Żywe kamienie w naturze występują w Republice Południowej Afryki. Gatunek ten przyjmuje kształt czegoś podobnego w swoim otoczeniu, w celu zmylenia przeciwnika. Ten wygląd ma zapewnić lithopsom nietykalność, gdyż stają się wówczas niewidoczne dla zwierząt, które stanowią dla nich zagrożenie. Lithops często uznawany jest za roślinę szczęścia. Jeśli więc chcesz przyciągnąć nieco pozytywnej energii, pomyśl nad zakupem ten niezwykłej rośliny!
Skąd świat się dowiedział o żywych kamieniach?
Żywe kamienie są roślinnym fenomenem odkrytym względnie niedawno. W 1811 roku William John Burchel, znany badacz i odkrywca, chciał podnieść ciekawie wyglądający kamyk, który ku jego zaskoczeniu okazał się żyjącą istotą. Obecnie lithopsy stają się bardzo popularne ze względu na łatwość w pielęgnacji, niesamowity wygląd i wiarę w to, że mogą przynosić szczęście!
Czym są i jak wyglądają rosnące kamienie?
Żywe kamienie to rodzaj sukulentów z rodziny przypołudnikowatych. Naukowcy obecnie znają około 40 różnych gatunków, kilka najciekawszych zostanie później opisanych. Lithopsy nie posiadają łodygi. Dwa grube mięsiste owalne liście są niemal całkowicie złączone ze sobą, dzieli je drobna szczelinka, z której może wyrosnąć kwiat. Rosnące kamienie mają różną fakturę, kolory i kształt. Często łączą się ze sobą, tworząc uroczy żywy skalny ogródek. Ich ciekawy kształt, poza ochroną przed roślinożercami, pozwala na magazynowanie dużej ilości wody!
Żywe kamienie – jak dbać?
Dbanie o kwiaty kamienie nie jest trudne, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Odtworzenie afrykańskich warunków w mieszkaniu w Polsce nie jest oczywiście całkowicie możliwe, jednak im dokładniej je odwzorujesz, tym lepiej żywe kamienie szczęścia będą się u ciebie czuć. Rośliny te potrzebują zróżnicowanych warunków w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu rozwoju się znajdują. Stąd inaczej należy o nie dbać porą jesienno-zimową, a inaczej wiosenno-letnią.
Żywe kamienie – uprawa, czego potrzebuje lithops?
Lithopsy będą się najlepiej czuły na gorących południowych oknach. Ich stanowisko musi być mocno nasłonecznione, w przeciwnym razie będą wyglądać nieciekawie. Ich kolor zblednie, a kształt stanie się dziwnie zdeformowany. W uprawie żywych kamieni należy pamiętać o zapewnieniu im wysokiej temperatury latem, około 20 stopni Celsjusza, a nieco chłodniejszej, nieprzekraczającej 15 stopni Celsjusza, zimą. Lithopsy dobrze się czują w wentylowanych pomieszczeniach, natomiast źle reagują na przeciągi. O tym również warto pamiętać, podczas układania dla nich stanowiska.
Żywe kamienie – w jakim podłożu czują się najlepiej?
Żywy kamień nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Życie w trudnych warunkach oduczyło go kapryśności. Sprawdzi się tutaj podłoże, które będzie przepuszczalne i porowate, żeby woda nie zatrzymywała się na długo w ziemi. Warto dosypać na dno donicy warstwę żwiru. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie drenażu, który uchroni nasz sukulent przed gniciem.
Jak często podlewać żywe kamienie?
Podlewanie żywych kamieni zależy od ich fazy rozwojowej. Rozpoczyna się ona wiosną, wtedy pojawiają się nowe listki, które wyrastają na starej, zeszłorocznej parze. W tym momencie podlewanie nie może być zbyt obfite (roślina czerpie jeszcze wodę z zapasów starych liści, nadmiar może skutkować przelaniem i gniciem sukulenta). Kiedy liście się wykształcą, należy podlewać roślinę częściej. Ale uwaga! To sukulent, który źle znosi zalania! Wchłonięcie zbyt dużej ilości płynu może spowodować pęknięcie tkanek liścia. Podlewaj go tylko wtedy, kiedy podłoże przeschło. W czerwcu zaprzestań nawadniania żywych kamieni. Przerwa ta będzie trwała aż do końca sierpnia.
Jak podlewać lithopsy po letniej przerwie?
Pod koniec sierpnia należy wznowić podlewanie. Jest to czas kwitnienia i wtedy zadbaj o to, żeby ziemia w doniczce lithopsów nie przeschła za bardzo. Kiedy nastąpi przekwitnięcie, to należy znowu przestać podlewać roślinę i czekać do wznowienia cyklu, czyli aż do wiosny. Oznacza to, że od listopada do marca trzeba dać żywym kamieniom czas na odpoczynek!
Żywe kamienie – kiedy nam zakwitną?
Kwiaty jak najbardziej mogą się pojawić na żywych kamieniach. Dzieje się to jesienią, kiedy liście otwierają się i ze szczelin wyrastają kwiaty ozdobne. Zazwyczaj są one białe lub żółte. Kwiaty są nietrwałe, ale za to duże, a co za tym idzie – niezwykle dekoracyjne. Kwiaty wyrastające z kamieni wyglądają niesamowicie! Pachną one migdałami, co również można uznać za atut. Pamiętaj, że żywe kamienie potrzebują ok. trzech lat od wysiania, żeby posiadały zdolność kwitnienia.
