Fitonia dobrze rośnie w łazienkach. Prezentuje się też świetnie w szklanych kulach czy zamykanych słojach. Sprawdź, jakie odmiany są warte zainteresowania oraz jak je pielęgnować.
Fitonia – odmiany rośliny, które możesz znaleźć w sklepach
Blaszki liściowe tej rośliny posiadają siatkę nerwów o wyróżniającym kolorze. Dzięki temu jest tak wyjątkowa i piękna. Jej poszczególne odmiany różnią się krojem liści oraz barwami. Najczęściej można spotkać takie odmiany, jak:
- fittonia red – jej liście są soczyście zielone, a nerwy są barwy różowej lub czerwonej; jest szczególnie polecana do terrarium i poldarium;
- fittonia diamond – liście mają jajowaty kształt oraz gęste i jasne unerwienie;
- fittonia snow angel – na zielonych liściach widoczne są sporej wielkości białe plamy.
Fitonia – wymagania tej rośliny są umiarkowane
Fitonia najlepiej czuje się w miejscu, które jest delikatnie zacienione. Jeśli ustawisz ją tam, gdzie jest jasno, również urośnie, jednak warunkiem jest to, aby światło słoneczne nie padało bezpośrednio na nią. Wtedy bowiem na jej liściach pojawiają się przebarwienia. Fitonia lubi stałą wysoką temperaturę powietrza, która zimą nie może spadać poniżej 16 stopni Celsjusza. Ważne jest również to, aby w pobliżu rośliny utrzymywać wysoką wilgotność powietrza.
Fitonia – uprawa tego kwiatu wymaga żyznego podłoża
Ważną rzeczą przy uprawie roślin jest wybór odpowiedniego dla nich podłoża. Jeśli chodzi o fitonię, najlepszą ziemią dla niej będzie żyzna o odczynie obojętnym. Ta roślina wymaga także stałej wilgoci w podłożu. Jednak ziemia, w której jest posadzona, nie może być przez cały czas mokra, ponieważ wtedy fitonia zacznie gnić. Jeśli z kolei będzie jej zbyt sucho, szybko zareaguje więdnięciem liści i pędów. Należy więc nawadniać ją regularnie, ale nie przesadzać.
Fitonia – rozmnażanie, przesadzanie i przycinanie
Fitonia jest rośliną, która dobrze reaguje na przycinanie, które czasem jest konieczne, jeśli kwiat za bardzo się rozrośnie. Ma to również pozytywny wpływ na zagęszczanie się jej. Pozyskane w ten sposób pędy można z powodzeniem użyć do rozmnażania. Fitonia to kwiat, który można przesadzać do płytkiego pojemnika, ponieważ nie wypuszcza korzenia głęboko. Przesadzanie najlepiej jest zaplanować na okres wiosenny. Podłoże przygotowywane w większej doniczce powinno mieć warstwę drenażu.
Fitonia – choroby, które dopadają tę roślinę
Odpowiednia pielęgnacja fitonii jest niezwykle ważna – w przeciwnym wypadku mogą jej grozić choroby. Co może dolegać twojej roślinie i jakie prawdopodobnie będą tego przyczyny? Jeśli zauważysz, że brzegi liści są suche i zwijają się, jest to znać, że fitonia nie otrzymuje wystarczającej ilości wilgoci. W miejscu, w którym się znajduje, może być za suche powietrze albo zbyt niska temperatura. Z pewnością pomoże jej przeniesienie tam, gdzie jest ciepło. Warto też zadbać o regularne spryskiwanie rośliny.
Jeśli z kolei nowe liście nie chcą się rozwijać – są nie tylko małe, ale też nie rosną gęsto – to znak, że roślinie jest prawdopodobnie za ciemno. Wystarczy wtedy przenieść fitonię w jaśniejsze miejsce. Jeżeli natomiast zauważyłeś na jej liściach brązowe przebarwienia, oznacza to, że roślina jest wystawiona na zbyt duże działanie słońca. Musisz więc znaleźć dla niej zacienioną przestrzeń lub taką, gdzie światło będzie rozproszone.
Fitonia – szkodniki, które mogą ją zaatakować
Fitonia, jak większość roślin doniczkowych, narażona jest na atak ze strony szkodników. Jak rozpoznać te najpopularniejsze? Jeśli zauważysz drobne zielone owady, to znak, że na twojej roślinie rozgościły się mszyce. Czasami do ich usunięcia wystarczy silny strumień wody. Można też pozbyć się ich, po prostu zdejmując je palcami (oczywiście należy założyć przy tym rękawiczki). Jeśli to nie pomaga, trzeba sięgnąć po odpowiedni preparat. Gdy natomiast zauważysz pajęczyny na spodniej części liści, oznacza to, że fitonia została zaatakowana przez przędziorki. W ich pozbyciu się pomogą np. specjalne pałeczki na szkodniki.
Fitonia – cena
W zależności od gatunku oraz rozmiaru rośliny, jej cena będzie inna. Na przykład fitonia kwiat mini to koszt około 15 złotych. Jeśli podoba ci się kilka gatunków tej rośliny i nie możesz zdecydować się na jeden z nich, warto poszukać oferty, dzięki której otrzymasz zestaw fitonii. Mix fitonii prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli wybierzesz te w nietypowych dla roślin doniczkowych kolorach. Fitonia, mimo że jest nieco wymagająca w uprawie, prezentuje się wyjątkowo dekoracyjnie. To jeden powodów, dla którego warto podjąć się trudu jej pielęgnacji. Najważniejsze w hodowli tej rośliny jest to, aby zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Wtedy masz większą pewność, że nie będzie chorowała i pozostanie w twoim domu przez długi czas.