Haworthia attenuata jest niewielką byliną o lancetowatych liściach dorastających do 6 centymetrów wysokości. Przypomina nieco aloes i należy też do tej samej rodziny – złotogłowowatych. Nie jest w stanie jednak osiągnąć tak dużych rozmiarów, jak on. Haworsja wąskolistna pięknie prezentuje się w małych, prostych doniczkach. Sama jest bardzo ozdobna, dlatego nie warto wkładać jej do zbyt krzykliwej donicy. Może to odwrócić uwagę od jej naturalnego piękna. Jak zaś wydobyć te walory estetyczne i zadbać o roślinę? Na to pytanie odpowiadamy w artykule. Czytaj już teraz!
Haworsja – charakterystyka rodzaju
Haworsja wąskolistna jest przedstawicielką rodzaju, który obejmuje około 160 gatunków podobnie wyglądających roślin. Haworsje (zwane także haworcjami) występują naturalnie w Afryce Południowej. Jednak rośliny bardzo często trafiają na półki sklepów ogrodniczych i w efekcie do mieszkań. Wszystkie haworsje:
- wyróżniają się grubymi, mięsistymi liśćmi;
- liście te najczęściej mają zielony kolor i ozdobione są białymi naroślami, które tworzą na nich kropki lub linie;
- liście tworzą rozetki, ale ich kształt i rozmiar zależy już od konkretnego gatunku i odmiany.
Kwiaty haworsji wyrastają na dłuższych łodyżkach, ale są zazwyczaj dość niepozorne i dlatego większość jej posiadaczy decyduje się na ich usuwanie.
Haworsja wąskolistna i jej kuzynki
Oprócz najpopularniejszej haworsji wąskolistnej do tego rodzaju należą m.in.:
- haworsja pasiasta (Haworthia fasciata);
- haworsja limifolia (Haworthia limifolia);
- haworsja Reinwardtii (Haworthiopsis reinwardtii);
- haworsja Coopera (Haworthia cooperi).
Te gatunki dzielą się jeszcze na konkretne odmiany, ale ich wymagania w uprawie są podobne.
Haworsja wąskolistna – stanowisko i wymagania
Haworsja wąskolistna najlepiej rozwija się w jasnym miejscu, które nie jest jednak wystawione bezpośrednio na słońce.
- Dobra dla haworsji jest ekspozycja wschodnia.
- Roślina lubi ciepłe mieszkania, w których temperatura wiosną i latem nie spada poniżej 22°C.
Podłoże dla haworsji wąskolistnej
Idealne podłoże dla takich sukulentów jest lekkie i mocno przepuszczalne. Powinno składać się w mniej więcej w równych proporcjach:
- ze żwiru;
- z keramzytu;
- z piasku kwarcowego;
- z perlitu i ziemi kompostowej;
- dodatku długo działającego nawozu.
Odczyn pH gleby powinien mieścić się między 5,5 a 6,5. Na szczęście, nie ma potrzeby samodzielnego komponowania tej mieszanki. W sklepach dostępne są specjalistyczne podłoża do kaktusów i sukulentów, które dla opisywanej rośliny sprawdzi się idealnie.
Haworsja wąskolistna – uprawa i pielęgnacja
Uprawa haworsji wąskolistnej to jeden z najlżejszych obowiązków domowego ogrodnika. Wystarczy zadbać o jej podlewanie i nawożenie, a obie te czynności wykonuje się z dużym umiarem.
Podlewanie haworsji wąskolistnej
Nawadnianie haworsji nie musi być bardzo częste. Łatwiej doprowadzić do przegnicia rośliny z powodu zbyt dużej ilości wody niż do jej wyschnięcia. Warto zatem poczekać, aż podłoże rośliny przeschnie. Jeśli haworsja ma odpowiednio przepuszczalne podłoże, wówczas po podlaniu nadmiar wody zgromadzi się na podstawce. Należy ją wtedy wylać, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. O haworsji można zapomnieć nawet na miesiąc i zazwyczaj nic złego się jej nie stanie. Pamiętaj, że zwłaszcza zimą podlewanie haworsji wąskolistnej powinno być mocno ograniczone.
Nawożenie haworsji wąskolistnej
Podobnie jak podlewanie, nawożenie tej rośliny nie jest czynnością, o której musisz pamiętać na co dzień. Do zasilania używaj specjalnego preparatu do kaktusów i sukulentów, w dawce i odstępach podanych na opakowaniu. Rób to jednak wyłącznie w okresie wegetacyjnym, ponieważ jesienią i zimą haworsji nie należy w ogóle nawozić.
Haworsja wąskolistna – przesadzanie i rozmnażanie
Ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym dla haworsji jest jej przesadzanie. Rośnie powoli, dlatego nie trzeba robić tego często. Wypuszcza jednak boczne odrosty, które przez entuzjastów roślin doniczkowych nazywane są pieszczotliwie „dziećmi”. Te roślinki można podczas przesadzania oddzielić od macierzystego okazu i posadzić w nowych, malutkich doniczkach. Jeśli chcesz, możesz się nimi podzielić lub je sprzedać. Roślinę razem z przyrostami można też przesadzić w całości do większej doniczki, uzyskując w ten sposób gęstszą kępę haworsji wąskolistnej. Najlepiej wówczas poczekać na wiosnę, pamiętając o odpowiednim podłożu w nowych doniczkach.
Haworsja wąskolistna jest bardzo łatwa w uprawie, a w okresie zimowym można nawet o niej zapomnieć. Nie pozwoli jednak na to jej piękny wygląd, który zwraca uwagę miłośników roślin i nie tylko.