko niezwykle rzadkie i praktycznie niewystępujące. Pąki kwiatowe zawiązują się późną jesienią i otwierają jeszcze zimą. Stąd powiedzenie, że to właśnie kalina zakwita pierwsza.
Kalina wonna – uprawa, wymagania i pielęgnacja
Wymagania
Kalina wonna lubi żyzną, miękką, lekko kwaśną glebę z dobrym drenażem. Preferuje wilgotne gleby, ale nie rośnie dobrze na glebach podmokłych. Krzew może rosnąć na podłożach umiarkowanie żyznych, w pełni przepuszczalnych, które zachowują minimalną wilgotność. Tak jak wszystkie kaliny, ten gatunek też nie znosi jałowej gleby.
Optymalny odczyn powinien być raczej obojętny, chociaż optymalne pH gleby to 5,5-6,6. Sadzonki tolerują kwaśne podłoża i umiarkowaną suszę z dobrą cyrkulacją powietrza w strefie korzeniowej. Będzie to możliwe dzięki dodaniu do podłoża mchu torfowego lub włókna kokosowego. Najlepszą glebą doniczkową byłoby zmieszanie całkowicie rozłożonej materii organicznej z ziemią ogrodową w proporcjach 1:2.
Odpowiednie stanowisko dla kaliny wonnej to takie, w którym jest ciepło i dosyć mocno świeci słońce. Wybieraj miejsca w ogrodzie, które są osłonięte od wiatru.
Podlewanie i nawożenie
Młode krzewy kaliny wonnej potrzebują nawozów z dodatkiem fosforu, aby pobudzić dobry rozwój korzeni. Poszukaj preparatu, który zawiera fosfor. Nakładaj zalecaną ilość dla rośliny według wskazówek na etykiecie. Do gruntu podczas sadzenia lub przynajmniej w pierwszym sezonie wegetacyjnym.
Przez pierwsze dwa lata po zasadzeniu rośliny ważne jest jej regularne podlewanie. Pierwszy rok jest krytyczny. Lepiej podlewać raz w tygodniu dosyć intensywnie niż robić to często, ale tylko przez kilka minut.
Przycinanie
Lekkie przycinanie w celu usunięcia martwych lub wysuszonych gałęzi lub uszkodzonych części rośliny można wykonać o każdej porze roku. Kalina wonna nie wymaga silnego cięcia. Wszystko zależy od odmiany i celu uprawy. Przycinanie do kształtu i w celu upiększania pokroju można wykonać późną zimą lub wczesną wiosną.
Przy uprawie na żywopłoty przycinaj tylko 1/3 pędów, jeśli są mocno przemieszane. W innych przypadkach przycinanie można rozpocząć zaraz po kwitnieniu, ale przed zawiązywaniem się owoców. Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych mrozem, nie poleca się przycinania podczas niskich temperatur.
Zimowanie
Kalina wonna pochodzi z północy Chin, dlatego dosyć dobre radzi sobie w polskim klimacie. Zazwyczaj dodatkowa ochrona przed zimą nie jest konieczne. Ważne jest to, aby posadzić krzew na odpowiednim stanowisku, czyli takim, które jest nasłonecznione i osłonięte od zacinającego wiatru.
Zastosowanie krzewu kaliny wonnej w ogrodzie
Kalina wonna będzie świetnie komponowała się z drzewami i krzewami ozdobnymi, takimi jak jaśmin, czy forsycja. Za jedną z największych zalet uprawy kaliny uchodzi jej zapach. Wiele osób wprost go uwielbia i kojarzy z budzącą się na wiosnę do życia przyrodą. Trzeba jednak zaznaczyć, że zapach, jaki wydzielają kwiaty tej odmiany kaliny nie jest tolerowany przez wszystkich.
W zależności od swoich upodobań krzew możesz posadzić blisko okien domu, patio, czy tarasu lub zupełnie odwrotnie – w dużym oddaleniu od nich. Wiele zależy od preferencji domowników. Oczywiście na umieszczenie sadzonki wpływ mają jej specyficzne potrzeby.
Wyprostowane pędy tej rośliny dają możliwość wykorzystania jej w formie żywopłotu. Musi ona jednak zostać wtedy odpowiednio przycięta i pielęgnowana w tym kierunku.
Kalina wonna – podsumowanie
Kalina wonna (Viburnum farreri) to mały, ale wyjątkowo piękny krzew o pięknie pachnących kwiatach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaczek dosyć dobrze znosi polską zimę i nie jest tak trudna w utrzymaniu. Trzeba jednak zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Wówczas przywita wiosnę jako pierwsza roślina w ogrodzie, wypuszczając mnóstwo drobnych kwiatów o jasnoróżowej barwie, które zaleją twój ogród wyjątkowo intensywnym zapachem.