Co należy wiedzieć przed zbiorem?
W Polsce występuje ponad 3500 tysiąca gatunków grzybów, z czego ponad 1400 to odmiany jadalne. Pomyłki podczas zbiorów zdarzają się nierzadko, szczególnie u początkujących grzybiarzy. Czubajka kania to grzyb blaszkowy, który występuje powszechnie na terenie całego kraju. Jego wygląd jest dość charakterystyczny, wyróżnia się on bowiem dużym, szaro-brązowym kapeluszem oraz smukłym ogonkiem.
Młode osobniki przed rozwinięciem kapelusza znaczenie różnią się od postaci dorosłej. Grzyb potrafi osiągnąć znaczne rozmiary. Na zbiory warto wybrać się późnym latem oraz jesienią. Ryzyko pomyłki z muchomorem sromotnikowym jest bardzo duże, szczególnie u początkujących zbieraczy, również z tego powodu, że oba gatunki występują na podobnych niszach. Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?
Na jakie cechy należy zwrócić uwagę, kiedy znajdziemy kanię?
- Obecność ruchomego pierścienia na ogonie grzyba, kilka centymetrów poniżej kapelusza – muchomor sromotnikowy ma w tym miejscu falbankę, która po dotknięciu odpada;
- Rodzaj nasady, osadzenia grzyba w ziemi – kania ma jajowate zakończenie ogona, mocno osadzone w ziemi, natomiast muchomor sromotnikowy ma w tym miejscu pochewkę;
- Barwa kapelusza – kania ma lekko chropowaty, beżowy kapelusz z brązowymi plamkami, natomiast u muchomora jest on gładki, w białym, lekko oliwkowozielonym kolorze.
W szczególności należy uważać na młode osobniki, ponieważ różnice mogą być mniej wyraźne i wówczas łatwiej o pomyłkę.