Czasami trafią się pojedyncze sztuki w parkach czy na krakowskich Błoniach, ale to raczej w ramach ciekawostki przyrodniczej. Aby zebrać ilość, która wystarczy do osuszenia czy zamarynowania i wykorzystania na cały przyszły rok, trzeba będzie udać się poza miasto. Wprawdzie w jego granicach znajduje się kilka lasów, to zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię. Ilu grzybiarzy, tyle odpowiedzi na pytanie, gdzie na grzyby – Kraków z przyległościami daje spory wybór. Ważne, by nie zgubić się w obcym terenie i zbierać tylko jadalne gatunki. Nie masz pewności? Zostaw albo pokaż owocnik specjaliście z sanepidu, zanim spróbujesz grzyba w jakikolwiek sposób!
Jak nie Planty i Błonia, to gdzie na grzyby? Kraków też ma kilka interesujących lasów
Sezon 2022 nie zaczął się dobrze dla grzybiarzy. Latem długo panowała susza, a kiedy już pojawiły się intensywniejsze opady, doszło do znacznego ochłodzenia. Być może warunki dla grzybów jeszcze się poprawią – gdzie ich szukać? Największe lasy w samym Krakowie to Lasy Tynieckie oraz Las Wolski. Ten sam, w którym znajdują się m.in. ogród zoologiczny i kopiec Józefa Piłsudskiego. Jeśli zejdziesz z wydeptanych i wytyczonych ścieżek, możesz natrafić na borowiki, kozaki i podgrzybki. To najczęściej spotykane gatunki grzybów w tym miejscu. Szczęścia w grzybobraniu możesz spróbować również w:
- Lasku Mogilskim i Łęgowskim (dzielnica Mogiła);
- Lesie Borkowskim (Borek Fałęcki);
- Lesie Krzyszkowickim (Rżąka/Wieliczka, przy autostradzie A4).
Czasami warto wyjechać z Krakowa do większego lasu na zbieranie grzybów
Jeśli planujesz nieco dalszy wypad za miasto, nie zapomnij o odpowiednich przygotowaniach. Chodzi nie tylko o akcesoria do grzybobrania, ale też elementarne zasady bezpieczeństwa i zachowania. W lesie łatwo się zgubić, a brak zasięgu może uniemożliwić korzystanie z GPS-u czy internetu w smartfonie. Poinformuj rodzinę/znajomych, dokąd jedziesz i upewnij się, że baterie pozwolą ci wykonać telefon w razie potrzeby. Za grzybami możesz pojechać m.in. do:
- Lasu Bronaczowa w okolicach Radziszowa, Mogilan i Głogoczowa;
- Lasu Zabierzowskiego pod Kleszczowem;
- Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego;
- Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie (lasy Doliny Będkowskiej);
- lasów w okolicach Myślenic;
- Lasu Wolnik niedaleko Wieliczki;
- lasów w gminie Słomniki;
- lasów otaczających Kalwarię Zebrzydowską;
- rozległej Puszczy Niepołomickiej (ok. 10 km na wschód od węzła Bieżanów na A4)
Kiedy już będziesz na miejscu, dbaj o przyrodę i nie utrudniaj działalności leśnikom oraz innym służbom. Auto nie może blokować drogi czy wjazdu do lasu. Poszukaj wyznaczonych miejsc parkingowych. Zabieraj ze sobą wszystkie śmieci – wyrzucisz je do najbliższego śmietnika po zakończeniu grzybobrania.