Przyczyn bólu pleców może być bardzo wiele. Czasem jest to jedynie nadwyrężenie mięśni, lecz przyczyna może być znacznie poważniejsza. Jeśli po pracach w ogrodzie pojawia się ból pleców, warto skonsultować to z lekarzem. Sprawdź, czy należy się wówczas L4!
Miłośnicy prac ogrodowych każdego roku spędzają wiele godzin pochyleni, w niewygodnej i obciążającej pozycji. Choć to ich pasja, ma swoje gorsze strony i takie osoby skarżą się na silne bóle. Jeśli regularna, wieloletnia praca w ogrodzie doprowadziła do zwyrodnień w obrębie pleców, konieczne może okazać się wdrożenie specjalistycznego leczenia. Czy lekarz może wypisać zwolnienie na ból pleców? Sprawdź, kiedy i jak można uzyskać L4, jeśli po pracy w ogrodzie masz problemy zdrowotne.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców po pracy w ogrodzie?
Podczas wykonywania standardowych prac w ogrodzie trzeba się schylać. Jeśli w takiej pozycji funkcjonujesz przez kilka godzin, silnie obciążony jest kręgosłup. Bardzo często taka pozycja przyjmowana jest na prostych, a nie ugiętych nogach, co tylko wzmaga problem.
Ile dni zwolnienia przysługuje na ból pleców?
Bóle pleców są bardzo powszechnym schorzeniem. Skarży się na nie prawie 80% społeczeństwa. Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione zarówno przez lekarza rodzinnego, lekarza specjalistę na wizycie stacjonarnej, a także podczas konsultacji online.
Najczęściej L4 na ból pleców wystawiane jest na 14 dni. To okres, w którym pacjent może odpocząć oraz przejść leczenie fizykalne i farmakologiczne. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, konieczna będzie dokładniejsza diagnostyka.
Co można robić przebywając na L4?
Zwolnienie lekarskie online lub L4 uzyskane stacjonarnie zawiera informacje na temat rodzaju schorzenia, czasu, na jaki przysługuje, a także sposobu rekonwalescencji. W przypadku otrzymania L4 ze względu na ból pleców spowodowany pracą w ogrodzie najczęściej konieczne jest pozostanie w domu.
Wyjścia możliwe są jedynie w celu wykupienia leków lub rehabilitacji. Jeśli przyczyną wystąpienia bólu jest wysiłek związany z pracą w ogrodzie, należy na czas zwolnienia zrezygnować nawet z niewielkich prac pielęgnacyjnych. Jeśli w razie kontroli okaże się, że pracowałeś, świadczenie może zostać cofnięte.
Zwolnienie a urlop wychowawczy
Jeśli osoba skarżąca się na bóle pleców przebywa na urlopie wychowawczym, również ma prawo do zwolnienia, lecz konieczne jest przerwanie urlopu. Zwolnienie lekarskie na urlopie wychowawczym 2022 jest płatne standardowo.
O czym warto pamiętać, chcąc uniknąć bólu pleców?
Jeśli chcesz pracować w ogrodzie bez bólu pleców, nie zapominaj o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim warto pamiętać, że to nie są wyścigi.
Nie warto dźwigać!
Noszenie pełnych wiader, ciężkich paczek lub napełnionej po brzegi taczki nie jest konieczne. Z powodzeniem można podzielić każdy ciężar na mniejsze części. To znacząco odciąży kręgosłup.
Należy zmieniać pozycję
Niezalecane jest także zbyt długie przebywanie w jednej pozycji. Jeśli trzeba wypielić grządkę, czyli nieuniknione jest długie nachylanie, warto co kilkanaście minut zmieniać pozycję. Można wstać, wyprostować się, rozciągnąć ramiona.
Przerwy są konieczne
Praca w ogrodzie to wyczerpujące zajęcie i nie należy o tym zapominać. Mimo że daje wiele satysfakcji, zalecane jest robienie regularnych przerw przynajmniej raz na godzinę. W tym czasie można usiąść, zmienić pozycję i napić się wody.
Trzeba mądrze trzymać narzędzia
Warto wszystkie narzędzia i ciężkie przedmioty trzymać blisko ciała. Dźwiganie na wyciągniętych rękach niesie za sobą liczne negatywne skutki, zarówno dla pleców, jak i barków.
Regularne odżywianie
Podczas prac ogrodowych przebywa się wiele godzin na zewnątrz, zwykle w ciepłych miesiącach. Wysiłek fizyczny połączony z intensywnym słońcem i niewygodną pozycją to znacznie cięższe ćwiczenie niż niejedna aktywność typowo sportowa. Warto zatem pamiętać o regularnym piciu wody i zjedzeniu śniadania.