Jesień w ogrodzie to nie tylko czas przygotowań do zimy. To również moment zbioru i siewu. Sprawdź koniecznie, co warto robić w ogrodzie jesienią!
Jesień w ogrodzie to czas, w którym rośliny powoli przygotowywane są do zimowego spoczynku. Opadające liście drzew to kolejny powód, dlaczego ten okres jest dla wielu ogrodników bardzo pracowity. Z tego poradnika dowiesz się, jakie prace zwieńczają sezon!
Jesień w ogrodzie, czyli porządki
Obraz polskiej złotej jesieni jest niezwykły. Drzewa ozdobione są wówczas liśćmi w różnych barwach. Gdzieniegdzie widać jeszcze ostatki zieleni, która stopniowo zmienia się w odcienie koloru żółtego, pomarańczowego i czerwieni. Powoli jednak drzewa tracą listowie, które koniecznie trzeba posprzątać z trawnika. Powód jest prosty – nagromadzone liście w połączeniu z opadami deszczu tworzą papkę, która później gnije. To sprawia, że wiosną na trawniku pojawiają się nieestetyczne dziury, a w naszym ogrodzie mogą występować choroby grzybowe. Dlatego też grabienie liści jest podstawą jesiennych porządków na zewnątrz budynku.
Usuwamy stare rośliny i owoce
Sprzątając ogród z liści, warto również regularnie pozbywać się porażonych i niedorozwiniętych owoców, a także starych i wyschniętych roślin na rabatach. Dzięki takiemu postępowaniu również zapobiegamy chorobom roślin, ale też przygotowujemy sobie przestrzeń na kolejny sezon.
Co przycinać jesienią?
W czasie jesieni możemy zadbać o prawidłowy wzrost roślin w kolejnych sezonach poprzez ich przycinanie. Do takich roślin należy róża parkowa i pnąca, lawenda, agrest, porzeczka, malina. Nie należy przycinać roślin wrażliwych i dopiero co posadzonych krzewów i drzew zimozielonych, w tym iglaków.
Ogród jesienią: zabezpieczamy wrażliwe rośliny
Kolejny etap przygotowań do zimy to zabezpieczenie wrażliwych roślin przed mrozem. Warto więc sprawdzić, które z posiadanych przez nas kwiatów i krzewów wymagają okrycia ochronną agrowłókniną. Rośliny, które nie zimują w gruncie, należy wykopać i umieścić w pomieszczeniach, w których panuje odpowiednia temperatura dla zimowego spoczynku.
Co siać jesienią?
Dla zapalonych ogrodników jesień często bywa dość smutnym czasem, ponieważ trzeba na jakiś czas pożegnać się z uprawami. Jednak czy na pewno? Jak się okazuje, nie do końca. Jest bowiem wiele roślin, które można siać właśnie jesienią, a niektóre z nich nawet zimą. Wówczas plony w kolejnym roku pojawiają się znacznie szybciej, dzięki czemu na naszych stołach przez niemal cały rok będą królowały pyszne i zdrowe warzywka. Oto kilka przykładów, co możemy posadzić w ogrodzie jesienią:
- marchew;
- pietruszka;
- chrzan;
- czosnek;
- cebula;
- rzodkiewka;
- kopr.
Odwiedzając sklep ogrodniczy, pamiętaj, by zakupić nasiona tych odmian roślin, które przeznaczone są właśnie do jesiennego siewu. Warto stosować się do terminów podanych przez producenta. Jeżeli zima zapowiada się dość intensywnie, należy przykryć grządki słomą lub agrowłókniną.
Co sadzić jesienią na rabatach ozdobnych?
Podczas jesieni można też sadzić kwiaty, które wiosną będą cieszyły oczy domowników. Wówczas sadzimy niektóre rośliny cebulowe:
- szafirki;
- narcyzy;
- tulipany;
- naparstnice;
- puszkinie;
- lilie;
- kosaćce cebulowe;
- przebiśniegi;
- krokusy.
O tej porze roku można też posadzić byliny:
Jesień to również ostatni moment na posadzenie żywotników, świerków, cisów, berberysów, wrzosów, bukszpanu, malin, agrestu, porzeczek, borówek, jabłoni i grusz.
Ogród jesienią – czas na zbiory!
Jesień to czas niezwykłej obfitości. To właśnie wtedy zbieramy jabłka, gruszki, orzechy włoskie i laskowe. Na rabatach warzywnych pojawiają się dojrzałe marchewki, pietruszki, seler, buraki. Zazwyczaj trudno od razu wykorzystać wszystkie zebrane warzywa i owoce, dlatego warto pomyśleć o przygotowaniu pysznych przetworów. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrową żywnością jeszcze w czasie zimy. Jesień to również ostatni moment na zbiór różnego rodzaju ziół. Te z kolei można suszyć lub mrozić, by dodawać je do posiłków później.
Jesień w ogrodzie: zabezpieczamy narzędzia i dekoracje
W ciepłe i suche jesienne dni warto zabezpieczyć drewniane elementy ogrodu, takie jak płoty, drabinki, taras. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ujemne temperatury i obfite opady nie spowodują zniszczeń. Powoli zaczynamy chować donice i delikatne ozdoby ogrodowe. Mróz może bowiem doprowadzić do uszkodzenia ceramiki. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu narzędzi ogrodowych. Należy dokładnie je wyczyścić i schować w składziku.
Koszenie trawnika jesienią
Nastanie jesieni nie oznacza, że koszenie mamy już za sobą. Wielu ogrodników zadaje sobie pytanie, kiedy skosić trawę po raz ostatni. Odpowiedź brzmi: trawę kosimy tak długo, jak to konieczne. Wiele zależy od panującej pogody, dlatego trudno przewidzieć dokładny termin ostatniego koszenia trawnika.
Ogród jesienią – aranżacja
Własny ogród to nie tylko praca, ale również przyjemność. Warto o tym pamiętać nawet w czasie jesieni. W końcu jest to czas ostatnich posiadówek pod chmurką. Można łatwo zadbać o to, by ogród pięknie się wtedy prezentował. Ustawienie donic z jesiennymi kwiatami, dyniowe aranżacje i klimatyczne dodatki z pewnością uprzyjemnią ostatni w roku wypoczynek na tarasie. W Internecie można znaleźć wiele tego typu inspiracji, szczególnie w dobie tak chętnie wykorzystywanych mediów społecznościowych.