Poznaj najbardziej trujące grzyby
Chodzenie na grzyby to nie lada przyjemność. Niestety trzeba się dobrze na nich znać, ponieważ niektóre gatunki bywają trujące i mogą zagrozić Twojemu życiu i zdrowiu. Jakie grzyby są najbardziej trujące? W tym artykule przedstawimy najbardziej niebezpieczne.
Muchomor sromotnikowy
Jest to jeden z najbardziej śmiercionośnych grzybów w naszym rejonie. Można go określić jako najbardziej toksyczny organizm, jaki znaleźć można w naszym kraju. Nie wyróżnia się on tak, jak muchomor czerwony. Można go pomylić z jadalnymi gatunkami grzybów, np. z gąską zielonką i gołąbkiem zielonawym.
Organizm ludzki nie ma zdolności rozkładania toksyn zawartych w muchomorze sromotnikowym. Toksyny te są niestety odporne na wyższe temperatury. Wystarczy zaledwie jeden grzyb, by zatruć całą rodzinę. Nawet połowa zatruć tym gatunkiem kończy się śmiercią.
W mniej więcej 6-12 godzin po zjedzeniu muchomora sromotnikowego pojawiają się objawy zatrucia, takie jak bóle brzucha, wymioty czy biegunka. Następuje poważne odwodnienie. Uszkadzają się wątroba, nerki oraz układ nerwowy.
Co ciekawe, wiele gatunków, takich jak muchy czy ślimaki, jest odpornych na jad tego muchomora.
Muchomor plamisty
Ten grzyb zwany jest też muchomorem pstrokatym. Wykazuje silnie trujące działanie. Znajdują się w nim te same substancje, co w muchomorze czerwonym, ale w większym natężeniu. Ten gatunek występuje często w naszym kraju. Można go spotkać przede wszystkim w lasach liściastych, czasem też w iglastych.
Owocnik tego grzyba osiąga średnicę od 4 do nawet 12 cm. Jest koloru brązowego, brunatnego lub brązowoszarego. Jego pokrywa pokryta jest regularnie rozmieszczonymi jasnymi łatkami (które mogą czasem pod wpływem deszczu zniknąć).
Ten muchomor zawiera substancje, które silnie oddziałują na układ nerwowy człowieka. Dochodzi do bardzo niebezpiecznego zaburzenia funkcji mózgu. W przypadku zatrucia należy jak najszybciej opróżnić żołądek i wezwać lekarza.
Muchomor jadowity
Ten muchomor na szczęście rzadko występuje w Polsce. Jeśli już, można go znaleźć w górskich lasach iglastych, rzadziej w innych typach lasów. Można go bez wątpienia nazwać jednym z najniebezpieczniejszych grzybów na Ziemi.
Po 4–9 godzinach od spożycia muchomora jadowitego następują problemy żołądkowo-jelitowe. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Zjedzenie tego grzyba skutkuje koniec końców uszkodzeniem wątroby i nerek. Może to doprowadzić do śmierci.
Muchomor czerwony
To bardzo znany wszystkim typ muchomora. Jego charakterystyczny czerwony kapelusz upstrzony białymi plamkami cieszy oko. Można go spotkać w polskich lasach od lipca do listopada. Występuje we wszystkich typach lasów, a więc iglastym, liściastym i mieszanym.
Ten grzyb zawiera oczywiście substancje toksyczne i należy go omijać szerokim łukiem. Ciekawostką jest fakt, że starożytne plemiona przypisywały temu grzybowi właściwości magiczne i wykorzystywały sok z muchomora do różnych rytuałów, jako że miał psychoaktywne właściwości. Wywar z muchomora wywoływał halucynacje.
Biały trzon muchomora o walcowatym kształcie dorasta do ok. 15 cm. Na szczęście muchomor czerwony jest tak charakterystyczny, że nawet niezbyt biegli grzybiarze nie pomylą go z żadnym innym grzybem.
Zatrucie muchomorem czerwonym daje się we znaki już od pół godziny do dwóch godzin po spożyciu. Objawia się ono m.in. bólem brzucha, zawrotami głowy i zmęczeniem. Pod wpływem substancji zawartych w muchomorze osoba, która go spożyła, zapada w bardzo głęboki sen, który może przerodzić się w śpiączkę. W skrajnych przypadkach trucizna zawarta w tych grzybach powoduje uszkodzenie mózgu i śmierć.
Podsumowanie
W tym artykule wymieniliśmy tylko cztery gatunki grzybów trujących, choć musisz wiedzieć, że jest ich całe mnóstwo. Inne gatunki trujące to m.in. zasłonak rudawy, czubajeczka brązowoczerwonawa czy hełmówka obrzeżona. Wybierając się na grzybobranie, trzeba mieć bardzo dobrą znajomość wszystkich trujących grzybów, by nie doprowadzić do zatrucia siebie i swojej rodziny.