Przesadzanie hortensji jesienią to zabieg, do którego warto dobrze się przygotować. Czy taki termin będzie odpowiedni dla kwiatów? Kiedy je przesadzać i w jaki sposób do tego podejść? Podpowiadamy!
Hortensje to jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych roślin ozdobnych. Hortensja ogrodowa, czy bukietowa występuje w bardzo różnych odmianach, dlatego można z powodzeniem dopasować ją do ogólnego stylu ogrodu. Pielęgnacja roślin często obejmuje również wykopywanie ich i przenoszenie na inne stanowiska. Czy przesadzanie hortensji jesienią jest dobrym pomysłem? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Przesadzanie hortensji jesienią – czy to dobry pomysł?
Rozsadzanie hortensji jest najłatwiejszym sposobem na rozmnożenie tej rośliny. Żeby zabieg się udał, trzeba jednak wyznaczyć jego termin. Najbardziej polecane są dwa okresy w roku – wczesna wiosna już po ostatnich przymrozkach oraz wczesna jesień, czyli okres już po ustaniu najcięższych letnich upałów.
Przesadzanie hortensji jesienią jest więc jak najbardziej wskazane. Sadzonki oddzielamy i przenosimy na oddzielne stanowiska we wrześniu lub na początku października. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten termin, pamiętaj, aby młode rośliny odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem. W przeciwnym razie mogą nie przetrwać swojej pierwszej zimy.
Jak przesadzić hortensje? Praktyczne porady
Przed przeniesieniem hortensji na nowe miejsce trzeba najpierw dobrze przemyśleć całą sprawę. Nowe stanowisko powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru a jednocześnie słoneczne lub półcieniste. Rośliny tego gatunku najlepiej czują się w żyznej glebie, o lekko kwaśnym odczynie pH, która jest zawsze nieco wilgotna wilgotna.
Na wybranym przez nas stanowisku trzeba wykopać dołek, który jest dwukrotnie wyższy i szerszy od bulwy. Wypełniamy go mieszanką torfu ze specjalnym podłożem do hortensji. Następnie roślinę razem z wykopanym systemem korzeniowym umieszczamy w nim na takiej wysokości, na jakiej rosła do tej pory. Jeżeli chcesz przesadzić hortensję jesienią z pewnością zastanawiasz się, czy należy ją przyciąć. Nie. Taki zabieg może doprowadzić do osłabienia rośliny tuż przed zimą, co bardzo jej zagraża.
Warto zaznaczyć, że w przypadku hortensji, których kwiatostany wyrastają na pędach zeszłorocznych (a tak się dzieje na przykład w przypadku hortensji bukietowych) należy przesadzać je w całości, nawet jeżeli do sadzenia dochodzi na wiosnę. Przycinanie i cięcie może w tym wypadku spowodować, że krzew zakwitnie dopiero w następnym sezonie wegetacyjnym.
Uprawa i pielęgnacja hortensji – czy jest trudna?
Hortensja jest rośliną, która występuje w bardzo różnych gatunkach i odmianach. Niezależnie od tego, na jakie się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że masz do czynienia z wymagającą rośliną, która wymaga pewnego zaangażowania. Niedoświadczeni ogrodnicy mogą oczywiście ją uprawiać, muszą jednak nastawić się na dokładność i przyswojenie sporej dawki wiedzy.
Krzewy hortensji trzeba regularnie przycinać i podlewać. Konieczne jest również prawidłowe nawożenie o określonych porach roku. Warto jednak pamiętać, że ta roślina, chociaż jest niezwykle wymagająca to potrafi odwdzięczyć sie niesamowitym efektem wizualnym.
Przesadzanie hortensji jesienią – podsumowanie
Przesadzanie krzewu hortensji jesienią jest możliwe, trzeba jedynie pamiętać, że w tym okresie odstępujemy od jej przycinania. Bardzo ważne jest również zadbanie o to, aby młode sadzonki zostały zabezpieczone i odpowiednio zahartowane przed nastaniem pierwszych przymrozków. W przeciwnym wypadku mogą nie przetrwać swojej pierwszej zimy.