Zarówno profesjonalni akwaryści, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z urządzaniem własnych zbiorników wiedzą, jak ważny jest dobór właściwych roślin. Przed zdecydowaniem się na konkretne gatunki zawsze warto zapoznać się z warunkami, w jakich powinny się rozrastać oraz jak wygląda ich codzienna pielęgnacja. Nurzaniec to roślina wodna, która stanowi częsty widok w bardzo różnorodnych zbiornikach. Sprawdź, co tak przyciąga do niej akwarystów i o czym należy pamiętać podczas jej sadzenia oraz pielęgnacji.
Występowanie nurzańców na świecie
Nurzaniec jest rośliną rozpowszechnioną w Afryce Północnej, Azji Południowej oraz Europie – można się na niego natknąć przede wszystkim na północ od strefy śródziemnomorskiej, m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce, Belgii, Holandii i Rosji. Rośliny występują prawie na całym świecie; wyjątek stanowią obszary, chłodne. Ponadto największe ich zagęszczenie i różnorodność obserwuje się w wodach strefy tropikalnej i subtropikalnej.
Odmiany nurzańców
Nurzaniec należy do jednoliściennych roślin wodnych z rodziny żabiściekowatych. Liczy sobie ok. 10 różnych gatunków, które różnią się nieco wielkością oraz kształtem. Do najpopularniejszych odmian, najczęściej wykorzystywanych w akwarystyce, należą:
- nurzaniec śrubowy (łac. Vallisneria spiralis) – znany również jako nurzaniec spiralny, posiada gładkie i kręcone liście, które dorastają do ok. 15 cm szerokości;
- nurzaniec amerykański (łac. Vallisneria americana) – nazywany także nurzańcem olbrzymim, dorasta nawet do 2 m. Z tego powodu nadaje się przede wszystkim do bardzo dużych zbiorników;
- nurzaniec azjatycki (łac. Vallisneria asiatica) – odmiana nurzańca znana także pod nazwą biwaeńsiego. Jego liście dorastają do 60 cm.
Cechy charakterystyczne nurzańców
Nurzańce należą do roślin dwupiennych; oznacza to, że kwiaty męskie pojawiają się na męskich osobnikach, a żeńskie na żeńskich. Kwiaty najpopularniejszych nurzańców są zebrane w kwiatostanach; posiadają białą barwę. Męskie są mniejsze od żeńskich. Kiedy ich kwiatostany dojrzewają, odłamują się i wypływają na taflę. Z kolei kwiatostany żeńskie rosną w rurkowato zrośniętej pochwie, osadzonej na szypułce. Sięgają one powierzchni wody, a z ich pochwy wyrastają 3 listki zewnętrznego okółka okwiatu. Zalążnia jest wydłużona. Kwiatostany żeńskie posiadają przeważnie jeden kwiat słupkowy.
Cechą nurzańców są pełzające kłącze, znajdujące się pod ziemią. Wyrasta z niej krótka łodyga, przeważnie zanurzona w podłożu. Z łodygi wyrastają odziomkowe, równowąskie liście, różniące się z wyglądem w zależności od poszczególnych gatunków nurzańców (bywają ząbkowane, gładkie, z zaostrzoną końcówką lub stępione). Nasady liści posiadają tzw. pochwę, w której znajdują się kanaliki powietrzne oraz 3-9 równoległych żyłek. Te z kolei łączą się ze sobą wiązkami, które zbiegają się tuż przy wierzchołku. Nurzańce posiadają owalne lub wydłużone owoce, o żółtozielonej barwie. W ich środku znajdują się gładkie nasiona.
Uprawa rośliny akwariowej Vallisneria
Przed wyposażeniem swojego zbiornika akwariowego warto upewnić się, że mamy dostęp do gatunków, które będą do tego odpowiednie. Nurzaniec jest jedną z najpopularniejszych roślin nie bez powodu. Jej uprawa nie należy do skomplikowanych, a ponadto roślina nie jest wrażliwa na zmianę twardości i odczynu wody akwariowej. Warto także mieć na uwadze, że nurzaniec stanowi bardzo dobrą kryjówkę dla rybek; nierzadko jest także przez nie zjadany.
Nurzańce w większości sklepów z wyposażeniem do akwarium można zakupić w kępkach jest to spowodowane ich wiązkowym systemem korzeni. Zasadzanie nurzeni w akwarium wymaga pewnej cierpliwości, gdyż muszą one być sadzone pojedynczo przed ich umieszczeniem należy usunąć wełnę mineralną i doniczkę. Jeżeli natrafimy na żółte, obumarłe liście, należy je usunąć.
Specjaliści zalecają, aby w przypadku nurzańców zdecydować się na podłoże drobnoziarniste. Przejście liści w korzeń powinno odbywać się na jego powierzchni, aby roślina nie zgniła. Chcąc upewnić się, że nurzaniec się nie przewróci, można obciążyć go kamieniami. Rośliny najlepiej jest sadzić na tylnej części akwarium. Warto także pamiętać, że nurzańce nie należą do roślin trudnych w rozmnażaniu; wykonuje się je przez rozłogi.
Jak dbać o nurzańca?
Nurzańcom bardzo niewiele potrzeba do prawidłowego rozwoju. To rośliny odporne i łatwo dostosowujące się do warunków, dlatego sprawdzą się zarówno w zbiornikach laików, jak i zaawansowanych akwarystów. Warto jednocześnie pamiętać o kilku wskazówkach pielęgnacyjnych, które sprawią, że nasze nurzańce będą rozwijały się nie tylko prawidłowo, ale wręcz imponująco i w zawrotnym tempie.
Przede wszystkim warto mieć na uwadzę, że nurzańce, chociaż dobrze radzą sobie w bardzo różnorodnych warunkach, w naturze na największą ich różnorodność można natknąć się w zbiornikach strefy klimatu subtropikalnego i tropikalnego. Warto zatem dopilnować, aby temperatura wody w akwarium wynosiła ok. 20-28 stopni – zarówno niższa niż 20, jak i wyższa niż 30 może spowodować, że nurzańce nie będą rosły tak, jak powinny. Oprócz tego należy upewnić się, że woda, do której wkładamy rośliny, nie jest zbyt miękka – hamuje ona bowiem wzrost nurzańców.
Mimo że nurzańce nie wymagają dużej ilości światła, to (podobnie jak w przypadku nawozu) przyda się ono dla lepszego rozwoju sadzonek. Niektórzy również, dla jeszcze lepszych i bardziej widocznych efektów, polecają podawanie do zbiornika z nurzańcami dwutlenku węgla.
Rośliny Vallisneria – podsumowanie
Nurzańce stanowią doskonałą ozdobę większości zbiorników akwariowych. Nie tylko prezentują się wyjątkowo elegancko, ale spełniają także i praktyczną rolę, jako kryjówka dla ryb akwariowych. Dużą zaletą nurzańca jest także łatwość w jego uprawie i pielęgnacji – poradzą sobie z nią także zupełni laicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką.
Jeżeli jesteś w trakcie zakładania swojego własnego zbiornika i rozglądasz się za roślinami, nurzaniec na pewno sprawdzi się idealnie – pamiętaj jednak o dobraniu odpowiedniego podłoża oraz innych roślin, które wymagają takich samych warunków hodowli!