Hodowla grzybów w domu to ciekawe rozwiązanie. Docenią je w szczególności zwolennicy wyjątkowego aromatu grzybów, który nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku. Niestety uprawa owocników nie jest prosta, a jej rezultaty nie zawsze są zadowalające. Aby zwiększyć szansę na zbiory, trzeba zwracać uwagę na potrzeby grzybów. Kluczowe jest zapewnienie otoczenia przypominającego warunki naturalne. Sprawdź, jak wygląda domowa hodowla grzybów leśnych.
Domowa uprawa grzybów – jak wyhodować grzyby jadalne?
Grzyby jadalne można hodować w domu lub w ogródku. Dzięki temu ich smak i aromat są na wyciągnięcie ręki – w każdej chwili. Pieczarki nie potrzebują światła, więc bez problemu można przechowywać je w piwnicy. Grzybnia prawdziwków (prosto z lasu lub ze sklepu ogrodniczego) powinna być nasadzana w okresie kwiecień-październik. Grzyby leśne najlepiej rozwijają się w otoczeniu określonych drzew liściastych i iglastych. Znaczenie ma także duża ilość torfu oraz właściwe proporcje substratu z mikoryzą.
Nasadzanie grzybów jest banalnie proste. W wybranych miejscach wykopujemy dołki odsłaniające korzonki drzew. Dzięki temu formowanie mikoryzy jest szybsze. Do przygotowanych dołków wsypujemy substrat, a następnie zasypujemy go warstwą ziemi. Takie grzybnie mogą owocować przez 3-4 lata – w ciągu roku produkują nawet kilkanaście grzybów.
Rodzaje grzybni
Sposobów na grzybnię jest całkiem sporo. Najbardziej oczywisty to przyniesienie grzybni z jej naturalnego otoczenia, czyli z lasu. Można też zamówić gotowy zestaw do uprawy ze sklepu ogrodniczego. Są też dostępne w postaci ziaren i kołków. Albo spróbować wyhodować grzybnię na własną rękę. Jest to czasochłonny proces obarczony dużym ryzykiem niepowodzenia, ale wciąż jest to możliwe.
Aby stworzyć przydomową grzybnię, wystarczy wyrzucać w wybranym miejscu obierki po grzybobraniu i nienadające się do zjedzenia kapelusze i trzonki grzybów. Po pewnym czasie ziemia wchłonie pochodzące z nich substancje organiczne i stanie się bardziej próchnicza.
Grzyby hodowlane – warunki uprawy
Warunki idealne dla hodowli grzybów leśnych to duża wilgotność powietrza, brak bezpośrednich promieni słonecznych i podłoże z grzybnią. Ważne, aby w bliskim otoczeniu znajdowały się drzewa iglaste i liściaste, które wchodzą z grzybami w symbiozę.
Najlepsze miejsce na uprawę jest osłonięte przed słońcem. W razie potrzeby można je dodatkowo zacienić. W wykopane dołki wsypuje się podłoże przerośnięte grzybnią i zarodniki. Co ważne, wierzchnia warstwa gleby powinna pochodzić z lasu. Grzybnie umieszczamy z kolei w gotowym podłożu: ziemi ogrodniczej wymieszanej z torfem. Tak przygotowane miejsce zakopujemy ziemią (około 3 cm). Leśne grzyby nie potrzebują nawozów – można je podlewać, jeśli przez kilka dni z rzędu nie było opadów.
W zależności od tego, jakie grzyby uprawiamy we własnej hodowli, mogą one odżywiać się na kilka sposobów. Jest to:
- mikoryza,
- martwa materia organiczna (słoma, kora);
- pniaki drzew.
Jedne grzyby możemy uprawiać w doniczce (pieczarki, shiitake) ograniczając dostęp do światła. Inne potrzebują świeżego powietrza i warunków maksymalnie przypominających leśne otoczenie. Ciekawym przypadkiem są boczniaki. Często można spotkać je na osłabionym, ściętym drzewie, z którego czerpią substancje odżywcze niezbędne do wzrostu grzybów. To dlatego, jeśli planujemy pozbyć się z trawnika czy ogródka pozostałych po wycince pni, można wykorzystać w tym celu grzybnię boczniaka.
Boczniaki, shiitake, borowiki – które grzyby urosną w domu?
Hodowla grzybów w domu to dostęp do świeżych owocników bez względu na sezonowość czy ograniczoną dostępność. Doniczka z grzybami może znaleźć się w samym domu, ale też w ogródku, na strychu, w garażu albo w piwnicy.
Najłatwiejsze w uprawie, a zarazem najpopularniejsze grzyby hodowlane to pieczarki, boczniaki ostrygowate oraz grzybki shiitake. Jeden balot pieczarek to nawet 4 do 5 kilogramów grzybów! Zdarza się też uprawa łuskowiaka nameko. Jeśli planujemy hodowlę jadalnych grzybów leśnych, świetnie nadają się do tego:
- pieprznik zwyczajny (kurki);
- kanie;
- borowik szlachetny (prawdziwki);
- podgrzybki;
- maślaki;
- koźlarz czerwony.
Jak szybko rosną grzyby w domu?
Wszystko zależy od tego, czy przygotowano odpowiednie warunki uprawy. Znaczenie ma też gatunek grzybów, na jaki się zdecydowaliśmy. Łatwe w uprawie pieczarki mogą pokazywać się już po 2-3 tygodniach (około 20 dniach). Leśne grzyby potrzebują nawet do kilku miesięcy, a pierwsze zbiory kurek możliwe są dopiero po 2-3 latach.
Gdy grzybnia zaakceptuje warunki otoczenia, nowe grzybki pojawiają się co kilka do kilkunastu dni.
Hodowla grzybów w domu, czyli grzybobranie tuż pod nosem
Samodzielnie wyhodowane grzyby to prawdziwy powód do dumy. Taka uprawa wymaga przygotowania terenu, tak aby sztucznie odwzorować warunki panujące w naturze. Zanim jednak podejmiemy się tego zadania, trzeba wiedzieć, które grzyby można hodować w domu, a które w ogrodzie.
Własna uprawa grzybów w domu to przede wszystkim boczniaki, pieczarki, grzybki shiitake i nameko. Te pierwsze w naturze okupują ścięte lub osłabione drzewa, więc można też wykorzystać ich zwyczaje do oczyszczenia terenu z pozostałych pni. Wszystkie z nich preferują zacienione, chronione przed wiatrem i wilgotne stanowiska. Dzięki temu można z powodzeniem przygotować doniczki z grzybnią i założyć swoją plantację w garażu lub piwnicy.
Jeśli liczymy na grzyby leśne, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce w przydomowym ogrodzie. Gatunki kapeluszowe wyrastają w sąsiedztwie określonych drzew liściastych (na przykład brzozy, dęby, sosny i buki) oraz iglastych (sosny, świerki). Ważna jest gleba (wilgotna i przepuszczalna) bogata w organiczne składniki odżywcze pochodzące z rozkładu liści i igieł.
Jeśli poznamy optymalne warunki do wzrostu grzybów i zapewnimy je w swojej uprawie, hodowla może być alternatywą dla prawdziwego grzybobrania. Zbierając własnoręcznie wyhodowane grzybki nie musimy obawiać się, że pomylimy grzyby jadalne z niejadalnymi. Problemem nie jest też ich sezonowość ani ograniczony obszar pozyskiwania. Dlaczego warto hodować grzyby w domu? Domowa uprawa grzybów to przede wszystkim swobodny dostęp do świeżych owocników.