Grubosz drzewiasty jest sukulentem. Charakterystyczne dla niego są gruby i niski pień z korą o zielonej barwie. Widoczne są na niej miejsca po opadniętych liściach. Dowiedz się więcej o uprawie tej atrakcyjnie wyglądającej rośliny.
Grubosz drzewiasty pochodzi z Afryki Południowej
Ta roślina naturalnie rośnie tylko w jednym miejscu – na terenach Afryki Południowej w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Tam potrafi osiągnąć nawet do 4 metrów wysokości. Natomiast w warunkach domowych nie rośnie wyżej niż na 1 metr. Grubosz rośnie bardzo wolno, ale jednak systematycznie się powiększa. Grubosz drzewiasty (z łac. Crassula arborescens) często jest mylony z gruboszem owalnym (Crassula ovata), czyli drzewkiem szczęścia.
Grubosz drzewiasty – jakie miejsce będzie dla niego najlepsze?
Grubosza drzewiastego najlepiej jest postawić w miejscu, które jest jasne, ale trzeba unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Z tego też powodu bardzo dobrze będzie usytuować go na parapecie okna wychodzącego na wschód lub zachód. Idealnym podłożem dla grubosza będzie to piaszczyste, które pomoże zapobiec gniciu rośliny. Grubosz drzewiasty lubi temperaturę pokojową, ale w czasie zimy dobrze jest mu zapewnić od 15 do 18 stopni Celsjusza. Jest on sukulentem, a więc nie potrzebuje dużej ilości wody. W zupełności wystarczy mu podlewanie nie częściej niż dwa razy na miesiąc.
Grubosz drzewiasty – przycinanie jest czasami konieczne
Gałęzie grubosza, który rośnie w środowisku naturalnym, łamią się same. Uprawiając go w domu, musisz mu w tym pomóc. Dzięki przycinaniu rośliny możesz ją ładnie uformować. W ten sposób grubosz drzewiasty może wyglądać jak drzewko bonsai. Poza tym jest to świetny sposób na zagęszczenie okazu. Grubosza rozmnaża się na wiosnę, używając w tym celu liści lub fragmentu gałązki. Jeśli z kolei chodzi o przesadzanie tej rośliny, to zaleca się do tego przystępować, gdy korzenie wyraźnie przestają mieścić się w donicy. Następuje to średnio raz na 2–3 lata.
Grubosz drzewiasty – właściwości lecznicze rośliny
Piękny wygląd to nie jedyny powód, dla którego warto mieć w domu grubosza drzewiastego. Ta roślina posiada również właściwości lecznicze – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Grubosz pomoże ci w takich problemach, jak:
- opryszczka – wystarczy nanieść na nią odrobinę soku z grubosza;
- skaleczenia – trzeba na nich umieścić papkę zrobioną z liści, po czym zakryć bandażem; taki opatrunek należy zmieniać co kilka godzin;
- wrzody żołądka – to schorzenie, które wyleczysz, żując każdego ranka liść grubosza;
- ugryzienia owadów – podrażnione miejsca trzeba posmarować sokiem z tej rośliny, a złagodzi on pieczenie i zmniejszy obrzęk.
Grubosz drzewiasty – choroby, które mogą go zaatakować
Grubosze narażone są na działanie szkodników. Które z nich są najpopularniejsze? Będą to na pewno wełnowce. Są to szkodniki łatwe do zauważenia, ponieważ wyglądem przypominają kłębki waty. Można je usuwać np. wacikiem nasączonym denaturatem. Trzeba jednak pamiętać, aby każdy wacik używany był jednorazowo – w przeciwnym razie można rozprowadzić larwy tych szkodników po całej roślinie. Mimo że wełnowce są zdecydowanie najczęstszymi szkodnikami, jeśli chodzi o grubosza drzewiastego, to grożą mu również mszyce, przędziorki i wciornastki.
Grubosz drzewiasty – cena, jaką zapłacisz w sklepie
Grubosz drzewiasty to łatwo dostępna roślina, za którą nie zapłacisz wiele. Zwykle cena za jedną sztukę nie przekracza 25 złotych. Możesz więc posiadać w domu piękną, egzotyczną roślinę, a koszt jej nabycia wcale nie będzie wysoki.
Grubosz drzewiasty bonsai to atrakcyjnie wyglądająca roślina, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Będzie idealną ozdobą dla osób zapominających o podlewaniu. Gruboszowi należy zapewnić przede wszystkim odpowiednie miejsce, a będzie rósł przez długie lata.