Które lithopsy zakwitną na biało?
Jeśli zależy ci na białych kwiatach, to te żywe kamienie są odpowiednie dla ciebie: Lithops karasmontana, Lithops marmorata, Lithops salicola.
Które lithopsy zakwitną nam na żółto?
Na żółto zakwitną następujące żywe kamienie: Lithops bromfieldi, Lithops helmutti, Lithops liesliei.
Żywe kamienie – jak je rozmnożyć?
Żywe kamienie najlepiej jest rozmnożyć z nasion. Odpowiedni czas na wysiew to okres od marca do czerwca. Lithopsy należy umieścić na wilgotnym podłożu (sprawdzi się tutaj ziemia do kaktusów) i przykryć całość folią. Temperatura powinna wynosić ponad 20 stopni Celsjusza. Na pierwsze kiełki nie trzeba długo czekać! Po kilku miesiącach można im sprawić nowy dom.
Poza wysiewem nasion można pokusić się o rozmnożenie żywych kamieni z bocznych odrostów. Kiedy te podrosną, możesz włożyć je do osobnej doniczki.
Żywe kamienie – czy trzeba je przesadzać?
Lithopsy lubią towarzystwo innych roślin, dlatego przesadzanie następuje dopiero wtedy, kiedy te przestają się razem ze sobą mieścić. Można robić to przez cały rok, ale najlepszy moment to wczesna wiosna. Uważaj na delikatne korzenie żywych kamieni! Ważne jest, żeby tuż po przesadzeniu nie podlewać rośliny przez kilka dni. Nie wymaga ona częstego zmieniania podłoża, może to następować co jakieś 4 lata. Wtedy świeża ziemia bez żadnego nawozu w zupełności wystarczy!
Najciekawsze gatunki wśród żywych kamieni
Prawdopodobnie jest jeszcze wiele niepoznanych przez ludzi lithopsów. Na chwilę obecną na szczególną uwagę zasługuje lithops karasmontana, który wygląda nieco jak ludzki mózg i kwitnie na biało. Lithops dorotheae ma przepiękne żółte kwiaty, a Lithops otzeniana przypomina żółwią skorupę. Wszystkie żywe kamienie różnią się od siebie jeszcze w zależności od odmiany – to od niej zależy ubarwienie i kształt rośliny. Pielęgnacja tego rodzaju roślin bez względu na gatunek wygląda praktycznie tak samo.
W Polsce najczęściej dostępne są mieszanki odmianowe. Oznacza to, że nie otrzymasz wyszczególnionego gatunku, ale kilka różnych. Jeśli zależy ci na konkretnym, musisz poszukać specjalnego miejsca lub hodowcy danego gatunku.
Żywe kamienie – w jakiej cenie?
W jakiej cenie zdobędziesz te niesamowite sukulenty? Sadzonki lithopsów nie są drogie. Za kilka sztuk (od trzech do pięciu) zapłacisz kilkanaście złotych. Poza tym możesz zaopatrzyć się w nasiona za około 6 złotych i wysiać żywe kamienie samemu! Potrwa to dłużej, ale jeśli lubisz mieć satysfakcję z wyhodowania czegoś od zera, jest to opcja idealna dla ciebie! Pamiętaj, że rośliny te nabywają zdolności kwitnienia dopiero po trzech latach od wysiania. Jeśli zależy ci, żeby twoje kamienie szczęścia kwitły szybko, zainwestuj w dorosłe i rozrośnięte sukulenty.
Żywe kamienie – choroby i dolegliwości
Lithopsy, jak wszystkie rośliny, mogą czasem zachorować. Często spowodowane jest to nieodpowiednią pielęgnacją, m.in. nadmiernym podlewaniem. W wyniku tego dochodzi do gnicia lub pękania liści. W pierwszej kolejności należy spróbować zmienić pielęgnację, a jeśli rozwiązanie to okaże się niewystarczające, należy wprowadzić produkty grzybobójcze. Problemem mogą też być mszyce i przędziorki, dlatego trzeba obserwować, czy żywym kamieniom nic nie dolega. Jeśli zaobserwujesz niepokojące zmiany, zastosuj odpowiednie specyfiki szkodnikobójcze, które można dostać w każdym sklepie zoologicznym.
Lithops, czyli żywe kamienie – podsumowanie informacji
Żywe kamienie to sukulenty, które potrzebują niewiele wody i jeszcze mniej wilgoci. Gatunek ten preferuje suche powietrze. Co więcej, Lithopsy nie znoszą opryskiwania i zraszania i może to doprowadzić do gnicia i pękania ozdobnych liści. Jeśli zapewnisz im odpowiednią pielęgnację i ciepło w letnich miesiącach, to zaobserwować możesz piękne kwiaty pachnące migdałami! Pamiętaj, że zdolność kwitnienia posiadają okazy, które mają co najmniej 3 lata. Powodzenia w hodowli lithopsów!